Meteņi – solis pretī pavasarim

Meteņi – solis pretī pavasarim

Meteņi ir nosacīts viduspunkts starp Ziemassvētkiem un Lieldienām. Pavasara gaidīšanas svētki, jo, kaut arī ziema neatkāpjas, pavasaris jau jaušams gaisā. Meteņi pēdējā diena, kad vēl var iet ķekatās, tāpēc svētki skaļi, jautri, ar dziesmām un dejām, kas ļauj atjaunoties un spēku gūt. Šonedēļ ar folkloras kopu “Talsi” Talsu Tautas namā. “Skaisti ir būt kopā ar cilvēkiem, kas šīs tradīcijas ceļ un godā, cildina. Prieks šeit būt pašai, jo es kā jauns cilvēks ienācu un piedzīvoju ko jaunu, ko sev iepriekš vēl nezināmu,” stāsta Talsu Tautas nama Amatiermākslas kolektīvu Kultūras projektu vadītāja Monta Megija Učelniece.

Folkloras kopas “Talsi” vadītāja Lija Dunska sola, ka visiem atnācējiem pavasaris būs jaukāks, saulaināks, skaistāks un visādi citādi labāks: “Neviens kurmis nebūs dārzā – jūs jau izbridāt tos kurmjus. Jums lini būs šitik te gari! Mieži, labība viļņosies, nekritīs veldrē. Vārdu sakot, dārzā jums viss būs kārtībā. Un, tā kā jūs no Budēļa dabūjāt pērienu, tad var gadīties arī, ka kāds precas nākamgad.”

Meteņos viesi varēja ierasties arī bez aicināšanas, tie vienmēr tika laipni sagaidīti un labi pacienāti. Arī šoreiz – sākot no cūku ausīm līdz tik daudziem pankūku veidiem un katras saimnieces īpašajiem ievārījumu veidiem. “Mēs gaidām saulīti. Un tad parasti galdā tiek celts viss, kas ir apaļš – pankūkas, pļedas, dažādi plāceņi un viss, kas ir apaļas formas. Lai mēs to saulīti varam godināt,” tā Lija Dunska.

Pēc pankūku baudīšanas šī vakara nama saimniece piedzīvoja arī Meteņu mīzienu. “Diemžēl piedzīvoju Meteņu mīzienu. Bija ļoti negaidīti, un Dagnija man aizdeva “svārciņus” – nācās pielietot arī tos,” smaidot stāsta Monta Megija Učelniece.

Līdz ar Meteņiem sākas arī gavēnis. Tas ne tikai nozīmē uz laiku atteikties no kādas lietas, kas sagādā labsajūtu, bet arī domās un darbos labam būt.