Vāc ziedojumus Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai

Vāc ziedojumus Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanai

Portālā Ziedot.lv 11. maijā sākta ziedojumu vākšana ar nosaukumu «Okupācijas pieminekļa nojaukšana». Līdz 12. maija 17.00 ziedojumu platformā saziedoti jau vairāk nekā 143 000 eiro. Vakar Saeima pieņēmusi likuma grozījumus, lai pieminekļa nojaukšana kļūtu iespējama.

Ziedojuma mērķī norādīts, ka piemineklis Uzvaras laukumā ir simbols, kas pamatnācijai atgādina par represijām, zaudētām dzīvēm un valsts okupāciju. «Mēs nedrīkstam noskatīties uz agresiju, mēs nevaram to pieļaut savās mājās, Latvijas galvaspilsētā. Laikā, kad Ukraina cīnās par savas valsts neatkarību un atvaira brutālu Krievijas iebrukumu, nekādas provokācijas un naida kurināšana Latvijā nav pieņemama,» teikts aprakstā. Tāpat norādīts, ka Latvijas tauta gadu desmitiem bijusi apspiesta un laikā, kad tiek mēģināts uzbrukt tautu pašnoteikšanās tiesībām, mūsu vērtībām ir vislielākā nozīme. «Latvijas tautai rūp brīva un demokrātiska valsts, tādēļ Okupācijas piemineklim nav vietas Latvijā. Tas ir simbols okupācijai, pie kura pulcējas kara un vardarbības sludinātāji un viņu okupāciju slavinošie saukļi un simboli aptraipa mūsu tautas vēsturi, cieņu un vērtības!» teikts aprakstā.

Ziedojumos savāktie līdzekļi tiks izlietoti būvgružu izvešanai.

Ziedojumu vākšanu izsludināja pēc notikumiem 9. un 10. maijā. Portāls lsm.lv vēsta — kaut arī cilvēkus Latvijā aicināja nelikt ziedus pie pieminekļa Uzvaras parkā 9. maijā, tomēr daļa iedzīvotāju to darīja. 10. maija rītā cilvēku noliktie ziedi tika aizvākti, kā to paredzēja iepriekš noteiktais plāns. Ziedu nolicēji tādēļ 10. maijā devās nolikt ziedus vēlreiz. 10. maijā pie pieminekļa Uzvaras parkā pulcējās vairāki simti cilvēku, kas slavināja Padomju armiju un Krieviju, tādēļ tikusi slēgta pieeja piemineklim. Latvijas Televīzija Pārdaugavā novēroja, ka vairāki sanākušie bija agresīvi un neslēpa atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā.

Pēc Krievijas militārā iebrukuma Ukrainā, publiskajā telpā izskanēja jautājums par minētā pieminekļa nojaukšanu un pēdējo dienu notikumu to vēl vairāk aktualizēja. Lai noņemtu juridiskos šķēršļus pieminekļa nojaukšanai, ir jāveic likuma grozījumi. Vakar Saeimas sēdē nepieciešamie grozījumi likumā «Par 1994. gada 30. aprīlī Maskavā parakstītajiem Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līgumiem» galīgajā lasījumā ir apstiprināti.