Pirmo reizi Leģendu nakts notiek arī Ģipkas muižā

Pirmo reizi Leģendu nakts notiek arī Ģipkas muižā

Ģipkas muiža pirmo gadu kļuvusi par Latvijas Piļu un muižu asociācijas dalībnieci, tāpēc pirmo reizi tā aicināja viesus ciemos Leģendu naktī. Tā kā muiža interesentiem vēl sveša, aicinājums saņēma necerēti lielu atsaucību.

Telpa, kurā notika koncerts, bija stāvgrūdām pilna. “Tā ir tāda brīnišķīga iespēja atdzīvināt šo kultūrvēsturisko ēku, dot atkal dzīvību. Ģipkā jau nekas nenotiek – tagad vismaz kāds pasākums norisinās,” stāsta Mareks Langzams, vienas Ģipkas muižas daļas īpašnieks.

Pēc septiņiem gadiem vēsturiskajai ēkai būs 200 gadu. Sākotnēji Mareks Langzams iegādājies daļu ēkas, lai tur veidotu pats savu dzīvesvietu, taču sapratis, ka šī var būt pērle, ko ļaut baudīt arī citiem. Cilvēki, kuri Mareku pazīst, apbrīno viņa entuziasmu un enerģiju. “Tikai viens un ar savām rokām. Cik tētis un mamma palīdzējuši, bet tā visu ar saviem spēkiem. Malacis! Viņam par to paldies!” teic “Joki” māju saimniece Ieviņa Svitiņa. “Jā, cilvēki tiešām apbrīno. Viņi saka: “Kur tu tam visam rodi laiku, spēku un enerģiju?”, jo tas viss paveikts divos gados un piecos mēnešos. Reizēm pašam neticas tas, kas ir izdarīts. Vienkārši liekas fenomenāli,” dalās Mareks Langzams.

Pateicībā par iespēju atgriezties pagātnē un neaprakstāmo darbu, Mareks Langzams dāvanā saņēma Ģipkas muižas zīmi. Lai viņam stimuls iesākto turpināt. “Laikam pats barons no augšas mani vada, jo te ir tādas interesantas lietas. Piemēram, tikai mēnesi atpakaļ tika iztīrīta liepu aleja. Vienkārši saņemu visādus signālus, ka tas ir jādara,” stāsta Mareks Langzams.

Leģendu naktī Ģipkas muižā bija iespēja baudīt koncertu, šaipusē tapušu gleznu izstādi un pašas ēkas autentiskumu, ko nav mainījuši eiroremonti. Atbraukuši ne tikai interesenti, kas Ģipkas muižā pirmo reizi, bet arī cilvēki, kam ar šo vietu saistās īpašas atmiņas. “Šeit dzīvoja mana vecāmāte, vecaistēvs, un tad visi mazbērni šeit vasarā tika sūtīti. Kā jau izsūta uz laukiem, tā arī man te bija jāpavada savas vasaras. Nav nekas no tā, kas kādreiz bija. Nu, protams, es to visu atceros ar savām bērna acīm. Nu, tā mazliet skumji. Bet no otras puses jauki redzēt, ka šo vietu cenšas atjaunot un sakārtot,” dalās pasākuma apmeklētāja Evita Balinska.

Ģipkas muiža šogad piedalījās arī akcijā “Apceļo pilis un muižas”, un šeit paviesojušies ap 300 apmeklētāju. Līdz ar Leģendu nakti, akcija noslēgusies, bet, iepriekš sazinoties, to var apmeklēt arī ikdienā. Vēsturiskās pērles atjaunotājs cer, ka tā kļūs par kultūrvietu, kas nākotnē pulcēs gan vietējos Ģipkas iedzīvotājus, gan citus interesentus.

 Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.