Pirmais «Daiņa Zāģera spēkavīru čempionāta» kauss paliek Latvijā

Pirmais «Daiņa Zāģera spēkavīru čempionāta» kauss paliek Latvijā

«Vienu brīdi domāju, ka šis čempionāts man būs kā atvadu sacensības no sporta. Bet tomēr vēl neesmu saņēmies,» tā sestdien sacīja spēkavīrs un čempionāta organizators Dainis Zāģeris. Viņš gan atklāti atzīst, ka pirmo reizi organizēt sacensības ir daudz smagāk, nekā startēt pašam. Taču to novērtēja gan skatītāju pilnās tribīnes, gan paši sportisti, sacensības raksturojot kā lieliskas un izaicinošas ar nebijušiem uzdevumiem.

«Daiņa Zāģera spēkavīru čempionāts 2022» sākās vēlā pēcpusdienā, kad jūlija rekordkarstumu jau bija nomainījušas pamatīgas lietusgāzes. Par spīti tam tobrīd skatītāju Sauleskalna estrādē bija krietni vien vairāk nekā pašā svētku epicentrā Pilsētas laukumā. Vēlāk gan ļaužu straumes plūda uz Intara Busuļa koncertu, kas patukšoja arī spēkavīru sacensību skatītāju rindas, tomēr bija atbalstītāji, kuri palika līdz pašām beigām un skaļi uzmundrināja ik katrā spēkavīru pildītajā uzdevumā.

13 tonnu smagās mašīnas vilkšana bija viens no izaicinošākajiem uzdevumiem, jo tobrīd lija pamatīgs lietus. Attēlā uzdevumu veic pasaulē garākais spēkavīrs no Īrijas.

Pirmajā Daiņa Zāģera organizētajā čempionātā Talsos piedalījās deviņi spēkavīri — četri latviešu un divi lietuviešu atlēti, kā arī Francijas, Zviedrijas čempioni un pasaules garākais čempions no Īrijas.

Sacensības sākās ar aptuveni 340 kilogramu smagas automašīnas celšanu, un katram nākamajam atlētam skaitu izdevās palielināt. Vēlāk iespēja tika dota arī skatītājiem, kas drosmīgākajiem bija paveicams vien trijatā. Tālāk sekoja 13 tonnu smagas automašīnas vilkšana, kas bija jāpārvieto 15 metrus. Dainis Zāģeris skaidro, ka to ļoti ietekmēja lietus.

«Jo pamatne ir slidena, un grūtāk pavilkt. Un, protams, lietus laikā tas ir traumatiskāk,»

saka D. Zāģeris. «Tagad saprotam, ka automašīnas vilkšanu varējām veikt sacensību noslēgumā, kad lietus bija mitējies, bet tobrīd to nevarējām prognozēt.» Laikapstākļi sarežģītāku padarīja arī baļķa celšanu, jo, ja tas slapjš, tas grūtāk paceļams.

Sportisti novērtēja arī netipiskās disciplīnas. Ratus velk otrās vietas ieguvējs Māris Krievelis. /Foto: Terēze Matisone/

Vēlāk, kad spēkavīriem priekšā bija akmeņu celšana, lietus jau bija mitējies, taču arī mitru akmeņu celšana būtu krietni vien apgrūtinoša. Ja svelme, kas dienas pirmajā daļā pavadīja Talsu pilsētas svētkus, būtu pieturējusies, arī tā spēkavīriem nebūtu viegla un atsevišķās disciplīnās paredzētie smagumi būtu nedaudz samazināti. Dienas noslēgumā, kad temperatūra pēc lietus jau bija pazeminājusies, Dainis Zāģeris atzina, ka tas spēkavīriem ir visideālākais laiks.

Profesionālas un skatītājiem baudāmas sacensības savā dzimtajā novadā spēkavīrs Dainis Zāģeris organizēja pirmo reizi. Sākotnēji viņš domājis, ka tās būs viņa atvadas no sporta, taču Zāģera līdzjutējiem paveicies — plānus viņš mainījis. /Foto: Terēze Matisone/

Vairāku stundu garumā spēkavīri izpildīja sešas disciplīnas, un sīvākā cīņa izvērtās starp trim latviešiem. Gala rezultātā viņi arī sadalīja godalgotās vietas:

1. vietu izcīnīja Aivars Šmaukstelis, 2. vieta tika Mārim Krievelim, bet 3. vietu «Daiņa Zāģera čempionātā 2022» sasniedza Didzis Krauze.

Skatītāji varēja vērot, katram atlētam ir sava spēcīgā disciplīna. Piemēram, ja nepadevās automašīnas celšana, tad ratu vilkšanā, kur zirgspēku varēja salīdzināt ar cilvēka spēku, atlēts bija veiklāks nekā citi.

«Katram ir savas labākās disciplīnas. Vienā vietā vari nostrādāt līdz galam, otrā gadās kļūdas, līdz ar to veidojas punktu starpība.

Protams, tas «iedod pa nerviem», ja tev dzenas visu laiku pakaļ, tāpēc sanāk kļūdas. Bet tāpēc cīņa ir interesantāka un skatāmāka,» saka D. Zāģeris. Viņš plāno pirmo sacensību organizēšanu izvērtēt un cer, ka nākamgad čempionāts Talsos jau turpināsies kā tradīcija.