Pēc bezmaksas siltas zupas ik dienu ierodas vairāk nekā 40 cilvēku

Pēc bezmaksas siltas zupas ik dienu ierodas vairāk nekā 40 cilvēku

Šobrīd noslēdzas jau trešā «Siltas zupas izsniegšanas punkta» nedēļa. Ja pirmajā dienā ieradās vien deviņi cilvēki, tad jau otrajā klāt bija 20, bet šobrīd viņu skaits tuvojas pussimtam. Organizatori plāno, ka jau novembrī skaits varētu gandrīz dubultoties, jo rēķini paliks vēl dārgāki. Redzot augošās izmaksas, viņi apzinās, ka patiesībā ziemā arī labdarības zupas porcijas pašizmaksa varētu būt dārgāka, taču joprojām visi ir apņēmības pilni ideju īstenot līdz pat nākamā gada marta beigām.

Idejas autore Jana Biezā atzīst, ka sajūtas ir divējādas. «Iepriekš mazliet bija šaubas, ka varbūt esam kļūdījušies un «Siltas zupas izsniegšanas punkts» nemaz nav vajadzīgs, bet šīs trīs nedēļas ir apliecinājums, ka tomēr vajag. Vidēji dienā ierodas 40 cilvēku, un tas ir daudz. Tāpēc no otras puses ir skumja sajūta par to, ka tik daudz cilvēku ir spiesti nākt pēc zupas porcijas. Un mēs rēķināmies, ka novembrī un decembrī, kad kļūs aukstāks, tie varētu būt pat varbūt 70 iedzīvotāju, kuri šeit dienā iegriezīsies,» saka biedrības «Baložu pasts» pārstāve Jana Biezā. Uz jautājumu, vai, redzot šī brīža ziedojumu plūsmu, labdarības akcija maz varēs atļauties 70 cilvēkus dienā, Jana zibenīgi atbild:

«Ir jāatļaujas! Mēs esam atbildīgi par to, ko pieradinām, un tas attiecas arī uz siltas zupas izsniegšanas iespēju. Tāpēc ir jāstrādā, aktīvi jāpiesaista finansējums. Šobrīd, protams, tik daudz naudas nav, tāpēc joprojām ceru uz ziedotāju palīdzību. Man ir ticība un cerība, ka viss izdosies.»

Idejas autore Jana Biezā atzīst, ka sajūtas ir divējādas. «Iepriekš mazliet bija šaubas, ka varbūt esam kļūdījušies un «Siltas zupas izsniegšanas punkts» nemaz nav vajadzīgs, bet šīs trīs nedēļas ir apliecinājums, ka tomēr vajag. Vidēji dienā ierodas 40 cilvēku, un tas ir daudz.»
/Foto: Edgars Lācis/

Samaksāt rēķinu vai izvārīt zupu

Ziedojuma summa ik dienu mainās — dienā, kad «Talsu Vēstis» tiekas ar Janu, viņa atzīst, šobrīd saziedoti aptuveni seši tūkstoši eiro, un tas garantē, ka šim gadam siltai zupai līdzekļu pietiek. Lai akcija varētu darboties līdz marta beigām, teorētiski pietrūkst 5900 eiro. Tas ir teorētiski, jo nevar prognozēt precīzu atnācēju skaitu, un, iespējams, dārgāku izmaksu dēļ var sadārdzināties vienas porcijas pašizmaksa — šobrīd tas ir 1,40 eiro. Kafejnīcas «Bella» īpašniece atzīst, ka arī viņai šis mēnesis nav viegls, jo tāpat kā citiem ēdinātājiem būtiski auguši rēķini, sadārdzinās pārtikas produktu cenas, tāpēc viņa novērtē, ka biedrība «Baložu pasts» par zupu norēķinās reizi nedēļā un viņai nav jānonāk izvēles priekšā — samaksāt elektrības rēķinu vai izvārīt cilvēkiem zupu.

Kafejnīcas «Bella» īpašniece atzīst, ka arī viņai šis mēnesis nav viegls, jo tāpat kā citiem ēdinātājiem būtiski auguši rēķini, sadārdzinās pārtikas produktu cenas, tāpēc viņa novērtē, ka biedrība «Baložu pasts» par zupu norēķinās reizi nedēļā un viņai nav jānonāk izvēles priekšā — samaksāt elektrības rēķinu vai izvārīt cilvēkiem zupu. /Foto: Edgars Lācis/

Interviju laikā vairākkārt izskan pateicība ziedotājiem, jo tikai viņi nodrošina «Siltas zupas izsniegšanas punktu». Tas, ka šobrīd nav iesaistījusies pašvaldība, nebūt nav pārmetums, jo tam ir ļoti pamatoti iemesli — pirmkārt, tad apmeklētājiem būtu jāuzrāda oficiālas izziņas par savu statusu, ko ne visi varētu un gribētu pazemojošas sajūtas dēļ, tāpēc paliktu neēduši. Un, otrkārt, līdz šim projektā bija tik daudz nezināmo, tāpēc lūgt konkrētu summu un pamatot skaitļus, lai tos iekļautu budžetā, nav iespējams.

«Cilvēki, kuri ik reizi ziedo «Baložu pasta» labdarības akcijām, ir sevi pierādījuši kā dāsni un labsirdīgi. Es nezinu, kā ir citās pilsētās, bet Talsos tas ir fenomenāli. Man ir divas dāvanas dotas — empātija, kas ļauj sajust citu cilvēku grūtumu, un cilvēku uzticēšanās.»

«Siltas zupas izsniegšanas punktu» apmeklē arī kāda ukraiņu ģimene. Svetlana (attēlā vidū) un viņas meita ir ārkārtīgi pateicīgas par ziedotāju sarūpēto iespēju tikt pie silta un garšīga ēdiena, jo pašām iespēju pagatavot siltu maltīti nav.
/Foto: Edgars Lācis/

Pateicīgi pat par maizes šķēli

Ziedotāji atbalsta ne tikai ar naudu, bet arī ar kartupeļiem, burkāniem, āboliem, ķirbjiem, pupiņām, bietēm… Tas ir būtisks atbalsts, jo tas nozīmē, ka šie dārzeņi nav jāiegādājas par saziedotajiem līdzekļiem. Pirmo nedēļu pieredze liecina, ka, lai zupas būtu sātīgas, ļoti daudz tiek iztērēti tieši burkāni un eļļa to apcepšanai. Kāda cepēja uzdāvinājusi maizes kukulīšus, tāpēc šonedēļ pie siltas zupas piekost varēja arī maizes šķēli. Katrs tiek pie puslitra zupas, bet cilvēki atklāj, ka viņi mājās mēdz vēl pieliet klāt ūdeni, lai zupas pietiktu ilgāk.

«Siltas zupas izsniegšanas punkts» darbu sāk 16.00. Tie, kuri nāk pirmo reizi, pacietīgi ārpusē gaida noteikto laiku, bet tie, kuri bijuši biežāk, durvis ver jau agrāk. Kafejnīcas īpašniece par to nedusmojas, jo priecājas, ka tā pat neveidojas rindas. Pēc zupas porcijas ierodas ne tikai paši ēdāji, bet daudziem, kuri fiziski nespēj atnākt, palīdz arī kaimiņi, draugi un aprūpētāji. Jautājot, vai nelūst sirds, Gita Mauriņa atzīst, ka viegli nav. «Viens no cilvēkiem, man šķiet, dzīvo uz ielas. Viņam pat karoti vajadzēja iedot,» viņa saka. Taču Gitai tiek arī neskaitāmi komplimenti par garšīgo maltīti, viņa gan bikli piebilst, ka varbūt cilvēki pārspīlē.

Kopā ar Talsu novada pašvaldības sociālo dienestu akcijas organizatori plāno sagatavot arī informatīvas lapiņas, ko cilvēki varētu saņemt reizē ar zupas porciju, lai uzzinātu, kādas vēl palīdzības iespējas viņi var saņemt.