Talsu Galvenās bibliotēkas bērnu nodaļas piedāvājums neapstājas pie grāmatu plaukta

Talsu Galvenās bibliotēkas bērnu nodaļas piedāvājums neapstājas pie grāmatu plaukta

Jau trešo gadu Talsu bērnu bibliotēkas mājvieta atrodas Brīvības ielā 17a, kur kopā ar Talsu Galveno bibliotēku attīstījusies un kļuvusi par Talsu Galvenās bibliotēkas bērnu nodaļu. Lai arī var šķist, ka vasarā bibliotēkas apmeklētībai vajadzētu kristies, patiesībā ir gluži pretēji, jo tajā visas vasaras garumā bibliotekāres veidojušas dažādas lasīšanas veicināšanas un izklaidējošas tematiskās nodarbības, kā arī augusta vidū pirmo reizi gaidāma trīs dienu vasaras dienas nometne.

Vasaras mēnešos Talsu Galvenās bibliotēkas bērnu nodaļas lasītavas apmeklētība ir augsta, ko vien pierāda pirmdienas dienā pēc grāmatām atnākušo un lasītgribošo bērnu skaits — 50. «Jo bērniem ir brīvlaiks un arī daudzi ir iebraukuši no lielākajām pilsētām uz laukiem pie vecvecākiem. Vakar pat viens puisītis bija no Norvēģijas. Atnāca pēc grāmatām, jo vēlējās lasīt dzimtajā valodā,» stāsta Talsu Galvenās bibliotēkas bērnu nodaļas vecākā bibliotekāre Vita Kukute. Jautājot, vai skaits, cik grāmatu izdod uz mājām vasarā, salīdzinājumā ar mēnešiem, kad notiek mācības, ir pieaudzis vai krities, bibliotekāres norāda, ka pa vasaru skolēniem ir uzdota ieteicamā literatūra.

«Tā kā grāmatas var ņemt uz mēnesi, tad viņi reizē ņem divas līdz trīs. Skolas laikā, kas ir lieli lasītāji, tie ņem kādas piecas, sešas. Tad pat nākas jautāt: «Cik vari izlasīt?» Grāmatas uz mājām ņem arī pirmsskolas vecuma bērni, tiem reizē somā salien līdz pat 11 grāmatām, jo «ejošākās» ir visas, kas saistītas ar multiplikāciju varoņiem un pasaku tēliem,»

atklāj V. Kukute. «Tad ir uzziņu literatūra tādiem, kas grib izzināt, piemēram, nedēļas vidū pie mums iegriezās tētis, kas bērniem mācīja par zvaigznēm — viņi ņēma grāmatiņas par Visumu, astroloģiju. Kā nu kuram. Ir dažādi virzieni, kas interesē. Citiem šķiet, ka bibliotēka paredzēta tikai skolas vecuma bērniem un pieaugušajiem, taču mūs apmeklē arī, piemēram, divgadnieki, kas pie mums iegriežas uzreiz pēc dārziņa.»

Talsu Galvenās bibliotēkas direktore Rita Alkšbirze (no kreisās) un bērnu nodaļas vecākās bibliotekāres Vita Kukute un Vineta Mellenberga.
/Foto: Elīza Paula Vegnere/

Jūlijā bibliotēka aicināja sanākt kopā,

lai padarītu vasaru raibāku. Visās jūlija otrdienās bibliotēkā apmeklētāji varēja ienirt spēļu pasaulē, trešdienās — animācijas filmās, bet ceturtdienās — radošās ar zīmēšanu, līmēšanu un krāsošanu saistītās aktivitātēs, piemēram, akmeņu un koka ripu apgleznošanā. Vislielākā atsaucība bija spēļu dienās, kad, lai atrastu kādu brīvu vietu, kur uz grīdas apsēsties, bija īpaši jāpiepūlas. Nodarbības spēj piesaistīt arī jaunus lasītājus, jo pēc aktivitātēm bērni iepazīstas arī ar pašu bibliotēku un izjūt vēlmi paņemt kādu sirdij tīkamu lasāmvielu.

Savukārt augustā bērnu nodaļa piedāvā piedzīvojumu «Aizejošās vasaras vēstules», kur katram gribētājam tiks izdalītas trīs dažāda līmeņa atbilstoši vecumam aploksnes ar pārsteigumiem — katrā aploksnē pa kādam uzdevumam, kas jārisina bibliotēkā — tikai paveicot vienu, varēs tikt pie nākamās, bet, atrisinot visus uzdevumus, aploksnēs var tikt pie balviņas.

Vienā no jūlija ceturtdienām mazākie apmeklētāji varēja izpausties radoši, apgleznojot koka ripas.

«Ir ļoti daudzi, kas nezina, domā, ka bibliotēka ir tikai grāmata. Nodarbību mērķis ir iepazīstināt, ka te notiek ļoti daudz citu aktivitāšu: lejā ir pieejamas galda spēles, pašiem mazākajiem pieejamas grāmatiņas ar veramajiem lodziņiem, pirkstu lellītes, interaktīvā tāfele, uz kuras var zīmēt. Ir bērni, kas pilsētā uzturas īsu laika periodu un ar asarām acīs nevēlas no mums doties prom, cik viņiem ļoti pie mums patīk,» saka Vita Kukute.

Tāpat bērni tiek aicināti piedalīties Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas programmā, kura Latvijas visos novados veiksmīgi darbojas jau kopš 2001. gada. Tajā katrai vecuma grupai ieteiktās grāmatas lasa un vērtē bērni, jaunieši, no 2012. gada — arī pieaugušie, bet pavasarī notiek Lielie lasīšanas svētki, kas pērn mainīja formātu uz mazākiem svētkiem katrā novadā. Kā atzīst bibliotekāres, tādā veidā tie kļuva par daudz personīgākiem un sirsnīgākiem, jo svētki Ārlavas pagastā bija īpaši rīkoti tikai novadniekiem.

Bibliotēku apciemoja arī ģimenes attīstības centra «Brīnumiņš» vasaras nometnes bērni un Kristīnes Brokas-Meļķes organizētās nometnes dalībnieki. /Personiskā albuma foto/

Izmēģinājuma versija, iespējams, jaunai tradīcijai

Jau pavisam drīz, trīs dienas, no 15. līdz 17. augustam, ik rītu no 10.00 līdz 13.00 Talsu Galvenajā bibliotēkā norisināsies vasaras dienas nometne septiņu līdz desmit gadus veciem bērniem. Dalībnieki iepazīs bibliotēku, tās telpas, iepazīsies ar apstrādi — kāda ir sistēma grāmatu nonākšanai bibliotēkā. Tiksies ar grāmatu autoriem, kas pastāstīs, kā vienkāršs dzejolis var nonākt līdz bibliotēkas grāmatu plauktam. Piedalīsies radošās aktivitātēs un ekskursijās pa Talsiem, lai izzinātu un iepazītu apkārtējo vidi — simboliskos pakalnus. Pirmajā dienā katrs nometnes dalībnieks saņems darba burtnīcu ar uzdevumiem, kuri būs jāizpilda līdz nometnes beigām. Katram būs desmit uzdevumi — gan radoši, atjautīgi, gan izzinoši. Noslēdzošajā dienā bērni piedalīsies teātra sporta aktivitātēs, improvizēti izspēlējot literāro uzdevumu. Visas trīs dienas skolēni tiks aicināti fotografēt apkārt notiekošo, kultūras objektus un nometnes dalībniekus un tiks veidots albums par pirmo nometni.

Šogad nometne būs izmēģinājuma versija, iespējams, jaunai tradīcijai, kas varētu tikt turpināta arī citos gados.