Noraida ieceri par veselības apdrošināšanu pašvaldības un iestāžu darbiniekiem

Noraida ieceri par veselības apdrošināšanu pašvaldības un iestāžu darbiniekiem

Domes deputātu starpā nav vienprātības par Talsu novada pašvaldības amatpersonu un darbinieku apdrošināšanas nepieciešamību. Koalīcija uzsver, ka pašvaldības darbinieku un iestāžu atlīdzības sistēmas sakārtošana bija nu jau bijušās domes vadības prioritāte nr.1, turklāt pašvaldības ieņēmumu prognozes liecinot, ka atvēlēt finansējumu apdrošināšanai 2023. gadā ir iespējams, tomēr deputātu balsojums 29. decembra domes sēdē neapstiprināja piedāvātos grozījumus.

Domes sēdē deputāts Andis Astrātovs, kurš virzīja grozījumus apstiprinātajā nolikumā par Talsu novada pašvaldības amatpersonu un darbinieku atlīdzību, skaidroja, ka darba grupai, kas veidoja vienotu atlīdzības nolikumu, bija uzdots arī uzdevums šajā sistēmā paredzēt darbinieku veselības apdrošināšanu.

«Nolikuma mērķis bija noteikt vienotu atlīdzības sistēmu darbiniekiem, veicināt personālvadības attīstību un veicināt darbinieku motivāciju pašvaldības funkciju realizēšanai. Šī brīža redakcija, manuprāt, šo mērķi nesasniedz, jo attiecībā uz veselības apdrošināšanu šobrīd virkne pašvaldības darbinieku — pašvaldības policija, bāriņtiesa, sociālie darbinieki, pansionāta darbinieki, — kuriem šajā gadā (2022. gadā — red.), atbilstoši vecajam nolikumam, ir nodrošināta veselības apdrošināšana, jaunais nolikums ne tikai neveido vienotu apdrošināšanas sistēmu darbiniekiem, bet ir atcēlis veselības apdrošināšanu arī šīm darbinieku kategorijām,»

skaidro A. Astrātovs.

Tādēļ sagatavotais lēmumprojekts par grozījumiem paredz ne tikai šīm grupām saglabāt veselības apdrošināšanu, bet to nodrošināt arī citiem pašvaldības darbiniekiem, to skaitā arī izglītības iestāžu darbiniekiem, kuri vairākkārt uzsvēruši, ka iestājas par veselības apdrošināšanas ieviešanu.

Virzītie grozījumi paredzētu, ka apdrošināšana pienākas darbiniekiem, kas nostrādājuši vismaz gadu bez pārtraukuma un strādā vairāk nekā pusslodzē.

A. Astrātovs norāda, ka apdrošināšanu būtu iespējams nodrošināt, sākot ar 1. jūliju, un pusgada apdrošināšana izmaksātu ap 240 000 eiro.

«Finansējuma aprēķins ir veikts, pamatojoties uz personāldaļas informāciju, kas nosaka, ka pašvaldībā ir aptuveni 2300 unikālie darbinieki, un, pamatojoties uz to, ka šajā gadā veselības apdrošināšanas iepirkumā vienas polises cena bija 207 eiro,»

skaidro A. Astrātovs.

Arī deputāts Dainis Karols norāda, ka pie darbinieku atalgojuma sistēmas ir strādāts gana daudz, ir pienācis laiks «bonusu/nepieciešamību/vajadzību nodrošināt visiem pašvaldības darbiniekiem». Tam piekrīt arī deputāts Oļegs Solovjovs, aicinot nolikt politiskās ambīcijas un atbalstīt lēmumprojektu, kas ietekmē lielāko daļu no novada nodokļu maksātājiem, to skaitā izglītības iestāžu darbiniekus.

Savukārt deputāte Ilva Norenberga domes sēdē norādīja:

«Rosināt šādu lēmumu pieņemt pirms nākamā gada budžeta aplēsēm ir lēts populisms, un tas ir smieklīgi, ka cilvēki, kas iepriekš ir atradušies gadiem pie varas, mēģina kaut kādā mērā apelēt pie citu cilvēku sirdsapziņas uz darbinieku bonusu rēķina. Balsošu pret, jo mums ir jāsaprot, cik naudas kādiem mērķiem varēsim atvēlēt nākamā gada budžetā, un tad varēsim domāt par visu pārējo.»

Bet deputāte Antra Grūbe skaidro, ka, viņasprāt, piedāvātajiem grozījumiem vajadzētu būt detalizētākiem, lai tos varētu atbalstīt.

Savukārt deputāte, bijusī Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone norāda: «Ja skatāmies uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) izpildi, šī gada (2022. gada — red.) budžetu, uz šo situāciju, kur faktiski esam spējuši gada budžetu noturēt robežā, lai nākamajā gadā mums būtu papildus vismaz 4,4 miljoni, mums šobrīd ir iespēja darīt lietas un skatīt jautājumus, kas gadiem nav skatīti.»

Balsojumā astoņi deputāti atbalstīja grozījumus, septiņi bija «pret», bet trīs atturējās. Ieceri atbalsta Nacionālā apvienība, «Talsu novada attīstībai» un Zaļo un Zemnieku savienība, bet neatbalsta «Jaunā Vienotība», Latvijas Zaļā partija, «Mēs — Talsiem un novadam», kā arī neatkarīgā deputāte Eva Kārkliņa.

Šonedēļ Nacionālā apvienība izsūtījusi paziņojumu, ka ir apņēmības pilna atkārtoti virzīt šo iniciatīvu Talsu novada domes sēdē, tāpat iecere esot pārrunāta ar vairāku arodorganizāciju pārstāvjiem un saņemts atbalsts. Nacionālā apvienība norāda, ka ikvienam ir svarīgi veicināt medicīnisko pakalpojumu pieejamību, kas var novērst problēmas nākotnē.