SIA «Talsu ūdens» ūdens attīrīšanas iekārtas darbinās ar saules enerģiju

SIA «Talsu ūdens» ūdens attīrīšanas iekārtas darbinās ar saules enerģiju

Lai nodrošinātu tīra ūdens piegādi patērētājiem, notekūdeņu bioloģisku attīrīšanu un veiktu citas funkcijas, gada laikā SIA «Talsu ūdens» patērē vairāk nekā divus megavatus elektrības, tādēļ elektroenerģijas cenu kāpumu uzņēmums izjūt ļoti asi, pastāsta SIA «Talsu ūdens» valdes loceklis Igors Kude.

Kopš 2018. gada uzņēmumam ir ISO 5001 sertifikāts, kas apliecina racionālu enerģijas pārvaldību. «Mums tas ir no 2018. gada. Katru gadu to aizstāvam, katru gadu mums ir sadarbība ar uzņēmumiem, kas veic mērījumus un uzskaita. Visas attīrīšanas, atdzelžošanas, pārsūknētavas mēģinām iekārtot pēc iespējas energoefektīvākas,» teic I. Kude. Septembra sākumā uzņēmumam būs jāpārslēdz elektrības līgums un paredzams, ka maksa par elektrību pieaugs. Uzzinot par iespēju piesaistīt finansējumu saules paneļu iegādei un uzstādīšanai, nav bijis ilgi jādomā par nepieciešamību uz to pretendēt. «Paldies komandai, kas strādāja brīvdienās, vakaros, lai mēs varētu piedalīties. Ielecām pēdējā vilcienā,» saka valdes loceklis.

«Saules paneļi būs tālredzīgs ieguldījums, lai padarītu uzņēmumu neatkarīgāku no kopējā elektrotīkla un tā cenu svārstībām,» pārliecināts ir
SIA «Talsu ūdens» valdes loceklis Igors Kude. /Foto: Ģirts Grenevics/

Pagājušajā nedēļā uzņēmums parakstīja līgumu ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par saules paneļu sistēmas uzstādīšanu Talsu notekūdeņu attīrīšanas iekārtās Ģibuļu pagastā un ūdens atdzelžošanas stacijā Daģu ielā 3, Talsos.

Projekta ietvaros paredzēts izveidot saules paneļu sistēmas pašpatēriņa vajadzībām. Ģibuļu pagastā būs 130 kilovatstundu, bet Daģos — 50 kilovatstundu saules paneļu stacija. Izvēlēti divi punkti ar vislielāko elektrības patēriņu.

Projekta plānotais īstenošanas laiks ir gads. Saules paneļi tiks izvietoti uz zemes un paredzēts, ka tie darboties sāks nākamā gada vasarā. Cik ilgā laikā saules paneļi sevi atpelnīs, pašlaik grūti prognozēt, bet šie termiņi arvien sarūkot, pieaugot elektroenerģijas cenai.

Uzņēmuma līdzfinansējums projektā ir ap 15%. Projekta kopējās izmaksas plānotas 182 391,66 eiro bez PVN, no kuriem plānotais ERAF atbalsts ir 155 032,91 eiro. Ņemot vērā straujo cenu kāpumu, iespējams, kopējās izmaksas pieaugs, to rādīs laiks.