Noslēgušās dinamiskās šķēpmešanas sacensības “Talsu šķēpi ‘23”

Noslēgušās dinamiskās šķēpmešanas sacensības “Talsu šķēpi ‘23”

31. maijā Talsu 2. vidusskolas sporta laukums bija pilns ar šķēpmetējiem – gan mājiniekiem, gan viesiem no citām Latvijas pilsētām, kā arī Lielbritānijas, Itālijas un Dienvidāfrikas, lai piedalītos nu jau ikgadējās “Talsu šķēpi ‘23” sacensībās. 2023. gada vasaras sezona tika iesākta ne tikai ar spraigu un azartisku sniegumu no sportistiem, bet arī ar bīstamu, bet vēsturisku notikumu, kas šķēps ielidoja skatītāju pūlī.

“Talsu šķēpos” dalībnieki dažādās vecuma grupās cīnījās par godalgotām vietām un veiksmīgiem sezonas sākuma startiem visas dienas garumā. Sacensības sākās ar jaunākajiem sportistiem U16, U18 un U20 grupās. Jaunieši atzīst, ka sacensības bijušas nopietnas, cīņa saspringta, it īpaši starp vecākajiem sportistiem, un nereti rezultāti izmainījās pēdējos metros. “Diezgan sīvas sacensības, pagaidām es esmu otrajā vietā un šī ir diezgan lieliska vieta, teikšu godīgi. Svaigā gaisā, vējš arī īsti nepūš pretī, labi laikapstākļi. Un samērā liela konkurence, bet es domāju, ka varētu uz pjedestāla tikt,” stāsta šķēpmetējs Jānis Rūķis.

U16 grupā labāko rezultātu uzrādīja Gustavs Sniedze ar 44.14 metriem. Jauniešu konkurencē U18 uzvarēja Matīss Kaudze ar 64.18 metriem un Elza Lazdiņa ar 44.56 metriem, toties Laura Sindija Bārena ar 40,72 metriem guva uzvaru Junioru U20 grupā. “Es cerēju, ka rezultāti sieviešu un vīriešu grupās būs augstāki, bet visumā, priekš sezonas sākuma, es domāju, ka normāli, viņiem viss vēl priekšā,” dalās sacensību organizators Mārcis Štrobinders.

Sacensību kulminācija ir, tuvojoties vakarpusei, kad “Talsu šķēpos” par atbalstītāju un Talsu novada sarūpētajām balvām cīnās Latvijas labākie šķēpmetēji un starptautiskie dalībnieki. Sportisti par saviem sasniegumiem gan izsakās pieticīgi, tomēr cīņa par uzvaru bija spraiga, un rezultāti mainījās līdz pat pēdējiem metieniem. Vīriešu konkurencē uzvaru ar 79.04 metriem izcīnīja Gatis Čakšs, otro vietu, izraujoties pēdējā metienā ar 78.53 metriem, ieguva Patriks Gailums, atstājot sacensību līderi, mājinieku Rolandu Štrobinderu trešajā vietā ar 77.18 metriem. Šis pats trio, tikai citādā kārtībā, dalīja goda pjedestālu arī pagājušajā gadā. “Kā redzējām neko baigi labu šodien nerādīju, tāpēc ar pēdējo metienu varbūt drusciņ, drusciņ kaut ko varēju sagrabināt,” stāsta šķēpmetējs Patriks Gailums. Līdzīgi domā arī citi šķēpmetēji. “Varētu teikt, ka tehniskā ziņā man šodien gāja slikti. Es varbūt vēl neesmu gatavs, nostabilizējis savu tehniku, lai es varētu stabili mest pie 80 metriem. Ir jau labi, mēs esam trīs latvieši, kas ir TOP36 pasaulē un ir, ko plēsties savā  starpā,” dalās šķēpmetējs Rolands Štrobinders.

Arī sievietēm sacensība bija spraiga, uzvaru ar 58.23 metriem un jau ar pirmo metienu izraujoties vadībā guva Līna Mūze, otrajā vietā atstājot Latvijas rekordisti un mājinieci Madaru Palameiku ar 57.48 metriem. Trešajā vietā ierindojās itāļu sportiste Sāra Jemaji ar 55,85 metrus tālu mestu šķēpu. “Talsi ir vieta kur vienmēr gribu atgriezties un tāpat arī mest labāk. Šogad, diemžēl nesanāca, pati zinu savas kļūdas, kāpēc tas nesanāca, ejam tālāk, izlabojam kļūdas un skatāmies nākamo maču virzienā,” ir optimistiska šķēpmetēja Līna Mūze.

“Talsu šķēpos” piedalījās sportisti no Itālijas, Lielbritānijas, un Dienvidāfrikas. Pirmā reize sacensībās Eiropā bija Dienvidāfrikas sportistam Douvam Smitam, kurš šoreiz ierindojās ceturtajā vietā, tomēr slavens kļuva ar ko citu – sportista mestais šķēps aizlidoja skatītāju virzienā. “Bija labi. Es tikai ļoti priecājos, ka neviens necieta no mana pēdējā metiena. Bet sacensības bija labas, es tēmēju uz mazliet augstāku vietu, bet ceturtā vieta ir ok,” teic šķēpmetējs Douvs Smits.

Šāds notikums šķēpmešanas pasaulē notiek ļoti reti, kā saka – reizē no miljona. Sacensību organizatori ziņo, ka šķēps kritis 17 metrus no sektora, lielajā laukumā tas būtu piezemējies uz skrejceļa. “Manā dzīvē es neesmu redzējis neko tādu. Laimīgi, ka tā viss beidzās, bet tas tā bišķiņ man nesaprotami, jo profesionāli šķēpmetēji tā kļūdīties nevar. Ir sektors pietiekami plats un tur ir jātrāpa, bet nu šoreiz bija tā, ka “aukstas kājas palika”,” stāsta Mārcis Štrobinders.

Sacensības šogad vēroja krietns skatītāju un atbalstītāju pulks un arī organizatori atzīst, ka priecājas par skatītājiem, jo tieši fanu atbalsts esot liela daļa no sportistu snieguma.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.