Talsu novada tūrisma speciālisti šoruden realizējuši sen lolotu ideju – audiogidus dažādās novada pilsētās un ciemos. Aplikācijā izi.Travel ceļotājiem būs pieejami pavisam septiņi virtuāli stāsti par Talsiem, Roju, Dundagu, Kolku, Sabili, Mērsragu un Valdemārpili, un turpmāk ik mēnesi tiks prezentēts katrs no tiem. Pirmais atvēršanu piedzīvoja audiogids “Rojas jūras stāsti”.
Audiogidi Latvijā kļūst arvien populārāki, un tas ir mīļš formāts žurnālistei Anitrai Toomai. Tieši viņa ir “Rojas jūras stāstu” satura autore, un 35 stāstus izveidojusi gandrīz kā garšīgus un dzīvus radioraidījumus, jo tekstus papildina vietējo intervijas. “Man ļoti gribējās, lai visu laiku atskan vietējo cilvēku balsis. Lai rojnieki izstāsta Rojas stāstus. Un viņi arī stāsta,” teic audiogida tekstu un interviju autore Anitra Tooma.
Inese Priede ir viena no vietējiem, kas atbalstījusi audiogida tapšanu ar savu stāstu. “Pirmo reizi pati dzirdēju un esmu ļoti, ļoti priecīga, ka es varēju sniegt informāciju par Rojas zivju konservu rūpnīcas laikiem. Man ļoti patīk šī ideja par tādu gidu un, ka mēs varam visiem Rojas ciemiņiem pastāstīt par Roju,” stāsta Rojas iedzīvotāja Inese Priede.
Žurnāliste Anitra Tooma Rojā ir ienācēja, un, veidojot audiogidu, steidza šo vietu iepazīt vēl ar svešinieka skatu. “Pirmkārt, man nagi niezēja kaut ko darīt, un, ja kādu vietu ļoti labi pazīsti, tad neredzi to, ko ienācējs nesaprot. Piemēram, kur Rojā var iziet pie jūras. Iebraucējam no sākuma tas nemaz nav tik pašsaprotami,” teic Anitra Tooma.
Šeit interesanti stāsti par putniem, akmeņiem, buriniekiem, zvejniecību, jūrniecību, mākslu, kultūru un sportu. Un tie pieejami latviešu, angļu un krievu valodās. Tūrisma speciālisti stāstus iesaka noklausīties visās trīs valodās, jo katram esot sava garša. Un, viņuprāt, audiogidi ir atbilstoši mūsdienu tehnoloģiju laikmetam, ko var klausīties, kaut vai braucot pa pilsētu ar segvejiem. “Tas ir tāds ļoti labs individuālā ceļotāja palīgrīks, jo nav vajadzīga grupa, nav vajadzīgs pieteikt gidu. Nāc sev ērtā laikā un klausies, cik ilgi un ko gribi,” tā Kultūras un sporta attīstības nodaļas tūrisma informācijas daļas vadītāja Līva Svarinska. “Principā Tev ir vajadzīgs tikai internets telefonā, un Tu staigā kaut vai pusnaktī pa Roju un to visu klausies. Cilvēkresursi ir ierobežoti, bet šis resurss ir pieejams jebkurā laikā un vietā. Un tie, kuri gribēs dzīvā stāsta cilvēku priekšā, tie droši vien meklēs gida pakalpojumus, bet es ļoti ceru, ka šo pakalpojumu izmantos ļoti daudz cilvēku, atrodoties šeit Rojā,” teic Rojas TIC vadītāja Kristīne Valdemāre.
Aplikācijā izi.Travel ceļotājiem būs pieejami pavisam septiņi virtuāli stāsti par Talsiem, Roju, Dundagu, Kolku, Sabili, Mērsragu un Valdemārpili, un turpmāk ik mēnesi prezentēts tiks katrs no tiem. “Lai pirms nākamā gada aktīvās sezonas visi jau zinātu par mūsu gidiem un brauktu tos izmēģināt,” tā Līva Svarinska.
Darbs pie audiogidiem nekad nebeidzas, un tos var turpināt papildināt ar fotogrāfijām, video un aprakstiem.