Unikālie Sabiles Vīna svētki šogad atzīmēti jau 25.reizi

Unikālie Sabiles Vīna svētki šogad atzīmēti jau 25.reizi

Vīna svētki ir Sabiles lepnums, kas ir ieguvis popularitāti ne tikai pilsētā, bet visā Latvijā un pat ārpus tās. Svētki ar savu īpašo šarmu apbur un saliedē gan Sabiles iedzīvotājus, gan pilsētas viesus, kuru skaits iepriekšējos gados sasniedzis pat septiņus tūkstošus. Šogad pēc pārtraukuma atgriezās jau mazliet aizmirstas tradīcijas un piedzīvoti pavisam jauni unikāli vīna eksperimenti.

Sabile ir dzimtā vieta vairākiem populāriem mūziķiem, arī Markum Rivam, tāpēc sabilnieki šoreiz ļoti priviliģēti – Markus ne tikai speciāli mainīja dziesmu vārdus, pielāgojot tos Sabilei, un tieši šeit pirmo reizi atskaņoja savu jaunāko dziesmu, bet arī atklāja, ka meklē īpašumu Sabilē. Tas ir pus pa jokam. Es, protams, neesmu vēl tik bagāts, lai uzreiz varētu atnākt un nolikt maisu un teiktu: “Dodiet man šo namu!”,” smaidot teic mūziķis Markus Riva. Man gribētos sākumā nedēļu padzīvoties un reanimēt savas bērnības atmiņas un sajūtas, un uzzināt daudz ko, kas ir tur tajos atmiņas stūros iekšā un izvilkt ārā, lai var radīt jaunas dziesmas vai arī rakstīt kādreiz grāmatu par savu dzīvi.”

Tālākie viesi šoreiz atbraukuši no senākās vīna darīšanas valsts pasaulē – saulainās Gruzijas. Bet tikmēr svētku viesi steidz izbaudīt vietējo vīnu dažādību, un pastiprināti izrāda interesi par Latvijā ražoto vīnu, kas nupat ieguvis prestižās “Decanter” pasaules vīnu balvas bronzas godalgu. Nedēļas sākumā bija palicis vien 200 pudeļu. Vai sabilnieki un Sabiles Vīna svētku viesi to daudzumu patukšo vēl krietni vairāk? Jā, šim vīnam arī nav pati lētākā cena, tas varbūt arī kādu cilvēku attur no pirkuma, bet kopumā mums strauji rūk krājumi, līdz ar to šīs ir varbūt pēdējās dažas nedēļas, un tad arī viss,” atklāj Abavas vīna darītavas saimnieks Mārtiņš Barkāns.

Vīna svētkos unikāla vienas dienas izstāde, kurā apskatāmi 27 sabilnieku hobiji. Tik dažādi un pārsteidzoši. To vidū arī Andas Bērziņas mājas vīns. Viņa bijusi klātesoša pirmo vīna svētku tapšanā, un pēc vīra, Vīna kalna dārznieka, aiziešanas mūžībā, kādu laiku turpinājusi par to rūpēties. “Un tad es mācījos vīnu taisīt – tas bija kaut kas vienreizējs! Galīgi neko, neko nezināju. Mājās istabā raudzējām un pēc tam mājas pagrabā turējām balonus un pudeles,” stāsta sabilniece Anda Bērziņa. 

Tikmēr citu vietējo vīndaru vīns šogad kļuva par daļu no unikālas audiāli gastronomiskas performances. Austiņās skanēja Latvijas elektroniskās mūzikas pamatlicēja Mixmaster Raita mūzika, un mainoties frekvencēm, garšas kārpiņas mainīja to, kā uztveram vīnu. Mēs bijām pie vairākiem vietējiem vīndariem, mums bija vīna degustācija, kur mēs kopēji nolēmām, ka šis vīns vairāk atbilst mūsu mūzikas paletei,” teic vīnzinis Alvis Nemiro. “Un ka šim vīnam ir vairāk raksturs, varbūt izteiktāks aromāts, un mums šķita interesanti, ka tas ir taisīts no vietējās vīnogu šķirnes ar tik skaistu nosaukumu kā “Izabella”.”

Tā ir pasaules līmeņa šefpavāra Hestona Blumentāla teorija, ka pie augstām frekvencēm vīns kļūst vasarīgi viegls, bet pie zemām tas šķiet miesīgāks un pilnīgāks. Man ļoti patīk elektroniskā mūzika kā tāda. Man tiešām ļoti patika, kombinācijā vēl ar vīnu – ideāli!” tā performances “Vīna herci” apmeklētāja Katrīna. 

25. Vīna svētkus īstenoja komanda ar jaunu Sabiles kultūras nama vadītāju priekšgalā, tāpēc bija jūtams, ka tie ieguvuši jaunus vaibstus. Atkal atgriezušās arī kādu brīdi neredzētas aktivitātes. Sabilē tas vispār ir vienreizējs pasākums un notikums – Sabile visu gadu izliek tajos Vīna svētkos!” teic Anda Bērziņa.

Un svētki tradicionāli kulmināciju sasniedz teatralizētajā gājienā. Koši, kolorīti un oriģināli, un šoreiz sabilnieki atraktīvi apspēlēja arī Sabiles kailgliemežu tēmu, kas nav gājusi secen arī vasaras vīna galvaspilsētai. 

 

Foto autors Terēze Matisone. 

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.