Red Bull Soapbox Race Talsos jau rīt

Red Bull Soapbox Race Talsos jau rīt

Šonedēļ pirmo reizi Latvijā notiks Red Bull Soapbox Race, kas pulcēs dullākos sacīkšu braucējus ar paštaisītiem transporta līdzekļiem, kuriem nav motora – vien uzsvars uz radošumu, inženiertehniskajām prasmēm un drosmi stāties publikas priekšā. Par norises vietu izvēlēta pakalnu pilsēta Talsi, kur, lai sacensības vēl dullākas, šobrīd viens no pakalniem kļūst vēl augstāks. Savus ikdienas darbus šobrīd malā nolikuši arī vairāki talsinieki, kuri steidz pabeigt savus improvizētos spēkratus.

Red Bull Soapbox Race pulcē dullākos sacīkšu braucējus ar paštaisītiem transporta līdzekļiem, kuriem nav motora – vien uzsvars uz radošumu, inženiertehniskajām prasmēm un drosmi stāties publikas priekšā. Līdz šim tas redzēts vien televīzijā. “Brabantia” komanda ir viena no vairāk nekā 40, kurām tas tūlīt, tūlīt kļūs par sapņa piepildījumu. “Mājās skatījos televizoru un redzēju, ka Red Bull reklamējas Talsos. Domāju, ka būs labs pasākums, ka varētu piedalīties. Bet sapratu, ka man nav mājās šķūnis, kur būvēt, bet “Brabantia” ir vesela rūpnīca!” stāsta “Brabantia” komandas pārstāvis Guntis Guds.

Tā satikās vairāki klusie sapņotāji, kas no rūpnīcas materiālu pārpalikumiem spēkratu izveidojusi gludināmā dēļa formā. “Sākumā, kad vēl daudz laika bija, mēs domājām, kā uzvarēt. Bet tad, kad sapratām, ka tas, kā uzvarēt aizņem pārāk daudz laika, tad jau sākās piezemētāki mērķi un domājām par to, kā piedalīties. Labi, sākumā piedalāmies, un pēc tam domājam, kā aizvedīsim līdz uzvarai. Mēs piedalīsimies un cīnīsimies par uzvaru,” tā Guntis Guds.

Par uzvaru cīnīsies arī “Voka racing” komanda. Brīdī, kad pie viņiem viesojamies, gala rezultātu redzēt nevar, jo pēc testa spēkrats atkal izjaukts un tiek uzlabots. “Vokas” mašīna prezentēs vienu no uzņēmuma darbības virzieniem. “Mašīna sastāv no vidējās daļas, šasijas – nesošā rāmja. Ir arī piekares daļas. Riteņi būs plati, ceru, ka trase nebūs šaura, ka varēs izplesties tā plašāk. Kaut kāds ātrums jau arī jāuzstāda. Nevar jau tā nobremzēt un mierīgi izbraukt – neies krastā. Siena ķīpas tiks izšķaidītas, izsistas, būs siens uz trases, virāžās vai vēl kaut kur kādos šķēršļos būs siens – tas slīd ļoti, riepām nebūs vairs tā saķere, kas ir uz tīra asfalta,” teic “Voka racing” komandas dalībnieks Aivars Aļehna.

“9Hill” komandai bonuss – tā mīt blakus oficiālajai trasei. Lai gan to testiem izmantot nedrīkst, talsinieki var braucamo izmēģināt savā kalnainajā disku golfa parkā. “Mums jau patīk šādas lietas – uzbūvēt kaut ko. Un tad bija forši – mēs četratā izdomājām, ka jāmēģina!” tā “9Hill” komandas dalībnieks Kalvis Frīdenbergs. “ Nav tā, ka man interesē tikai tas, ko mēs taisām. Man interesē visi, ko uztaisījuši un kā viņiem ies. Jo es jau, protams, ceru, ka neviens tur neizšķīdīs, bet, man šķiet, ka viņi prognozē, ka daudzi jau pie tramplīna paliks. Bet tāds arī mērķis tām Red Bull sacensībām. Es esmu skatījies, tur diezgan daudzi nenobrauca līdz galam,” tā “9Hill” komandas dalībnieks Kristaps Kiršentāls.

Braucēji žūrijai centīsies iepatikties ne vien ar ātrumu, bet arī ar priekšnesumu starta laukumā un auto dizainu. “Tikai uz ātrumu nav jēgas iet, jo daudz vairāk punktus var dabūt par šovu. Mums pat vakar bija atnācis horeogrāfs, lai mēs varētu iestudēt deju. Tā kā mēs nopietni pieduramies šim pasākumam,” atklāj Kristaps Kiršentāls.

No Talsu novada piedalīsies vismaz piecas komandas – pēc nosaukumiem tās grūti atšifrēt, tāpēc rīt varbūt izrādīsies, ka vairāk. Un kamēr tās strādā pie saviem oriģinālajiem spēkratiem, tikmēr brīvprātīgie palīdzēja skatītāju un dalībnieku drošībai 500 metrus garajā trasē izvietojot siena ķīpas.

Trasē ir jāsaliek 4000 siena ķīpu, un es biju viena no talsiniekiem, kas ieradās palīgā. Un starp citu, tikai viena no divām meitenēm – pārējie čaļi. “Tas nav izaicinājums, mums paveicās ar laiku – ja būtu lietains, tad tās siena ķīpas būtu bijušas smagas. Bet laiks ir brīnišķīgs, siena ķīpas ir vieglas un mums ir pieteikušies ap 30 brīvprātīgo. Un īstenībā tādā vieglā režīmā mēs strādājam – pagaidām viss ir super. Esam aptuveni trešdaļu izkrāmējuši un gaidām nākamo traktoru,” tā talkošanas laikā komentē Talsu pilsētas pārvaldes vadītājs Lauris Tīģers.

Sacensības sāksies 14.00, un ilgs vairākas stundas.

Foto autors Edgars Lācis.