Talsos ir vieni no aktīvākajiem asinsdonoriem Latvijā

Talsos ir vieni no aktīvākajiem asinsdonoriem Latvijā

Talsos aizvadīta šī gada pirmā donoru diena. Lai palīdzētu citiem, iedzīvotāji stāvēja garā rindā, un četru stundu laikā asinis nodeva vairāk nekā 100 donoru. Gan iedzīvotāji, gan Valsts asinsdonoru centrs cer, ka donoru dienas Talsos varētu notikt biežāk.

Donoru diena Talsu tautas namā trešdien, 16. martā, sākās 10.00, un jau tad rindā stāvēja vairāki desmiti iedzīvotāju. Vēlāk tā izveidojās vēl garāka. “Talsu Vēstu” sastaptā Zane atzina, ka garā rinda viņai ir pārsteigums, jo vietās, kur agrāk nodevusi asinis, nekad tāda nav manīta. Taču viņas draudzene Anda apstiprina, ka Talsos vienmēr ir liela iedzīvotāju atsaucība. Garajā rindā negatīvas emocijas un neapmierinātību nevarēja manīt. “Mēs taču to darām cēla mērķa labā — palīdzēt citiem, kam visvairāk nepieciešams, jo mēs nekad nezinām, kad pašiem to vajadzēs,” saka draudzenes Zane un Anda. “Mēs esam veselas, spēcīgas, foršas sievietes, kāpēc nepalīdzēt?”

Donoru dienā Talsos ieradās 122 cilvēki, bet asinis ziedoja 107. Katrs interesents nedevās uzreiz uz donoru krēsla, bet viņi tika pārbaudīti laboratorijā, izmērīts asinsspiediens un sniegtas atbildes uz ārstu jautājumiem.

“Mēs izvērtējam donoru veselības stāvokli,” saka ārsta palīdze Anita Goldšteina. “Primārais ir, lai hemoglobīna līmenis ir pietiekams — donoram ir vai nav, ar ko padalīties.” Viņa skaidro, ka sievietes drīkst ziedot četras, bet vīrieši sešas reizes gadā. “Es strādāju jau vairākus gadus, un Talsos vienmēr ir ap simt cilvēku. Tas ir ļoti labs rādītājs. Latvijā vairs nav daudz vietu, kur donoru dienas ir tik kupli apmeklētas.” 2021. gadā kopumā asinis nodeva 410 cilvēki, kas Talsiem ir pēdējo gadu lielākais skaitlis. Arī iepriekšējos gados skaitlis bija tuvu četriem simtiem. “Paldies jums visiem kopā un katram atsevišķi — jūs esat lieliski!” saka Valsts asins donoru centrs. Talsenieki atzīst, ka labprāt donoru dienu Talsos redzētu biežāk, jo tas saīsinātu rindas un arī darbiniekiem vieglāk ļautu donorus apkalpot.

Donoru skaits Talsu novadā aug. Pērn tie bija vairāk nekā 400 cilvēku, un arī šī gada pirmajā donoru dienā talsenieki stāvēja rindā. /Foto: Terēze Matisone/

“Tas ir mans pienākums. Ar vienu reizi varu palīdzēt trim citiem cilvēkiem, un gadā tie ir jau 12 cilvēki,” saka donore Mairita Dombrovica, kura regulāri asinis nodod jau vairākus gadus. “Tas ir gan sirdsapziņai, gan arī man pašai uzlabojas veselības stāvoklis. Es redzu, ka ir cilvēki, kas šeit nāk regulāri, jo saprot, ka tas ir vajadzīgs. Iesaku to darīt arī citiem.”

Donoru Margusu Asplintu pie reģistrācijas sagaidīja ziņa, ka šī viņam ir jau desmitā asins nodošanas reize. Viņam tas bija pārsteigums, jo pats līdzi neskaitot. “Galvenais stimuls jau ir tas, ka tu vari kādam ar to palīdzēt,” bilst Marguss un uz jautājumu, vai kaut kā atzīmēs savu 10. jubilejas reizi, atbild ar cerību, ka viņam kā donoram būs arī 20. un 30. reize, un vēl uz priekšu…

Nākamās donoru dienas Talsos paredzētas 21. jūnijā, 6. septembrī un 6. decembrī, bet Valdemārpilī Valsts asinsdonoru centrs viesosies 18. jūlijā.