Nodokļu atgriešana pēc darba ārzemēs – kad varat atgriezt iekrāto naudu

Ir vairāki motīvi, kāpēc izvēlamies doties strādāt uz ārzemēm – labākas atalgojuma iespējas, vērtīga pieredze vai jauni iespaidi. Ja pēc darba esat atgriezušies uz savu valsti, jums paveras iespēja atgriezt pārmaksātos nodokļus, strādājot ārzemēs. Nemaz nav svarīgi, vai strādājāt tikai dažus mēnešus vai vairākus gadus. Svarīgi ir nevilcināties, jo katra valsts ir noteikusi savus šī procesa noteikumus un termiņus. Tātad šajā rakstā iepazīsimies ar nodokļu atgriešanu un noskaidrosim, kā to izdarīt, ja vēlaties atgūt savu naudu.

Kas ir nodokļu atgriešana un kā to izmantot savā labā?

Jāsāk ar to, lai arī kur jūs strādātu, jāmaksā konkrētās valsts noteiktie nodokļi. Nav svarīgi, vai tā ir jūsu dzimtā valsts vai ārzemes. Nodokļi jāmaksā katru mēnesi, tomēr izdevumi tiek norādīti finanšu gada beigās. Šie izdevumi tiek izrēķināti no samaksātajiem nodokļiem, un rezultātā rodas summa, kuru iespējams atgriezt. Jāpatur prātā, ka nodokļu atgriešana iespējama gan pēc gada deklarācijas iesniegšanas, atrodoties valstī, kurā strādājat, gan atgriežoties mājās. Tikai atgriežoties mājās, situācija nedaudz mainās, jo jāpārliecinās, vai jūsu dzimtā valsts un vieta, kur strādājāt, ir parakstījušas līgumu par izvairīšanos no aplikšanas ar divkāršo nodokli. Šo līgumu ir parakstījušas vairākas Eiropas valstis, ASV, kā arī vairākas Tālo Austrumu valstis, tāpēc jānoskaidro, vai šo līgumu ir parakstījušas jums interesējošās valstis.

Ir divi varianti, kā atgriezt jūsu pārmaksātos nodokļus: parūpēties par to pašiem vai arī vērsties pie pieredzējušiem speciālistiem. Izvēloties pirmo variantu, jums būs jāizstudē valsts nodokļu atgriešanas īpatnības, jāievāc nepieciešamie dokumenti, pareizi jāaizpilda nepieciešamās deklarācijas, kā arī neskaidrību gadījumos jākomunicē ar nodokļu institūcijām. Izvēloties otro variantu, par visu parūpēsies starpnieku uzņēmumi, savukārt jums atliks tikai gaidīt, kamēr process tiks pabeigts un saņemsiet to, kas jums pienākas.

Kā naudas summa, kuru iespējams atgriezt, tiek uzkrāta Īrijā?

Nodokļu atgriešana katrā valstī notiek citādāk. Aplūkosim tuvāk Īrijas piemēru. Ja pēdējo 4 gadu laikā esat strādājuši šajā valstī, varat atgriezt pārmaksātos nodokļus. Ja strādājāt agrāk, tad iekrātā summa jau ir nonākusi valsts budžetā. Īrijā strādājošie maksā ienākumu nodokli saskaņā ar PAYE sistēmu – darba devējs katru mēnesi no darbinieka atalgojuma izrēķina obligātos nodokļus. Ja saņemat lielāku par minimālo algu, tiek atrēķināti arī sociālie nodokļi, kas sniedz iespēju saņemt sociālās garantijas un atvieglojumus. Tomēr katru mēnesi samaksātie nodokļi var būt lielāki, atskatoties uz pieredzētajiem medicīnas vai nomas izdevumiem, ja strādājāt nepilnu finanšu gadu, mainījāt darbu, tikāt atlaists vai jums tika piemēroti atvieglojumi. Ņemot vērā to, ka izdevumus un atvieglojumus iespējams deklarēt gada beigās (Īrijā finanšu gads sakrīt ar kalendāro gadu – tas beidzas 31. decembrī), tikai tad noskaidrojas pārmaksāto nodokļu summa.

Nedaudz cita situācija ir gadījumā, ja jūsu ienākumi nepārsniedza ar nodokli neapliekamo ienākumu summu. Šādā gadījumā jūs varat atgriezt visus ienākumu nodokļus, nevis tikai pārmaksāto nodokļu daļu. Iespējama arī trešā nodokļu maksāšanas un atgriešanas situācija – ja strādājāt kā individuālais komersants. Šādā gadījumā nodokļus maksājāt, ņemot vērā patstāvīgo nodokļu izmēra noteikšanas sistēmu (self-assessment system), kur līdz katra gada 31. oktobrim jāsamaksā aptuveni nodokļi. Ja kārtīgi aizpildāt grāmatvedības formas un piedzīvojāt izdevumus, jums neapšaubāmi izveidojās pārmaksāto nodokļu summa, kuru iespējams vēlāk atgriezt.

Nepieciešamie dokumenti nodokļu atgriešanai no Īrijas

Nodokļu atgriešana no Īrijas iezīmējas ar konkrētām niansēm, kā jebkurā citā valstī. Nepieciešami ir dažādi dokumenti un jāaizpilda vairākas formas. Nodokļu atgriešana no jebkuras valsts pieprasa personu apliecinošus dokumentus, kā arī to kopijas. Tomēr nepieciešami arī citi dokumenti, kas atšķiras atkarībā no valsts. Īrijā tā ir PPS numura izziņas kopija – personīgais valsts pakalpojumu saņēmēja numurs, P45 forma, kurā tiek uzrādīta informācija par personas ienākumiem un samaksātajiem nodokļiem. Šī forma tiek izsniegta, beidzot darba attiecības. Galu galā, nepieciešama P60 forma, kuru darba devējs izdod katra finanšu gada beigās. Tā tāpat kā P45 forma uzrāda kopējos ienākumus un konkrētā gada laikā samaksātos nodokļus. Ja jums šīs formas nav pieejamas, derēs arī pēdējie algas izraksti par mēneša ienākumiem no visām darba vietām.

Šīs formas (P45 un P60) nav nepieciešamas, ja strādājāt patstāvīgi. Šādā gadījumā ir nepieciešama RCTDC vai “SubContractor Monthly Statement“ forma, kurā paši norādāt dažādu grāmatvedības informāciju. Tāpēc īpaši svarīgi ir saglabāt šos dokumentus. Ja tomēr jums trūkst kāda no šīm formām un strādājāt ar darba līgumu, tās iespējams iegūt ar darba devēja palīdzību. Ja jums nav laika vai vēlmes meklēt šos dokumentus, varat meklēt palīdzību starpnieku uzņēmumos, kuri jūsu vietā ievāks nepieciešamos dokumentus. Viņu rokās varat nodot visu nodokļu atgriešanas procesu, un pēc 2–3 mēnešiem saņemsiet summu, kas jums pienākas.

Vienmēr ir vērts painteresēties par nodokļu atmaksas iespējām. Ja esat nolēmuši ķerties tam klāt, vienmēr iespējams to darīt pašu spēkiem vai arī atstāt šo uzdevumu profesionāļiem, kuri parūpēsies, lai jūs atgūtu maksimālo summu. Neatkarīgi no tā, kādu ceļu izvēlēsieties, jāpatur prātā, ka no Īrijas nodokļus iespējams atgriezt tikai tad, ja strādājāt tur ne vēlāk kā pirms 4 gadiem.