Ukraiņu civiliedzīvotāji mācās valodu un vēl vairāk iemīl Latviju

Ukraiņu civiliedzīvotāji mācās valodu un vēl vairāk iemīl Latviju

Šobrīd Talsu novadā dzīvo ap 150 ukraiņu – skaits gan nepārtraukti mainās. Un ap 30 Ukrainas civiliedzīvotāju šobrīd Talsu novadā piedalās nodarbībās, kas viņiem ļauj gan apgūt latviešu valodu, gan vēsturi, kultūru, vērtības, tradīcijas, kā arī doties ekskursijās.

Ir darba dienas vakars Rojas viesnīcā “Mare”. Mirklis pirms Valsts svētkiem, un šobrīd ukraiņi izzina Latvijas vēsturi un ceļu uz brīvu Latviju. Kas interesanti, nodarbība arī lielākoties notiek latviski, un šķiet, ka ukraiņi stāstīto uztver. “Sākumā sēdēju, domāju – nesapratīšu. Pēc tam jau viss kļuva skaidrs, var arī atbildēt,” stāsta ukrainiete Ļubova. “Viņi ir ļoti ieinteresēti, viņiem patīk. Viņiem patīk atnākt, jo viņi ir kopā. Viņi jūtas labi, arī piederīgi. Tas arī mūs priecē, ka viņi grib ļoti daudz uzzināt. Viņiem patīk, ka mēs ne tikai kaut ko vēsturisku mācām, bet pielāgojamies vairāk viņu interesēm,” dalās pasniedzējas Inga Puntule un Svetlana Mediņa.

Un ukraiņi to arī novērtē – tieši skolotājas viņos esot radījušas interesi izzināt un mācīties. “Mani sauc Olga, es dzīvoju Rojā. Man patīk Latvija, Roja, patīk latviešu cilvēki. Mums tiešām šeit dod milzīgu iespēju gan apgūt valodu, valsti un tās tradīcijas. Bez tam mums vēl organizē ekskursijas uz dažādām pilsētām – Liepāja, Ventspils, Rīga,” stāsta ukrainiete Olga.

Mācības notiek otrdienu un ceturtdienu vakaros, un ik reizi sagaida saimnieces, kas galdu pieskaņojušas gadskārtām, svētkiem un īpašai noskaņai. “Par ko man arī patiess prieks – viņi, kad nāk, saka – “Labdien!”, “Kā iet?”, “Ļoti labi!”, “Ļoti garšīgi!”. Tas katru reizi mani iedvesmo arvien kaut kam jaunam,” dalās viesnīcas “Mare” vadītāja Sarma Mateika.

Šis ir Talsu novada pašvaldības īstenots projekts Ukrainas civiliedzīvotāju integrēšanai Talsu novadā, un tajā piedalās ap 30 dalībnieku. Mācības notiek Rojā, taču projektā nodrošinātais transports ļauj tur nokļūt arī tiem, kuri dzīvo citviet novadā. “Viņiem tas dod kopības sajūtu, iespēju saprast mūsu kultūru, izprast arī mūsu cilvēkus, jo, kā zinām, valoda ir tā, kas vieno visus. Un šobrīd viņiem ir dota tā iespēja, kuru viņi lieliski izmanto, neskatoties uz to, ka viņiem dažkārt ir jākavē darbs, lai šeit nokļūtu,” teic Civilās aizsardzības speciālists Gatis Vjaters.

Pēdējā nodarbība paredzēta 14.decembrī, taču ukraiņi jau organizatoriem liek manīt, ka ļoti gribētu turpinājumu. Ja projekta iespējas būs, pašvaldība sola tām noteikti pieteikties. Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.