Sāpoši gudrības zobi

Gudrības zobi jeb trešie dzerokļi ir zobi, kas cilvēka mutes dobumā izšķiļas pēdējie. Parasti tie parādās aptuveni 17 līdz 25 gadu vecumā. Gudrības zobu nosaukums ir radies tāpēc, ka tiek uzskatīts, ka tie šķiļas jau apzinātā vecumā. Taču realitātē zobu nosaukums ne vienmēr atbilst īstajai situācijai, un gadās, ka tie mēdz arī «nebūt gudri».

Kādas problēmas izraisa gudrības zobi un kāpēc?

Katrs cilvēks ir dzirdējis, ka daudziem gudrības zobi ievērojami apgrūtina dzīvi un izraisa daudz nepatīkamu emociju. Parasti tās ir sāpes, pietūkums, augsta temperatūra un dažādi iekaisuma procesi. Diskomforts rodas tāpēc, ka laika gaitā cilvēku žoklis ir palicis manāmi mazāks, un gudrības zobiem tajā vienkārši nepietiek vietas. Tieši tāpēc nepareizas zobu pozīcijas vai vietas trūkuma dēļ gudrības zobi var šķilties šķībi, deformēt sakodienu un pārējos zobus vai izšķilties tikai daļēji, veidojot tā saucamo smaganu kabatu. Gudrības zobi, kas aug nepareizi, var ne tikai izraisīt diskomfortu, bet arī veicināt blakus esošo zobu nozaudēšanu.

Tāpat viena no problēmām, kuru izraisa gudrības zobi, ir kariess. Sarežģītas zoba anatomijas un lokācijas vieta dēļ gudrības zobiem ir ļoti grūti piekļūt. Tāpēc to ārstēšana vairumā gadījumu ir praktiski neiespējama, un vienīgais risinājums nereti ir zoba ekstrakcija.

Ko darīt, ja sāp gudrības zobs?

Ja kaut kādu iemeslu dēļ gudrības zobs sāp, izraisa spiedošu sajūtu vai smaganai ir novērojams apsārtums un pietūkums, steidzami jādodas pie zobārsta. Noteikti nevajadzētu gaidīt, kad sāpes pāries, jo laiks var tikai pasliktināt situāciju. Pēc rūpīgas apskates ārsts varēs noteikt sāpju iemeslu un nozīmēs nepieciešamo ārstēšanas veidu. Vairumā gadījumu efektīvākais risinājums ir gudrības zoba ekstrakcija jeb izraušana. Noteikti nevajadzētu izlaist arī profilaktiskas zobārsta vizītes reizi 6 mēnešos. Savlaicīgi un regulāri dodoties pie zobārsta ir iespējams laikus pamanīt problēmas, kuras varētu izraisīt gudrības zobi. Ja ārsts pamana, ka zobam nepietiek vietas žokļa kaulā, tad ir ieteicams jau savlaicīgi to izraut. To darot, ir iespējams izvairīties no turpmākām komplikācijām.

Regulāra zobārsta kabineta apmeklēšana, ir vienīgais veids, kā jūs ne tikai varat izvairīties no nepatīkamām sajūtām, ko var izraisīt gudrības zobi, bet arī rūpējaties, lai jūsu smaids vienmēr ir skaists un veselīgs. Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecības klīnikas pieredzējis personāls ir 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā ir gatavs sniegt gan akūtu, gan plānveida palīdzību jebkuru zobu problēmu gadījumā. Atsaucīgu ārstu komanda palīdzēs sasniegt jūsu sapni par skaistiem zobiem!