“Neaizliedz, bet aizvieto” – jaunieši aicina citādāk paskatīties uz viedierīcēm

“Neaizliedz, bet aizvieto” – jaunieši aicina citādāk paskatīties uz viedierīcēm

Šobrīd septiņi Talsu Valsts ģimnāzijas jaunieši īsteno ERASMUS+ jauniešu līdzdalības projektu “Neaizliedz, bet aizvieto”. Nelietderīga laika pavadīšana viedierīcēs bija arī viņu problēma, bet, darbojoties projektā, viņi paši pārliecinās – ja jaunieši ļoti vēlas, paradumus ir iespējams mainīt. Savu projektu komanda sākusi ar kopēju saliedēšanos.

26% no nedēļas laika – tieši tik daudz jaunieši pavada viedierīcēs. Šo skaitli atklāja Talsu Valsts ģimnāzijas skolniece Paula Kristiāna Eglīte savā zinātniski pētnieciskajā darbā. “Varbūt daļa no tā ir mācību process, bet liela daļa tiešām ir pasēdēt pašķirstīt un nekas cits, ” stāsta projekta “Neaizliedz, bet aizvieto” dalībniece Paula Kristiāna Eglīte. “Daudz lietu iet pašplūsmā, jaunieši mazāk guļ, mazāk spēj koncentrēties, rodas kādas veselības problēmas no tā, iespējams. Ja agrāk tās bija tikai datorspēles, tad  tagad klāt vēl ir mobilās ierīces, kur faktiski prokrastinējam un neko produktīvu neizdarām,” teic atbalsta persona projekta komandai Singurs Zariņš.

Lai mainītu jauniešu domāšanu, Talsu Valsts ģimnāzijas komanda radījusi ERASMUS+ jauniešu līdzdalības projektu. Jau tā nosaukums “Neaizliedz, bet aizvieto” liecina, ka jaunieši vēlas parādīt, ka mobilās ierīces var izmantot arī lietderīgāk. “Piemēram, pielietojot Canvu vai kādus Instagram rīkus, citās digitālās ierīces. Tāpat TikTok ir plašas iespējas. Un tas palīdz arī jauniešiem attīstīt radošo domāšanu,” saka projekta “Neaizliedz, bet aizvieto” dalībnieks Eduards Šternbergs.

Projekta dalībnieki atzīst, ka arī paši savu laiku palaiduši vējā mobilajās ierīcēs, un tagad, darbojoties projektā un plānojot aktivitātes izvēlētajai mērķauditorijai – 10.klašu skolēniem -, paši vairāk cenšas piedomāt pie lietderīgas laika izmantošanas. Tāpēc, viņuprāt, ir iespējams mainīt citu vienaudžu domāšanu. “Sākot no mazumiņa, piemēram, izdzēšot aplikācijas, kurās tiešām produktīvais laiks aizgājis vējā. Līdz ar to es domāju, ka to ir iespējams mainīt, ja jaunietis to vēlas no visas sirds,” ir pārliecināta Paula Kristiāna Eglīte.

“Ja  mēs par to nerunātu, tad, iespējams, tas laiks būtu arvien lielāks un arvien vairāk mēs to pavadītu nelietderīgi. Tāpēc mums par to vajag runāt, lai samazinātu neproduktīvo laiku un pārvērstu produktīvākā laikā, lai mēs būtu noderīgāki sabiedrībai,” stāsta projekta vadītājs Pauls Ralfs Dambergs. “Ja par to nerunās un neaizdomāsies, tad, iespējams, pazudīs visas svarīgākās vērtības, ģimene, draugi,” papildina Paula Kristiāna Eglīte.

Projekts “Neaizliedz, bet aizvieto” ilgs astoņus mēnešus, un tā pirmā aktivitāte ir projekta un pašpārvaldes komandu saliedēšanās, kas aizvadīta šonedēļ. “Jo labāka sadarbība, jo labāks projekta rezultāts. Un šādā veidā mēs iepazīstam cilvēkus, kas varbūt nemācās mūsu klasē vai mums nav tāds kontakts, bet šie pasākumi mūs katru gadu saved kopā, saliedē un mēs kļūstam par draugiem,” teic Pauls Ralfs Dambergs.

Projekta mērķis ir samazināt vai aizvietot ar alternatīvām iespējām Talsu novada jauniešu neproduktīvi pavadīto laiku viedierīcēs un izglītot par šī pavadītā laika ietekmi uz veselību, piesaistot ekspertus no malas. Decembrī sāksies aktivitātes, kas paredzētas 10.klašu jauniešiem, bet projekts  noslēgsies aprīlī ar konferenci.