Talsu novada muzejā atjaunos īpaši retas tāfelklavieres 

Talsu novada muzejā atjaunos īpaši retas tāfelklavieres 

Talsu novada muzeja muzeja krājumā savu otro dzimšanas dienu gaida retas tāfelklavieres “Lichtenthal”. Muzejs vēlas rast finansējumu to atjaunošanai, lai vēsturisko mūzikas instrumentu padarītu pieejamu ikvienam apmeklētājam, atspoguļojot patieso 19. gadsimta klasiskās mūzikas skanējumu koncertos.

“Kopš 1986. gada, kad šīs retās un nenovērtējamās tāfelklavieres Talsu novada muzejs iegādājās Valdemārpilī, tās ir stāvējušas muzeja krājumu glabātuvē, gaidot savu otro dzimšanas dienu, lai pēc daudziem gadiem klusuma varētu priecēt ne tikai ar savu skaistumu, bet arī ar izslavēto “Lichtenthal” klavieru skaņu,” tā informē Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību Laura Ratniece.

“Mēs tāfelklavieres gribam restaurēt, lai padarītu, ko tik retu un interesantu, pieejamu ikvienam cilvēkam, atspoguļojot patieso 19. gadsimta klasiskās mūzikas skanējumu koncertos.”

Laura Ratniece, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību

Plāns ir atjaunot tāfelklavieres līdz muzeja 100 gadu jubilejai, kas tiks svinēta 2023. gadā, un finansējumu plānots piesaistīt sadarbībā ar Valsts kultūrkapitāla fondu. “Esam iesnieguši projektu, līdz 28. februārim tiek gaidīta atbilde par projekta finansējumu,” saka L. Ratniece. Papildus tam tiks izmantoti jau iepriekš talsinieku saziedotais finansējums – 2018.gadā Talsu novada muzejam bija sapnis par savu koncertflīģeli, un kopā ar Talsu novada fondu un komponistu Tomu Juhņeviču tika uzsākta ziedojumu vākšanas akcija. Kopumā tika tika savākti 745.40 eiro, un ar Toma Juhņeviča atbalstu, Talsu novada muzejs šos līdzekļus vēlas ieguldīt “Lichtenthal” tāfelklavieru restaurācijā.

Jau ir uzrunāts viens no labākajiem ērģeļu un klavieru restauratoriem Latvijā – Jānis Kalniņš, kurš piekritis iesaistīties šo klavieru atjaunošanā. Kalniņš atzinis, ka

saglabājušies “Lichtenthal” instrumenti ir muzejisks retums, pašlaik nav zināms neviens šāda veida instruments, kurš būtu spēlēšanas kārtībā.

Talsu novada muzejs atrodas 19. gadsimtā celtajā barona Heinriha fon Firksa pilsētas mājā “Villa Hochheim”. Mūzika 19. gadsimtā bija neatņemama muižu dzīves sastāvdaļa, kas priecēja un bagātināja cilvēku emocionālo pasauli. Talsu novada muzejā tiek rīkoti koncerti, tajā skaitā Kārļa Ferdinanda Amendas (1771-1836) mūzikas svētki. Šo tradīciju Talsu novada muzejs gribētu turpināt un padarīt vēl krāšņāku, izpildot Kārļa Ferdinanda Amendas un viņa tuvākā drauga Ludviga van Bēthovena (1770-1827) mūziku īpašajā “Lichtenthal” tāfelklavieru skanējumā.

“Lichtenthal” tāfelklavieres ir mūzikas instruments ar taisnstūrveida korpusu, kurā stīgas novietotas perpendikulāri un krusteniski klaviatūrai, tās ir aprīkotas ar diviem pedāļiem. Šīm tāfelklavierēm raksturīgs naturāls, dabīgs, dinamiski un tembrāli vienveidīgs, kā arī pustoni zemāks skanējums, nekā mūsdienu klavierēm.

/Rakstā izmantots publicitātes foto/