Aktuālo interviju sēriju par jaunā Talsu novada pagastu pārvalžu darbu turpinām ar sarunu par paveikto Mērsraga pagastā. Pagasta pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja Marika Grohjacka atzīst, ka teritorija, kura ir viņas pārziņā, ir gana plaša un laiks jāplāno, lai spētu būt pieejama katrā no pārvaldēm — Laidzē, Vandzenē un Mērsragā.
— Mērsragam ir savi tradicionālie svētki — gluži kā piejūras ciematiņa vizītkarte.
— Jā, piejūra ar to ir raksturīga, piekrastes zonai ir atšķirīga specifika. Vasarās jāiegulda liels darbs, lai apsaimniekotu pludmales un tūrisma zonu, bet lielākais izaicinājums mums bija pagasta svētki. Koncerts bija kaut kas neaprakstāms, unikāls notikums! Paldies Jānim Kaļiņičenko par to, ka viņš paaicināja savus kursa biedrus un mums bija iespēja baudīt kaut ko tik brīnišķīgu. Un izaicinājuma aspekts ir tajā, ka parasti ir pietiekams finansējums Zvejnieksvētkiem, taču pagasta svētkiem bija jāpieiet radoši finansējuma dēļ. Tomēr rezultāts bija vienkārši lielisks, neskatoties pat uz tām lietām, kuras varbūt varējām darīt citādāk un labāk, ko sapratām pēc tam. Iedzīvotāju apmeklējums bija rekordliels, pārspējot pat Zvejnieksvētkus. Un, ja skatāmies uz to finansējumu, kas mums bija, varu teikt, ka patiešām viss neslēpjas tikai naudā. Svarīgi ir mums pašiem izkāpt no komforta, uzrunāt, saprast un iet palīgā. Tas bija grandiozi, ka varējām arī izcelt Mērsraga kanālu un ostu kā savu lepnumu.
— Kādi apsaimniekošanas darbi pēdējā laikā paveikti Mērsragā?
— Mēs diezgan lielu darbu esam veikuši, lai uzsāktu administratīvo jautājumu sakārtošanas darbus. Mums ir izveidojusies brīnišķīga sadarbība ar Mērsraga vidusskolu, kas mums nāca palīgā arī Lielajā talkā, palīdzot labiekārtot un sakārtot mūsu pagastu.
— Kas Mērsragā būtu jāpaveic?
— Ir izveidota pirmā kārta projektam par rotaļu laukuma «Dzintariņš» pilnveidošanu, un šobrīd strādājam pie tā, lai nosūtītu Attīstības un plānošanas nodaļai otrās kārtas papildinājumus ar pieejamo rotaļu iekārtu klāstu. Mērsragā vienmēr ir bijusi rampa, bet pagājušā gadā tā savas darbošanās funkcijas beidza. Jaunieši pie tās bija pieraduši un juta to kā zaudējumu, tāpēc šis jautājums ir aktuāls un piedāvājām arī jaunu rampu.
Tad nu šobrīd «Dzintariņā» gan ierīkojam soliņus un apstādījumus, gan risinām dažādus drošības jautājumus. Novembrī pie laba scenārija un pieteikuma saņemsim Partnerības fonda naudu. Skices jau ir, viss vēl tikai jāapkopo. Tas ir primāri — nodrošināt, lai bērnu un jauniešu aktivitāšu platforma ir plašāka, lielāka un drošāka.
«Dzintariņa» rotaļlaukumam blakus atrodas skaistas priedes, starp kurām ir izbūvēta velo trasīte, kuru neizmanto. Šobrīd darbinieki talkā ir šīs priedes atēnojuši, ielaiduši gaismu pie šiem kokiem.
Patlaban ir pieejamas arī dažādas Nodarbinātības valsts aģentūras programmas. Paldies arī Talsu probācijas dienesta atbalstam, kas ir liels ieguvums, kad norit labošanas darbi, lai bērni šīs aizmirstās vietas sāktu izmantot. Kādi pat brīnās, ka mums Mērsragā ir velo trase. Tāpēc pie tā strādājam, lai nav tā, ka viss ir jānojauc.
Esam ar attieksmi — nevis viss ir slikti, bet skatāmies, ko varam pilnveidot un uzlabot. Tas ir mūsu idejiskais darbs, kas neprasa lielus resursus. Svarīga ir kopā būšana un ideju ģenerēšana. Par bērniem un jauniešiem būtu īpaši jāpadomā.
Mums nav brīvā laika pavadīšanas un jauniešu centra, kā ir citur. Jādomā par to, kur lai paliek tie, kuri neņem dalību sportā vai mākslas un mūzikas skolā. Tos bērnus un jauniešus nevar aizmirst. Būs jāveido kādi jauniešu iniciatīvu projekti, lai darbotos ar tiem jauniešiem, kuri nav atraduši savu piederību jau esošajām iespējām.
— Vai arī Mērsragā aktuāls ir darbs, lai sakārtotu ceļus?
— Jā, protams! Arī oktobrī turpinās šie darbi. Esam piekārtojuši Kanāla ielu, sākot no 19. mājas numura. Tur bija sūdzības no «Piejūras», kura nevarēja nodrošināt savus pakalpojumus, un mēs iespēju robežās ceļu sakārtojām. Bet mums secīgi ir jāiet cauri visām ielām un jāskatās, kas katrā sakārtojams.
Tagad aktuālāki ir samērā lieli projekti. Pašlaik gaidām tautas nama labiekārtojuma projektu. Runa ir arī par stāvvietu. Kanāla ielā būs atjaunots segums un arī Ceriņu ielai mazliet.
Galvenais — ir jādomā par tūrisma infrastruktūru, jo cita piedāvājuma mums nav. Mums ir jādomā par dažāda veida vides objektiem un to, ko vēl Mērsragā varētu piedāvāt savam tūristam. Svarīgs ir jautājums, kāpēc būtu jāatbrauc uz Mērsragu. Ir ļoti laba ideja piedāvāt izklaides izbraucienu ar stāstu pa kanālu. Mums ir idejas! Lai kas arī būtu, vienmēr ir jādomā par to, ko piedāvāt, lai cilvēkiem šis ciematiņš patiktu.
Mums ir brīnišķīgs ezers, mums ir jūra, bet ar to ir par maz. Vajadzētu iekāpt laivā un no kanāla tikt līdz ezeram. Tas, lūk, ir fenomenāli! Tā pati ierastā makšķerēšana — cilvēkiem patīk, un viņi brauc. Cik daudz licenču šeit ir nopirkts! Es vienmēr Mērsraga sakarā esmu sapņojusi par ideju — pikniks jūrā saulrieta laikā, kad ar mazu kuterīti varētu doties baudīt romantiku jūrā. Tas būtu ekskluzīvi. Ir jādomā par tūrisma piedāvājumu — takām, «džungļiem» un visu ko citu, jo pašlaik ir par maz. Uzkāp vienā tornī, uzkāp otrā, aizej līdz bākai un tālāk? Jā, ir arī muzejs, bet piedāvājumam ir jāpaplašinās. Tagad runājot, šie sapņi atdzimst, jo daudz kas finansējuma dēļ bija jau noputējis.
— Kā jums sanāk tikt galā ar saviem pienākumiem, esot vadības postenī trīs pagastos?
— Tas nav viegli. Cenšos sadalīt pa dienām un rīkojos gudri, lai daudz laika nevajadzētu pavadīt arī pārbraucienos. Otrdienās mēdzu būt Laidzē, un tad cenšos sakārtot arī visus jautājumus, kas saistīti ar Talsiem. Trešdienās gribu būt Vandzenē un laiku veltīt šai pusei. Bet, ja plāni nesakrīt ar kolēģiem centrālā administrācijā, tad ir dienas, kad esmu automašīnā un pie telefona. Iedzīvotāji jau arī zvana man kā pārvaldniecei. Tagad īpaši bieži, kad sākušies malkas atbalsti. Cilvēki jau nemeklē internetā, vieglāk piezvanīt man un pajautāt. Mums komanda ir, bet tad, kad neesi ilgstoši ar koncentrētu uzmanību, nav īsti labi, bet darba ir tik daudz. Mērsragā mums nav arī apsaimniekošanas speciālista, un tad man sanāk lāpīties pašai. Bet palīgi ir, taču nogurums no skrējiena arī.