Talsu Galvenajā bibliotēkā pieejams grāmatu pakomāts

Talsu Galvenajā bibliotēkā pieejams grāmatu pakomāts

Pandēmijas laikā aktualizējās jautājums, kā daudzus līdz šim klātienē sniegtus pakalpojumus padarīt drošākus ar iespējami mazāku kontaktu. Šis ir tikai viens no iemesliem, kādēļ pie Talsu Galvenās bibliotēkas uzstādīts grāmatu saņemšanas pakomāts. Tas dod arī iespēju grāmatas izņemt vēlu vakaros, brīvdienās un svētku dienās.

Jaunais grāmatu pakomāts ar 28 moduļiem jeb nodalījumiem novietots blakus bezkontakta grāmatu nodošanas punktam pie bibliotēkas ieejas. Tā svinīgajā atklāšanā 14. martā klātesošie tika iepazīstināti ar pakomāta lietošanu. Lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja Kitija Cietvīra skaidro: “Grāmatas var pasūtīt un saņemt pakomātā trīs veidos. Pirmais veids: autorizējoties bibliotēkas elektroniskajā kopkatalogā un atzīmējot, ka vēlaties izņemt tieši pakomātā; otrs veids: zvanot uz bibliotēku un par to infomējot; trešais veids: rakstot uz bibliotēkas e-pastu un norādot savu telefona numuru.”

Kitija Cietvīra atklāj, ka daudzus gadus lasītāju vidū visiecienītākie ir kriminālromāni, tādēļ, visticamāk, jaunajā pakomātā visbiežāk būs jāievieto šī žanra grāmatas. Pasūtījumus bibliotekāri sagatavo uzreiz pēc pieprasījuma saņemšanas. Dienas pirmajā pusē saņemtie pasūtījumi būs izpildīti līdz tās pašas dienas beigām. Par iespēju pasūtīto lasāmvielu izņemt klients saņems īsziņu, un no tā brīža pasūtījums jāizņem trīs dienu laikā.

Grāmatu pakomāts uzstādīts, gan ieklausoties lasītāju vēlmēs, gan turpinot attītīt bibliotēkas piedāvājumu. Latvijas bibliotēkas šo pakalpojumu aizguvušas no Eiropas bibliotēku pieredzes. Pirmie grāmatu pakomāti jau pieejami vairāk nekā desmit Latvijas bibliotēkās — Rīgā, Bauskā, Ogrē, Daugavpilī, Gulbenē un citās. Latvijā pašlaik uzstādīti divi 28 moduļu pakomāti: viens Talsos, otrs  — pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas.

Grāmatu pakomāts izgatavots uzņēmumā “SigFox”. Tā Biznesa attīstības vadītājs Latvijā Didzis Tupureins atklāj, ka pašlaik Latvijā pasūtīti vēl divdesmit šāda veida pakomāti, ko tuvākajā laikā uzstādīs. “Par pakomātu ražošanu sākām domāt vēl pirms pandēmijas, bet pandēmija ieviesa tādas korekcijas, ka pakomātus sākām pielāgot tieši bibliotēku vajadzībām. Tas sakrita ar laiku, kad bibliotēkas nevarēja apkalpot savus klientus klātienē. Līdz ar to pakomāts radīja iespēju bibliotēkām strādāt kaut cik normālā režīmā,” skaidro uzņēmuma pārstāvis.

Līdzās grāmatu pakomātam atrodas grāmatu nodošanas punkts. Talsenieki to iecienījuši, jo, tāpat kā pakomātu, to var izmantot sev izdevīgā laikā. Īpaši tas jūtams pēc brīvdienām, kad nodošanas punktu piepildījušas atpakaļ atnestās grāmatas. Tādēļ arī iespējas ieviešana grāmatas saņemt ar pakomāta starpniecību šaubas nav radījusi.