Talsu novada pašvaldības vadītājas atbilstības vērtēšanai sasaukto domes sēdi pārtrauc līdz nākamajai nedēļai

Talsu novada pašvaldības vadītājas atbilstības vērtēšanai sasaukto domes sēdi pārtrauc līdz nākamajai nedēļai

Šodien ārkārtas sēdē Talsu novada domes deputāti skatīja jautājumu par neuzticības izteikšanu domes priekšsēdētājai Evai Kārkliņai. Tā gan pagaidām noslēdzās bez rezultāta, jo pēc negaidīta priekšlikuma sēdē izsludināts pārtraukums līdz pirmdienas pēcpusdienai. Taču, ja līdz šim šķita, ka mērei ir vairākuma atbalsts, tad šobrīd viņa kļuvusi par neatkarīgu deputāti, un viņas nu jau bijusī partija publiski paziņojusi, ka pievienosies balsojumam par Evas Kārkliņas atbrīvošanu no amata.   

Talsu novada domei ir tradīcija ne tikai regulāri vismaz mēģināt mainīt novada vadību, bet arī, salīdzinot ar citiem Latvijas novadiem, garas domes sēdes. Izņēmums nav arī šodiena – lai gan darba kārtības jautājums tikai viens, jautājumi un atbildes turpinās vēl stundu pēc sēdes sākuma. “Es redzu kā pamatojumu ierakstītu “neprofesionālā rīcība un haotiskas darbības” un beigu galā “situāciju, kurā darbs nenotiek sabiedrības labā”. Lūdzu, precīzi noformulējiet un attīstiet šo domu, kā tieši darbs nenotiek sabiedrības labā,” sēdes laikā bilst Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks (JV) Aldis Pinkens.

Visskaļāk izskan pārmetumi par budžetu – šobrīd plānoto izdevumu segšanai trūkst 8,3 miljoni, bet deputāti vēlreiz uzsvēra, ka darbs pie plānošanas turpinās, un līdz budžeta pieņemšanai laika trīs nedēļas. Taču opozīcija arī norādīja, ka kolēģi “sev paši kājā iešāvusi” ar skolu reformu, pārāk strauju lēmuma pieņemšanu un neveiksmīgu komunikāciju. “Skaidrot ne tikai sabiedrībai, bet skaidrot arī deputātiem, lai deputātiem būtu skaidrs, kāpēc mēs pieņemam šādus vai tādus lēmumus,” teic Talsu novada domes deputāte (NA)  Sandra Pētersone.

Diskusijās kolēģi opozīcijai norādīja, ka paši vēl nesen vadījuši novadu un saņēmuši tādus pašus pārmetumus, un problēmas, ar kurām šobrīd jācīnās, saņēmuši mantojumā. “Ja mēs runājam par to, ko mēs saucam par problēmu, tad es teikšu, ka viss Talsu novads ir viena vienīga liela problēma jebkurā vietā, kur vien tu paskaties,” tā Aldis Pinkens. “Es domāju, kamēr mēs šeit turpināsim novada ietvarā spēlēt lielo politiku un šos politiskos šovus, domāju, ka tik ilgi arī cietīs iedzīvotāji,” papildina Talsu novada domes deputāts (MTN) Kalvis Kalniņš.

Septiņi domes deputāti pieprasījuši neuzticības izteikšanu mērei. Bet sēdes laikā viņas vietnieks iesniedza pretēju priekšlikumu – izteikt uzticību. Tam sekoja negaidīts sēdes pārtraukums līdz pirmdienas pēcpusdienai, kamēr juristi tiks skaidrībā, vai sēdes gaitā drīkst tik būtiski mainīt lemjošās daļas saturu. Tikmēr Latvijas Zaļās partijas Talsu nodaļas vadītājs atklāj, ka vakar 11 partijas biedri uzrakstījuši iesniegumu, lai Evu Kārkliņu izslēgtu no partijas. “Pārsteigti lēmumi, pārsteigti priekšlikumi, izteikti apsolījumi, kas pēc tam netiek izpildīti. Un viens no galvenajiem jautājumiem, protams, arī skolu tīklu sakārtošana, jo Latvijas Zaļā partija jau iepriekš ir pateikusi, ka mēs esam viennozīmīgi par vidusskolu saglabāšanu. Manuprāt, deputātam, vēl jo vairāk – domes priekšsēdētājai – ir jāmāk komunicēt ar iedzīvotājiem. Nedrīkst būt bez tolerances,” saka Talsu novada domes deputāts (LZP) Ainis Stūrmanis.

Pirms partijas valde sāka skatīt iesniegumu, Eva Kārkliņa izstājusies pati. Lai gan pārmetumi līdzīgi kā opozīcijas iesniegumā, par neuzticības izteikšanu domes priekšsēdētājai Latvijas Zaļā partija nebija parakstījusies. “Tas arī nebūtu pareizi. Es domāju, ka iekšējās lietas partijā mēs varam risināt paši. Bet, kas attiecas uz balsojumu par Evu Kārkliņu šajā amatā, tas droši vien būs pirmdien,” tā Ainis Stūrmanis.

Ārkārtas domes sēdē Kārkliņa viņai pausto kritiku nekomentēja, un arī pēc tās intervijai šoreiz nepiekrita, vien norādīja, ka atkal būs neatkarīga deputāte. Ja bijušie partijas biedri pirmdien pievienosies septiņu deputātu aicinājumam mēri no amata atbrīvot, lēmuma pieņemšanai balsis pietiks.