Kapu pieminekļi un kapu vietas labiekārtošana

Kapu pieminekļi un kapu vietas labiekārtošana

 

Kapu piemineklis ir kā piemiņas zīme mūžībā aizgājušā tuvinieka piemiņai par viņa dzīvi, kas pieliek uz šīs zemes vēl gadiem ilgi. Tas godā paliekošās atmiņas. Tas parāda, ka, lai gan tuvinieks ir aizgājis mūžībā, aizgājējs nav aizmirsts. Kapu vieta paliek tuviniekiem, kur aiziet nolikt ziedus un aizdegt kādu svecīti, pasēdēt klusumā un kavēties gaišās atmiņas par aizgājušo tuvinieku.

Zaudēt tuvinieku ir sāpīgi, un šajā sērošanas laikā nākas pieņemt lēmumus, kas nav vienkārši. Bieži vien cilvēki nezina, ar ko sākt.

Pieminekļu izgatavotājs piemini.lv dalās ar pieredzi kapu vietas labiekārtošanā.

 Kapu pieminekļi

 Kapu piemineklis ir kapu vietas galvenais objekts kapu teritorijā, kas satur datus par aizgājēju. Šeit viena no svarīgākajām niansēm ir gravējuma kvalitāte. Pieminekli ir paredzēts uzstādīt vienreiz un tam būtu jāsaglabājas gadiem ilgi. Lai gan ar pašu akmeni, gadiem ejot, problēmas nebūs, bet ar nekvalitatīvu gravējumu gan. Ir svarīgi pārbaudīt gravējuma dziļumu. Ja akmenim ir nomatēta tikai glancīte un, pabraukājot ar roku, gravējuma dziļumu nejūt, tad pēc laika to var būt grūtības izlasīt. Galvenais materiāls, no kā izgatavo pieminekļus, ir granīts vai Latvijas laukakmens, kas arī ir granīts. Marmors nebūs īsti piemērots Latvijas klimatam, jo tas ir mīkstāks, poraināks, absorbē mitrumu un nav noturīgs pret laikapstākļiem salīdzinājumā ar granītu. Granītu ir viegli kopt, tam ir dažādas skaistas krāsas un noturība pret laikapstākļiem, kas to padara par lielisku materiālu pieminekļu izgatavošanai. Pieminekļa forma var būt skaldīta jeb ar kaltām malām, vai tā var būt zāģēta un ar pulētām malām. Pieminekļa formu iepriekš saskaņo, izgatavojot vizualizāciju.

 Kapu apmales

 Kapu apmales uzstāda tieši uz kapu kopiņas, kur ir apbedījums. Tās ierāmē kapa vietu un ierobežo staigāšanu tam pāri. Kapu apmales izgatavo no granīta, un to krāsu parasti pieskaņo pieminekļa krāsai. Kapu apmales var būt atvērta tipa, daļēji slēgtas vai pilnībā slēgtas. Atvērta tipa kapu apmales parasti izvēlas, ja ir vēlme pēc augu vai puķu stādīšanas iekšā kapu kopiņā. Tas prasa zināmu darbu un augu laistīšanu, lai būtu vienmēr sakopts. Daļēji slēgtas kapu apmales parasti izvēlas, ja nav pieejam daudz brīvā laika augu apkopšanai. Tad parasti atstāj kādu izgrieztu stūrīti, kur Ielikt puķi. Pilnībā slēgtas kapu apmales tiek izvēlētas, ja uz kapiem sanāk braukt reti – kapi atrodas tālu vai radinieki dzīvo ārzemēs. Tad pilnībā slēgta kapu apmale ir labs risinājums, jo nebūs jāraizējas par augu un puķu apkopšanu.

 Kapu sētiņas

 Kapu sētiņas ierobežo kapu teritorijas ārējo robežu. Lai gan kapu sētiņu nav nepieciešams obligāti uzstādīt, tā dod pabeigtības izjūtu. Uzstādot kapu sētiņu, teritorija ir ierobežota, nav jāuztraucas, ka citi kapsētas apmeklētāji ies pāri kapu teritorijai. Ja ir uzstādīta kapu sētiņa, tad var teritorijā ieklāt ģeotekstilu un pa virsu uzbērt dekoratīvo granti, oļus vai granīta šķembas. Kapu sētiņa sastāv no betona zempamatnes, uz kuras virsū līmējas granīta stangas un ieejas slieksnis. Kā papildus opcijas var būt stabiņi, puķu stūri, puķu dobes, bumbas. Granīta krāsu parasti pieskaņo kapu pieminekļa un kapu apmales krāsai vai visu noformējumu taisa divās krāsās.

 Sīkāka informācija par kapu vietas labiekārtošanas iespējām piemini.lv