Šoruden Talsos uzsāk koku lapu smalcināšanu

Šoruden Talsos uzsāk koku lapu smalcināšanu

Viens no rudenī veicamajiem darbiem ir lapu grābšana, no kuras daudzi labprāt izvairītos. Savukārt pašvaldībām tas vēl nozīmē papildu izmaksas. Šoruden Talsu pilsēta pārņēmusi praksi no citām Latvijas pašvaldībām, un pirmo reizi parkos izmēģina lapu smalcināšanu. Šobrīd Talsu pilsētas pārvalde plāno, ka izmaksas izdosies samazināt vismaz piecas reizes.

Ja pilsētas ielās lapas joprojām tiek savāktas ar grābekļiem vai lapu pūtējiem, tad šobrīd Talsu parkos tās smalcina jeb pļauj ar traktoru. Parks 1.maija ielā jau pabeigts, un šodien lapas tiek smalcinātas Talsu dendroloģiskā parka apkārtnē. Talsu pilsētas pārvaldes vadītājs norāda, ka tas ir gan dabai draudzīgāk, gan finansiāli izdevīgāk. “Lapas ir jāsavāc, jāizved un jānodod utilizācijai. Bet šeit uzņēmējs mums atnācis palīgā tādā pilotprojektā, un mēs maksājam tikai par lapu samalšanu un pie reizes arī zāles nopļaušanu. Divi vienā mums sanāk par to pašu naudu,” stāsta Talsu pilsētas pārvaldes vadītājs Lauris Tīģers.

Šis Talsiem ir izmēģinājums, un šobrīd plānots, ka smalcināšana notiks divas vai trīs reizes, taču tik un tā izmaksas būs vismaz piecas reizes mazākas – to redzēšot pēc pilotprojekta beigām. Pļaušanu veic vietējais uzņēmums, kam šī pirmā pieredze pilsētā, bet Ēriks Busulis stāsta, ka līdz šim šādu praksi izmantojušas privātpersonas. “Praktiski notiek tā, ka viņš vienkārši samulčē lapu un tā dabīgi sapūst. Tur ir speciāla tehnika ar speciāliem nažiem, kas lapas tieši mulčē. To nevar izdarīt ar tehniku, kura nav paredzēta mulčēšanai. Šis aparāts ir ar turbīnu, viņam jaudas pietiek, lai to varētu izdarīt kvalitatīvi,” dalās SIA “Vitanox” īpašnieks Ēriks Busulis.

Lapas ir zaļais zelts un bagātīgs mēslojums.  Nedaudz traucē gan tas, ka lapas krīt nevienmērīgi, un ietekmē arī lietainie laikapstākļi. Šodien jau smidzina, bet kaut ko jau var izdarīt. Līdz ko laiks paliks labāks vai kaut vai nedaudz mīnusos būs, to var izdarīt daudz labāk. Pavasarī šeit neko vairs nevar redzēt, zālīte izaugs cauri. Ar nākamo pļāvēju, kas būs cits, un metīs sapļauto uz sānu, vienkārši aizmetīs visu tālumā, un pēc trim dienām saulē viss izkaltīs. Nākamā reizē, kad pļaus, kaut kad maija otrā pusē, viss būs zaļš, viss būs vienādi,” tā Ēriks Busulis.

Lapas ir jāsavāc, jo ziemas laikā palielinās, piemēram, saslimšanas risks ar sēnīšu slimībām, tajās var pārziemot grauzēji, kuri apgrauž koku mizas un nodara citu postu, kā arī pārāk bieza lapu kārta traucē gaisa cirkulāciju, mainās augsnes skābums un veidojas sūnas. Lapu smalcināšanu Talsos veiks trijās vietās, arī pie Vilkmuižas ezera. Pārējās vietās izmanto tradicionālās metodes.