Pēcpusdienā virs Latvijas sāks veidoties pērkona negaisi

Pēcpusdienā virs Latvijas sāks veidoties pērkona negaisi

Pēcpusdienā virs Latvijas sāks veidoties pērkona negaisi ar krasām vēja brāzmām 20-24 m/s, ļoti stiprām lietusgāzēm, iespējama arī lielgraudu krusa, tomēr vakarā dažviet valsts rietumu daļā gaidāms pērkona negaiss ar ekstremāli stiprām lietusgāzēm.

Laika posmā no 14:00 līdz 17:00, virs Latvijas sāks veidoties pērkona negaisi ar krasām vēja brāzmām 20-24 m/s, ļoti stiprām lietusgāzēm, iespējama arī lielgraudu krusa, savukārt laika posmā no  16:00 līdz 19:00 dažviet valsts rietumu daļā gaidāms pērkona negaiss ar ekstremāli stiprām lietusgāzēm. Negaisa mākoņi tālāk virzīsies uz ziemeļaustrumiem, un negaiss turpināsies arī vakarā un nakts pirmajā pusē.

Papildināts: No rīta LVĢMC kartes liecināja, ka Kurzeme iekļauta sarkanā brīdinājuma zonā, bet pēcpusdienā sarkanā brīdinājuma zona pārvietojusies uz valsts centrālajiem rajoniem. Spēcīgas lietavas un arī postījumus piedzīvojusi Bauskas apkārtne.  Ar aktuālajām prognozēm var iepazīties šeit: https://bridinajumi.meteo.lv/

 

Kā rīkoties:

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas  centrs atgādina, kas jāņem vērā, ja izsludināts sarkanais brīdinājums: “Lai pasargātu sevi ekstremāli stipra negaisa laikā, ja esi ārā, nekavējoties meklē patvērumu slēgtās telpās un seko norādījumiem, ko sniedz atbildīgās institūcijas. Gaidāmi ļoti nozīmīgi ikdienas gaitu traucējumi, izvairies doties ārā, ja vien tas nav kritiski nepieciešams. Pērkona negaisa laikā atrasties ārā būs bīstami dzīvībai – drošības apsvērumu dēļ jāatceļ vai jāpārceļ uz vēlāku laiku ārā plānotie pasākumi. Īpaši piesardzīgs esi vietās, kas sevišķi pakļautas pērkona negaisa ietekmei: atrodoties mežā, meklē patvērumu zemākā vietā, vietās ar zemākiem krūmiem, savukārt, atrodoties atklātā teritorijā, patveries zemā vietā, piemēram, ielejā. Izvairies no atrašanas uz pakalniem, klajā laukā, blakus elektrolīnijām. Atrodoties uz ūdens, mēģini nokļūt krastā un nekavējoties meklē patvērumu. Sagaidāmi traucējumi elektroapgādē, komunikācijās, satiksmē.

Ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami – tās ir jāatvieno no elektrotīkla. Ekstremāli stipru krasu vēja brāzmu laikā personīgajai drošībai risku rada lauzti koki un to zari, nenostiprināti priekšmeti un atlūzas, kas tiek nestas pa gaisu, tie var būt lieli un smagi. Vējš var radīt arī plašus bojājumus īpašumiem, ceļu un elektroapgādes infrastruktūrai. Gaidāms, ka ekstremāli stipra lietus ietekmē applūdīs plašas teritorijas, īpašumi un transporta infrastruktūra, labības lauki un dārzi. Plūdi apdraud dzīvības, ir nepieciešama evakuācija. Iedzīvotāji tiek aicināti pamest apdraudētās teritorijas un sekot visiem atbildīgo institūciju norādījumiem. Sagaidāmi ceļu infrastruktūras bojājumi, atsevišķos posmos ceļi var būt neizbraucami un bloķēti. Pārvietošanās ir apgrūtināta, braukšanas apstākļi uz ceļiem ir bīstami pasliktinātas redzamības un akvaplanēšanas dēļ, kā arī ceļi un transporta infrastruktūra var būt applūdusi un bojāta. Pērkona negaisu var pavadīt sevišķi lielu graudu krusa, iznīcinot kultūraugus un sējumus, sabojājot infrastruktūru un īpašumus. Parūpējies arī par mājdzīvniekiem, arī viņus apdraud pērkona negaiss. Pērkona negaisi un tos pavadošās ekstremāli intensīvās laika parādības var tikt novērotas vien atsevišķos reģionos brīdinājumā definētajā teritorijā.”