Sabiedrības novecošanās, kas ir aktuāla problēma ne vien Eiropā, bet arī Latvijā, rosina savlaicīgi uzdot jautājumu par savu radinieku aprūpi vecumdienās. Kā atbalstīt tuviniekus, kuri vēlas dzīvot neatkarīgi, taču kuru pensija, iespējams, nesedz visas vajadzības? Kā viens no variantiem vecākās paaudzes cilvēkiem, lai nodrošinātu savas vecumdienas, ir iespēja slēgt uztura līgumu. Par to, ko līgums paredz un kā to noslēgt, plašāk stāsta zvērināta notāre Gita Rubīna un Kristīne Malta-Grigule.
Uztura līgums ir līgums, kurā viena puse (uztura devējs) apņemas periodiski dot otrai pusei (uztura ņēmējam) noteikta apmēra uzturu – naudas līdzekļus un citas lietas, un pakalpojumus, kā, piemēram, nodrošināt aprūpi vai medicīniska rakstura palīdzību, kā arī mājokļa kopšanu u.tml., par to pretī saņemot mantisku vērtību.
«Ja abas puses vienojas par to, ka, piemēram, dēls turpmāk rūpēsies par savu māti, tad savā starpā var noslēgt uztura līgumu,» norāda zvērināta notāre Kristīne Malta-Grigule. «Uztura līgumu var slēgt arī par nekustamo īpašumu apmaiņā pret aprūpes pakalpojumu. Līguma būtība ir tāda, ka uztura ņēmējs nodod uztura devēja īpašumā nekustamo īpašumu pretī saņemot aprūpi. Uztura līgumā līdzēji vienojas par aprūpes nosacījumiem.»
Visbiežāk tiek atrunāti noteikumi par uztura došanu, aprūpi, medicīnisko aprūpi, komunālo pakalpojumu apmaksāšanu un citiem uztura ņēmējam svarīgiem nosacījumiem. Uztura līguma gadījumā īpašuma tiesība uz nekustamo īpašumu pāriet uztura devējam, taču uztura ņēmēja labā tiek pielīgtas ķīlas tiesības, aizlieguma atzīme un/vai dzīvokļa tiesības, kas nozīmē to, ka nekustamo īpašumu nedrīkstēs atsavināt (pārdot, dāvināt, mainīt), ieķīlāt un uztura ņēmējam paliek tiesības dzīvot nekustamajā īpašumā. Gadījumā, ja uztura devējs nepilda uzņemtos pienākumus, uztura ņēmējam ir tiesības celt prasību tiesā par līguma atcelšanu.
Zvērināta notāre Gita Rubīna norāda, ka uztura līgumu iespējams noslēgt ar jebkuru izvēlētu personu, turklāt uzturu var pielīgt ne tikai uztura ņēmējs pats sev, bet arī vēl kādam citam cilvēkam (piemēram, savam laulātajam). Jebkuru līgumu iespējams noslēgt vai nu tiešsaistē virtuālā vizītē videorežīmā, elektroniski parakstot līgumu ar eParakstu, vai arī vēršoties pie zvērināta notāra klātienē, vai uzaicinot zvērinātu notāru pie sevis, informē Latvijas Zvērinātu notāru padome.