Laiks domāt par Saeimas vēlēšanām

Daudzās darbavietās, to skaitā laikrakstā pašlaik rit atvaļinājumu laiks. Daži pēc kārtīga darba devušies pelnītās brīvdienās, bet citi piepūš vaigus, strādā pilnu jaudu un gaida savu kārtu. Un patiess ir teiciens — jo vairāk jādara, jo vairāk var izdarīt. To jūlijā un arī augustā turpina apliecināt skates «Radi Talsu novada» nominanti, pārsteidzot ar uzņēmīgumu un radošumu. Šoreiz laikraksta lapaspusēs iepazīstinām ar Lībagu un Strazdes pagasta cilvēkiem.

Savukārt vēl citi uzņēmīgi vārda vistiešākajā nozīmē — uzņēmēji­ — trešdien pulcējās Sabilē, lai kopā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvjiem apspriestu, ko sagaidīt no Saeimas vēlēšanām, kas notiks 1. oktobrī. Labāk lieku reizi atgādināt, nekā to neizdarīt — tas, ko varam sagaidīt lielā mērā atkarīgs no mūsu pašu aktivitātes Saeimas vēlēšanās. Pie šāda kopsaucēja nonāca arī diskusijās Sabilē. Apskatot dažādas jomas un tajās paveicamo ne reizi vien izskanēja fakts — esam atpalikuši no mūsu kaimiņiem. Gan runājot par nodokļu slogu, projektu piesaisti un galu galā par to, kādi izskatāmies no investoru skatupunkta. Kā piemērs izskanēja kažokzvēru audzēšana. Nozarei iepriekš bija dota zaļā gaisma, lai īstenotu Eiropas Savienības projektus, kas tika darīts, bet tagad plānots no 2026. gada aizliegt lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanu un turēšanu, ja to vienīgais vai galvenais nolūks ir kažokādu ieguve. Vai šāda iepriekš neprognozējama viedokļa maiņa liecina par stratēģisku lēmumu pieņemšanu, domājot ilgtermiņā? Cik droši var justies uzņēmējs, investors par savas nozares attīstību? Diemžēl laikraksta lapaspusēs nevaram atspoguļot pilnībā visus apspriestos tematus, lai gan katru no tiem būtu vērts pieminēt. Tikšanos LTRK politikas daļas direktors noslēdza uz pozitīvas nots — nesenā tikšanās reizē ar uzņēmējiem no Somijas, viņi atzinuši, ka esam somiem daudz līdzīgāki nekā igauņi. Klusi, bet strādīgi.

Klusums gan ne vienmēr mums nāk par labu. It sevišķi, ja runa ir par savu interešu aizstāvību. To intervijā ieskicē viens no SIA «Krauzers» īpašniekiem Kaspars Eihe, kurš uzskata, ka mums jābeidz klanīties citiem un jābūt pašiem saimniekiem savā valstī. Par to, ko uzņēmēji un lauksaimnieki domā par aizvadītajos četros gados paveikto, varēsiet lasīt 12. augusta laikrakstā.

Otrdien noslēdzās kandidātu sarakstu iesniegšana uz 14. Saeimas vēlēšanām. Esam apkopojuši sarakstu ar kandidātiem, kas startē no Talsu novada. Ar to var iepazīties 4. lapaspusē.

13.Saeimas vēlēšanās 2018. gadā bija reģistrēti 16 partiju un partiju apvienību iesniegtie saraksti, šogad — 19 kandidātu saraksti. Jau tagad, īpaši nemeklējot, internetā varam iepazīties ar solījumiem, partiju un partiju apvienību izvirzītajiem mērķiem, ministru amatu kandidātiem. To vidū arī ļoti pārsteidzoši solījumi un saukļi, kas liek aizdomāties, ko mums solīja pirms četriem gadiem, kas no tā ir īstenots, kas ne.

Brīžiem nolaižas rokas, uzklausot kārtējo salīdzinājumu, kurā pēc datiem atpaliekam. Ko darīt? Pārcelties uz citu valsti ar augstākiem rādītājiem? Tomēr ne jau ekonomiskie rādītāji ir tie, kas mani, pieņemu, ka arī daudzus citus, šeit notur. Tā ir vēlme dzīvot savā dzimtenē, runāt latviešu valodā un saimniekot savā zemē. Un saimniekošana – tā ir arī došanās vēlēt, brīdis kurā klusi, bet tomēr paust savu viedokli.

#SIF_MAF2022