Pēc diriģentes aiziešanas mūžībā koris tomēr piepilda sapni par svētkiem

Pēc diriģentes aiziešanas mūžībā koris tomēr piepilda sapni par svētkiem

Pagājušā gada nogalē mūžībā aizgāja Talsu novadā tik ļoti mīlētā Baiba Veismane-Rezonga. Līdz ar viņu gandrīz arī Talsu Valsts ģimnāzijas jauniešu un absolventu kora sapnis doties ceļā uz dziesmu un deju svētkiem. Tomēr visiem kopā un ar papildspēkiem viņiem tas būs izdevies.

Sestdien, 10. jūnijā, koris Talsu Valsts ģimnāzijas zālē aizvadīja pēdējo mēģinājumu pirms Vispārējiem latviešu dziesmu un deju svētkiem. Šajā pašā zālē decembra noslēgumā koristi mūžības ceļā pavadīja savu diriģenti. Lai tomēr piepildītu viņas sapni par svētkiem, pēc vairākiem «nē» beigu beigās tomēr «jā» teica diriģente Laura Leontjeva tandēmā ar savu kolēģi, vokālo pedagoģi Elīnu Osi.

Talsu Valsts ģimnāzijas jauniešu un absolventu korim gatavošanās dziesmu svētkiem ir kas daudz vairāk par dziesmu apguvi — tā ir dziedināšanās, reizē dzīves svinēšana un milzīga atbildība viņu iepriekšējās diriģentes sapņa priekšā. /Foto: Terēze Matisone/

«Kad Baibiņa sauca, mēs nācām,» saka Talsu Valsts ģimnāzijas absolvente Ieva Mālmeistere, kura vienmēr atsaucās Baibas Veismanes-Rezongas aicinājumam sanākt kopā dziedāt. Tā pērnā gada rudenī Baiba piedāvāja absolventiem pievienoties jauniešiem korī. Lai šādā sastāvā uz dziesmu un deju svētkiem dotos pirmo reizi. Ieva atceras, ka diriģentes pēkšņā aiziešana bija kā šoka terapija. Uz laiku apstājās viss. Viņai gan nebija sajūta, ka kora sapnis ar to beidzies — Ieva klusi gaidījusi, kad parādīsies ziņa par turpinājumu. Tagad Talsu Valsts ģimnāzijas jauniešu un absolventu kora dalībniece atzīst:

«Gatavošanās dziesmu un deju svētkiem mums patiesībā palīdzēja sadziedēties tā lēnām un pakāpeniski. Jo lielākā daļa no mums koncertos raudāja — kā nodziedājām, tā nogājām no skatuves, saķērāmies un raudājām. Iespējams, tā būs arī dziesmu svētkos… Nevaru piemeklēt īstos vārdus, lai aprakstītu, kāds šis ceļojums mums visiem izvērtās kora iekšienē, bet vienu gan varu pateikt — tas bija sāpīgāki jaukākais ceļojums ar garantētu garīgo izaugsmi un pavisam noteikti raudulīgi dziedulīgiem un līdz ļoti organizētiem pāris kopā būšanas mēģinājumiem.»

Arī kora dalībnieks un vadītājs Singurs Zariņš

atceras, ka gada sākumā, kad sākās jauna diriģenta meklējumi, bija sajūta, ka visu dēļ šo sapni tomēr negribas atstāt nepabeigtu. «Tāpēc paldies jau galvenokārt Laurai un Elīnai, kuras piekrita mūs aizvest uz svētkiem,» saka Singurs. Laura Leontjeva un Elīna Ose tandēmā darbojas arī Saulkrastu jauktajā korī «Anima», abas ir «Latvian Voices» dalībnieces un piedalās citos muzikālos projektos un koncertos, kas nozīmē, ka brīvā laika viņām ir ļoti maz. Tāpēc talsinieki bija gatavi pielāgoties viņu grafikam un tvēra katru mirkli, kad diriģente un vokālā pedagoģe no Rīgas vai Saulkrastiem varēja ierasties Talsos, un bija gatavi strādāt visas dienas garumā, dažreiz pat visu nedēļas nogali.

«Kopīgiem spēkiem un, sakoncentrējoties tieši uz skates laiku, mums izdevās lieliski tajā nostartēt un, gribētos teikt, ar prieku braukt uz dziesmu svētkiem. Es domāju, ka neviens no mums individuāli nebūtu ticis ar šo situāciju galā, bet gatavošanās palīdzēja. Es nesaku, ka esam Baibas zaudējumam tikuši pāri, bet esam procesā, kas māca mums dzīvot tālāk.»

Talsu Valsts ģimnāzijas jauniešu un absolventu korim gatavošanās dziesmu svētkiem ir kas daudz vairāk par dziesmu apguvi — tā ir dziedināšanās, reizē dzīves svinēšana un milzīga atbildība viņu iepriekšējās diriģentes sapņa priekšā. Priekšplānā — diriģente Laura Leontjeva. /Foto: Terēze Matisone/

Ne tikai diriģente

un vokālā pedagoģe mēro daudzus desmitus kilometru, lai nokļūtu mēģinājumos, bet brauc arī absolventi. «Šiem jauniešiem šis ir kas daudz vairāk nekā dziesmu apguve,» uzskata diriģente Laura Leontjeva. «Šī mums visiem ir atbildība pret Baibiņu, kuru mēs ļoti, ļoti mīlam. Un tā nu bija paredzēts, ka Baibai būs jāpiedalās no augšas, bet viņa vislabāk redzēs svētkus. Tāpēc mans un vokālās pedagoģes uzdevums bija, cik vien ir spēka, palīdzēt redzēt nākotni, piedzīvot svētkus kopā, sajust to, ka no tiesas dziesma dziedina. Tas ir ilgstošs pieņemšanas ceļš, jo laiks jau pagājis ļoti maz, bet šajā ceļā mēs atrodam daudz gaismas. Paldies korim, kas parakstījās uz pilnīgi nenormāliem mēģinājumu laikiem!» Korim bija jāstrādā ne tikai mēģinājumos, bet arī mājās. Vokālā pedagoģe Elīna Ose jauniešus raksturo kā ļoti atsaucīgus, sirsnīgus un darbīgus.

Talsu Valsts ģimnāzijas jauniešu un absolventu korim gatavošanās dziesmu svētkiem ir kas daudz vairāk par dziesmu apguvi — tā ir dziedināšanās, reizē dzīves svinēšana un milzīga atbildība viņu iepriekšējās diriģentes sapņa priekšā. /Foto: Terēze Matisone/

Ik mēģinājumu koris sāk ar apskaušanos. Tā ir Lauras Leontjevas tradīcija ikkatrā vietā, kur viņa darbojas.

«Es nestrādāju ar cilvēkiem, ar kuriem nevēlos apskauties, — tieši tik vienkārši,»

smaidot saka diriģente. Laura neuzskata, ka tieši viņai izdevies Talsu Valsts ģimnāzijas kori aizvest uz svētkiem. Tas paveikts visiem kopā — gan pašam korim, gan skolai, gan Talsu novada pašvaldībai un Kultūras un sporta attīstības nodaļai. «Tas ir absolūti kopīgs mērķis, lai jaunieši piedzīvotu svētkus,» atzīst L. Leontjeva. «Šis laiks arī man ir ārkārtīgi daudz devis un mācījis, kā ļoti drūmos apstākļos spēt vienam otru atbalstīt.» Un pēdējā mēģinājumā diriģente solīja saviem koristiem nākamajā sezonā atrast visforšāko turpinājumu.

#SIF_MAF2023