Radošs klubiņš, kurā fantāzijai ļauj pilnu vaļu

Radošs klubiņš, kurā fantāzijai ļauj pilnu vaļu

Talsu pensionāru biedrības klubiņu iepazīšanas stāsti turpinās, un šoreiz «Talsu Vēstis» devās ciemos pie radošajām «Fantāzijas» dāmām, kuras kopā pulcējas jau 19 gadus. Klubiņa dalībnieces dod fantāzijai vaļu, radot skaistus rokdarbus dažnedažādākajās tehnikās un veidos.

Viesojoties klubiņā, notiek liela rosība, jo dāmas gatavo Lieldienām koku rotājumus no diegiem. Ideja par tiem radusies, kad vienai no «Fantāzijas» dalībniecēm slimnīcā kāds parādījis, ka arī tā var izpausties. Tad nu nolēmušas palīdzēt pavasarim apģērbt pa kādam kokam uz svētkiem.

«Aizgājām pie audējām, un mums iedeva diegu atgriezumus. Tad nu tagad darbojamies un gatavojam šos rotājumus,» pastāsta Aldona Ieviņa, kura ir viena no šī kluba vadītājām, bet Smaida Jākobsone — otra. Kāpēc divas vadītājas? Izrādās, ka agrāk bijuši divi klubiņi ar līdzīgām interesēm, kuros dalībnieki bijuši vieni un tie paši, tāpēc «Praktiskā latviete» palikusi nomaļus un kopīgi izvēlējušās to nosaukumu, kurš skanīgāks, modernāks un ar radošāku dzirksti.

Talsu pensionāru biedrības rokdarbnieču klubiņš «Fantāzija» idejas smeļas gan internetā, gan kāri tās satver ikdienā. /Foto: Edgars Lācis/

Prot teikt labus vārdus un redzēt radošo kolēģīšu talantus

Dāmas nebaidās viena par otru sacīt labus vārdus, kas nenoliedzami atstāj vislabāko iespaidu. Ar Smaidu Jākobsoni klubiņā mūs iepazīstina kā ar brīnišķīgu rokdarbnieci, kurai ir pasakaini darbi. Viņa izšuj tautastērpus un izšuj arī uz zīda, smalkajā darbā ņemot palīgā palielināmo stiklu. Daudzi deju kolektīvi tērpušies šīs talantīgās novadnieces izšūtajos tērpos un villainēs. Arī Rīgas dāmām izšūtas īpašas kleitas.

«Man ļoti žēl, ka sākotnēji neesmu savus darbus iemūžinājusi bildēs. Kad sāku to darīt, tad bija krietni jau par vēlu, jo darbu jau ir tik daudz, ka aizgājuši jau pa visu pasauli. Tie ceļojuši gan uz Franciju, gan arī Briseles latviešu deju kolektīvam izšuvu brunču apakšas, gan tie devušies uz citām debespusēm. Pašus brunčus es negatavoju, es tērpus izšuju.

Un tā dzīve iegrozījās, ka nu jau daudzus gadus daru to, par ko izmācījos jaunībā, kad pabeidzu Lietišķās mākslas vidusskolu. Talsu novada Laucienes korim arī izšuvu villaines. Visu paveikto nemaz atcerēties nevaru,» atklāj klubiņa vadītāja S. Jākobsone, piebilstot, ka šie rokdarbi palīdzējuši arī uzturēt labu veselību. Jautāta, vai šāda smalka nodarbe neuzvelk nervus, ja kaut kas neizdodas, viņa apgalvo tieši pretējo: «Kad es piesēžos pie šāda darba, man liekas, ka viss pārējais apkārt ir kā izgaisis.»

Dāmas gatavo Lieldienām koku rotājumus no diegiem. Nolēmušas palīdzēt pavasarim apģērbt pa kādam kokam uz svētkiem. /Foto: Edgars Lācis/

Dzirdams, ka arī Daina Murina esot apvētīta ar supermena spējām, kad jāpaveic apjomīgi darbi, un klubā darbojas kundzes, kuras protot pilnīgi visu — adīt, tamborēt, šūt, batikot un visu pārējo, kas attiecas uz daiļo mākslu. Īpašā cieņā klubiņā pavisam nesen bijis kvīlings, kad tapušas kartītes, kurās izmantotas smalkas papīra loksnītes, rullējot tās dažnedažādās kombinācijās.

Aktīva un daudzpusīga darbošanās cauri gadiem

Klubiņa «Fantāzija» 11 rokdarbnieces kopā sanāk katra mēneša otrajā trešdienā 11.00. Un ir dalībnieces, kuras te darbojas jau no pašiem klubiņa dibināšanas pirmsākumiem.

«Kur smeļamies idejas? Kāds kaut kur bijis un kaut ko redzējis, tāpat internetā tiek piedāvātas daudzas iespējas. Mēs bieži darbojamies tematiski. Tagad, piemēram, nāk Lieldienas, tāpēc gatavojam šiem svētkiem kaut ko piemērotu. Svētku jau gada ietvaros ir daudz,»

pastāsta Aldona Ieviņa.

Dāmas gatavo Lieldienām koku rotājumus no diegiem. Nolēmušas palīdzēt pavasarim apģērbt pa kādam kokam uz svētkiem. /Foto: Edgars Lācis/

Dāmas darbojas gan ar papīru, gan diegiem, gan krāsām. Batikojušas arī tērpus, kuros uzstājušās Usmā karnevālā, katra tērpusies savā tonī. Šis klubiņš ir liels palīgs arī Talsu pensionāru biedrības pasākumos, pagatavojot ciemiņiem skaistas dāvanas. Veidojušas arī no māla, bet tas gan esot dārgs prieks. «Fantāzija» kopā svin svētkus, tāpat dodas ciemos pie citiem klubiņiem uz citiem novadiem, atpūšoties un priecājoties par dzīvi, jo nedarboties un kaut ko nedarīt nav šo dāmu gaumē.