Lietuvieši pie Talsiem būvē saules paneļu parku

Lietuvieši pie Talsiem būvē saules paneļu parku

Izbraucot no Talsiem Stendes virzienā, cilvēki spriež dažādi par to, kas tur tiek būvēts. Daži pārliecināti saka, ka tur būs veikals «DEPO», bet citi ir dzirdējuši par saules paneļu parku. Šoreiz taisnība ir tiem, kas runā par saules parku.

Saules paneļu parks tiek būvēts ar bankas «Citadele» piešķirto finansējumu, ko saņēmuši trīs šādu projektu attīstībai dibināti Latvijas uzņēmumi. Uzņēmums, kas šobrīd būvē saules parku Talsos, ir SIA «OE Holdings».

«Talsus izvēlējāmies tāpēc, ka šeit ir laba piekļuve, pieejamība tīkla pieslēgumam, kā arī te ir labāka saules apstarošana,» skaidro SIA «OE Holdings» uzņēmuma pārstāvis Mindaugas Ubartas. «SIA «OE Holdings» Talsos piecu hektāru platībā būvē 3,66 MWp parku, kas ražos zaļo enerģiju nākamajām desmitgadēm.»

Zināms, ka «Citadele» finansē saules parku būvniecību vairāk nekā trīs miljonu eiro apmērā. «Aizgājušo gadu augstās elektrības cenas un valdības atbalsts pārejai uz «zaļāku» ekonomiku mudināja iedzīvotājus un investorus ieguldīt saules parku izveidē, kuru būvniecība ir strauji attīstījusies un attīstās arī šogad,» stāsta bankas «Citadele» korporatīvo klientu pārvaldības vadītājs Baltijā, valdes loceklis Vaidas Žagūnis. «Mēs aktīvi atbalstām ilgtspējīgus projektus un pērn esam apstiprinājuši ap 70 miljoniem eiro alternatīvās enerģijas avotu ieviešanas projektus Baltijas valstīs. Turklāt, pateicoties Eiropas Investīciju bankas atjaunojamo energoresursu programmai, šiem projektiem pieejami izdevīgāki aizdevuma nosacījumi.»

Bažas rada tas, ka visi trīs, kas Latvijā būvē saules parkus 17 hektāru platībā Talsu un Siguldas novados, ir Lietuvas investīciju grupas uzņēmumi, tāpēc rodas jautājums, kur nonāks saražotā enerģija un kāds labums būs vietējiem iedzīvotājiem. «Šī gada beigās, kad parks sāks darbu, saražotā elektroenerģija tiks ievadīta elektrotīklā «Sadales tīkla» vidējā sprieguma līnijās,» skaidro M. Ubartas. «Parks ražos elektroenerģiju, ar kuru pietiks 1100 mājsaimniecībām un kas ietaupīs 1750 tonnas CO2 gadā.»

Tāpat ieguvumi būs arī apkārtējai videi. «Saules parka darbības laikā teritorija tiks kopta — pļauta zāle utt.,» teic Mindaugas Ubartas. «Ir novērots, ka šādiem saules parkiem ir labvēlīga loma dabiskajā bioloģiskajā daudzveidībā, veidojot biotopu dzīvnieku sugu kopai, putniem un kukaiņiem. Esam izvēlējušies būvēt saules parku ar saules izsekošanas sistēmu, kas ģenerēs elektrību no pirmajiem saules stariem no rīta līdz pat saulrietam.»

#sif_maf2024