Talsu Pensionāru biedrība atskatās uz aizvadīto gadu

Talsu Pensionāru biedrība atskatās uz aizvadīto gadu

Aktīvi novecot nozīmē dzīvot ar piederības zīmi, līdzdalības un noderīguma sajūtu, ar prieku par dzīvi un sevi — ar šiem vārdiem Talsu Pensionāru biedrības vadītāja Rita Tomsone atskatās savu senioru 2022. gada rituma kaleidoskopā.

Steidzīgajā laika ritumā, kad lielais ierobežojumu laiks mums liekas jau aizmirsts, jāatceras, ka vēl tikai pagājušais gada iesākums bija Covid-19 pandēmijas caurvīts visās dzīves jomās. Arī Talsu novada Sociālā dienesta dienas centra 20 klubiņu darbība tika bremzēta, jo nodarbības telpās varēja notikt tikai septiņu dalībnieku apmērā. Arī par to bijis liels prieks, jo mājsēdē seniori bijuši tik ļoti sailgojušies pēc sadraudzības un kopā būšanas, ka kādi klubiņi tika sadalīti pat trīs daļās, lai spētu būt kopā kaut tikai pa drusciņai.

«Jau 25. janvārī bija tikšanās ar klubiņu vadītājiem, protams, ar derīgiem sertifikātiem, sejas aizsargmaskām un divu metru distanci, bet mēs to drīkstējām un darījām, jo seniori mocījās savu mitekļu četrās sienās un bija gatavi atkal aktīvi darboties. Bet februārī klubiņu nodarbības iekštelpās gan piebremzējām, jo plosījās gripas vīruss.

Nūjotāju klubs «Ņiprie» Ritas Rosas vadībā ar divu metru distanci divas reizes nedēļā turpināja savas nodarbības, kā to darījuši līdz šim, bet tikai ar vakcinētiem dalībniekiem, jo bailes no tā «nezināmā» darīja savu,» atminas Rita Tomsone, kurai kopā ar senioriem darbošanās martā iesākās ar lielākiem apgriezieniem, jo valsts ierobežojumu groži kļuva vaļīgāki.

Pavasarī aizvadītajā «Ievziedu» ballē. /PUblicitātes foto/

Sieviešu diena — citādāka

Rita Tomsone sarunā pauž, ka pērn bijusi citādāka Sieviešu diena, jo kaimiņš — agresors iebruka Ukrainā, kas senioru sirdīm lika īpaši nodrebēt, jo tik daudzi gadi pašiem bijuši pavadīti okupācijas režīmā. «Šajā dienā aicināju seniorus un Talsu novada vadību pie pieminekļa «Koklētājs», lai solidarizētos ar varonīgo ukraiņu tautu. Mēs līdzpaņemtos ziedus domās un vārdos dāvinājām varonīgajām ukraiņu mātēm un meitām… Un šajā mēnesī atsākās arī aktīva darbība senioru dienas centra telpās, kad notika pirmā no sešām «Veselīga uztura meistarklasēm» ar Talsu novada pašvaldības nodrošinājumu. Esam gatavojuši veselīgas uzkodas no senioriem iepriekš nezināmiem produktiem, esam tikušies ar psihologu un ārstu — rehabilitologu, kas deva mums daudzus noderīgus padomus, kā uzturēt spēka pilnu savu ķermeni un garu,» pateicību pauž Talsu Pensionāru biedrības vadītāja. Viņa nenoliedz, ka senioriem ieiešana vecajā dzīves ritmā nevedās tik ļoti raiti, jo bailes darījušas savu, tāpēc jau 37 seniori Lieldienu pasākumā radījuši īpašu prieku un cerību.

Rita Tomsone piemin tikšanos Zemes dienā ar žurnālisti Sanitu Liepiņu un pateicas SIA «Silk Milk Media» komandai, kas Talsu novadā ir sadzirdējuši, izjutuši, līdzjutuši un veidojuši reportāžas par Talsu pensionāru biedrības biedru darbošanos.

«Tāpat liels notikums bija lielā pavasara talkas diena, jo pēc lielajiem ierobežojumiem pavērās plašākas iespējas, kad varējām spert kāju bijušās Bērnu bibliotēkas telpās. Savukārt Baltā galdauta svētkos dienas centrā pie mums viesojās Kristīne Piliena no Vandzenes, kura jau daudzus gadus nodarbojas ar kazu audzēšanu un kazu piena produkcijas darināšanu,»

gada notikumu aizraujošu zibsni atceras Rita Tomsone.

Talsu Pensionāru biedrība — ar atpazīstamību Latvijas mērogā

«Tā kā esam Latvijā atpazīstama biedrība, pie mums ieradās labklājības ministrs Gatis Eglītis, līdzi ņemot Tautsaimiecības frakcijas vadītāju Krišjāni Feldmani, kurš ir mūsu novadnieks, un Latvijas Pensionāru federācijas valdes locekli Mariju Balceri. Uz tikšanos uzaicinājām arī Talsu novada tā laika vadību un Talsu Pensionāru biedrības deleģēto pārstāvi Latvijas Pensionāru federācijas valdei — Ievu Indriksoni. Diskusijas par senioru labklājību ritēja pilnā sparā par svarīgajām lietām, lai mēs varētu dzīvot cilvēka cienīgos, savā darba mūžā nopelnītos sadzīves apstākļos,» svarīgo pagājušajā gada notikumu akcentē R. Tomsone.

Kas meklē, tas atrod

Arī vasarā senioriem neatbildēti jautājumi nedevuši mieru, tāpēc senioru dienas centrā atkal viesojusies ekonomikas ministre Ilze Indriksone un Talsu novada vadība. Rita Tomsone neslēpj prieku par nejaušo sarunu ar Ievu Krēķi un Andi Astrātovu bērnu laukuma atklāšanas pasākumā, kad tapis plāns senioriem dāvināt vēl nebijušu Līgo pasākumu, kas tika realizēts parkā ar galdiem, krēsliem, ugunskura groziem un pat nodrošinātu malku. Talsu seniori izteic pateicību novada domes un Talsu Tautas nama vadībai, «Talsu namsaimnieka» darbiniekiem un sevišķi — Jurim Upmalim, kurš tobrīd veica Talsu pilsētas pārvaldnieka pienākumus.

Labklājības ministrs Gatis Eglītis viesos pie senioriem. /Foto: Edgars Lācis/

Ekskursijas un sporta norises — kā saldākā oga

Rita Tomsone nenoliedz, ka senioriem īpaši mīļas ir tuvākas un tālākas ekskursijas:

«Talsu novada dome mums dāvināja vienu braucienu 54 cilvēku grupai, kad devāmies uz Aizputi, Apriķu muižu, Apriķu baznīcu un Meža dizaina dārzu. Citai ceļotāju grupai ceļš veda uz Rīgu, uz Mežaparka estrādi, uz kultūras namu «Ziemeļblāzma», ko sponsorēja Talsu Pensionāru biedrība, dāvājot prieku 54 senioriem. Arī dārziņu klubam «Lavanda» biedrība sponsorēja ieejas biļetes Rundāles pils dārza apmeklējumam 37 personām. Uzņēmām arī pieredzes apmaiņas dalībniekus no Dobeles puses, dižojāmies ar Talsu novada objektiem un ciemos sagaidījām arī amatniekus no «Mārtiņa koka fabrikas».

Neizpalika arī ikgadējās Senioru sporta veselības dienas ar Normundu Krūzi pie Pļavu ezera. Šogad piedalījās 165 cilvēki no visa novada.

Tā kā esam aktīvi, ar mums grib draudzēties, tā rezultātā aizritēja arī Starpnovadu senioru diena pie Pļavu ezera, kur dalību ņēma 11 komandas no Tukuma, Ventspils, Kuldīgas, Dobeles, Jelgavas un mūsu novada.»

Izdošanās vēji aizpūta uz Liepāju

Pērn darbību dienas centrā atsāka klubiņš «Dziesmu prieks» ar jauno vadītāju Iru Vēberi. «Sadarbība sanākusi tik veiksmīga, ka devāmies uz Latvijas Pensionāru federācijas organizēto vokālo ansambļu sadziedāšanos Liepājas estrādē «Pūt vējiņi» kopā ar Ilzes Grūbes vadīto līnijdejotāju klubiņu «Pieskāriens», kas bija emociju kokteilis ar bagātīgu vitamīnu devu,» smaidot atklāj R. Tomsone, atceroties septembri, kad pie senioriem vizītē ieradies parlamentārais sekretārs Sandis Riekstiņš ar Krišjāni Feldmani. Kopā ar novada domes pārstāvjiem tika pārspriesti bērniem un mazbērniem aktuālie jautājumi un līdzdalīta pašu pieredze bērnu audzināšanā, kas, šķiet, ir katras senākas paaudzes pārstāvja sirdij tuva tēma. Bet ar to politikas lietas nebeidzās, jo tuvojās vēlēšanu laiks. «Mūs uzrunāja daudzas partijas. Dalījāmies savās pārdomās, un ir jauki, ka netiekam aizmirsti arī pēcvēlēšanu periodā, bet esam ieguvuši jaunus domu biedrus,» savu aktīvo senioru pozīciju uzsver Rita Tomsone, vairākkārt uzsverot arī Ramonas Petravičas sarūpēto senioru dienas centra koncertu mākslinieka Andra Bērziņa izpildījumā.

Seniori — politiski un sabiedriski aktīva paaudze

Klausoties Talsu Pensionāru biedrības valdes priekšsēdētājas stāstītajā, redzams, ka Talsu seniori ir politiski aktīva sabiedrības daļa, jo arī oktobrī aicina pie sevis novada domes, kā arī sociālā dienesta un «Talsu namsaimnieka» vadību. «Jautājumu daudz, diskusijas spraigas, bet uz visiem tiek dotas izsmeļošas atbildes, jo klāt apkures sezona, pārtikas produktu dārdzība, un ir svarīgi zināt par atbalstiem, tarifiem un to, kur griezties, ja nespējam vairs šo slogu pavilkt. Paldies visiem, kas atsaucās un ņēma dalību,» uzsver R. Tomsone.

Akvelīna Līvmane uzaicināta Talsos pie senioriem. /Publicitātes foto/

Oktobra nogalē biedrība rīkojusi tradicionālo rudens balli, kurā pulcējušies, lai satiktu savus draugus, un pasniegtu biedrības pateicības goda rakstus saviem atbalstītājiem. Savukārt 18. novembrī seniori dienas centra zālē tikās ar aktrisi Akvelīnu Līvmani.

Ak, skaistā jaunība!

R. Tomsone smaidot atgādina neglaimojošus latviešu sakāmvārdus par vecumu, proti, ka gadi iet vairumā, prāts mazumā un «vecumu piedzīvojis un prātu izdzīvojis.» Tas netraucējis ne tik cildinošo sakāmo izmantot kā moto dzīvīgā pasākumā «Ak, skaistā jaunība!», kad seniori saģērbušies 60—70. gadu stilā, izdekorējot ar tā laika priekšmetiem arī zāli, klausoties plašu atskaņotāja skandēto plašu kolekciju, ko caurauda arī jautri priekšnesumi. Izveidota arī sava seno lietu izstāde. Savukārt 22. decembrī Talsu Tautas namā aizritēja ikgadējā senioru Ziemassvētku balle.

Seniori īpašu pateicību izsaka Oskaram Petrovičam jeb mūsu Kalendāram par aktīvu līdzdalību pasākumos un Talsu novada popularizēšanā, neiztiekot arī bez paldies vārdiem pašu biedrības aktīvistiem. «Indras Ozolas un Matīsa Ciņa sniegtais koncerts mūs tik ļoti saviļņoja, ka paši saņēmām neskaitāmus pateicības vārdus par šo jauko gada noslēguma pasākumu,» pauž Rita Tomsone, ar savu stāstījumu nostiprinot jau zināmo faktu, ka vecums nudien nav nelaime, jo seniori mūsu pusē arī ne tik vieglos laikos prot darboties, līdzdarboties, priecāties un svinēt.