Vairāk ļauties iekšējai sajūtai

Vairāk ļauties iekšējai sajūtai

Talsu kinoteātris “Auseklis” ir vieta ne tikai kino baudījumam, bet arī mākslas telpa. Tās jaunākajai izstādei ir neparasta forma, interesanta ideja un pirmais latviešu mākslinieces un viņas islandiešu kolēģa kopdarbs – radīts speciāli Talsu kinoteātrim. Tas ir stāsts par cilvēka iekšām, kas reizēm mums pasaka priekšā vairāk nekā prāts.

Silikons ir jaunās latviešu mākslinieces Brendas Jansones mīļākais materiāls, un Latvijas mākslā reti redzams izpausmes veids. Tieši tāpēc kinoteātris “Auseklis” uzrunāja mākslinieci izstādei, un pēc laika Brenda Jansone piedāvāja sev un Talsiem izaicinājumu – pirmo reizi darbus kopā veidot ar islandiešu mūziķi un multimākslinieku Bjarki Sigurdsonu. “Es tiešām nezināju, kas tur galu galā sanāks, un ļoti daudzi darbi ir tapuši speciāli šai izstādei pēdējā nedēļā, domājot par to, kā šeit viss tiks iekārtots, kā izskatīsies un kā viņiem kopā tas viss izdosies. Šeit ir viņu mijiedarbība, jo viņi viens otru arī testēja. Es biju tāds piektais ritenis, kas vienkārši gaidīja, kas sanāks,” stāsta kinoteātra “Auseklis” vadītāja Māra Cēbere.

Mākslinieku kopdarbs vēlas parādīt, ka cilvēka iekšas ne tikai palīdz sagremot pārtiku un ir mūžīgais dzinējs, bet tās savienotas ar smadzenēm un var ietekmēt to, kā jūtamies. Tās rada iekšējo sajūtu jeb ķermeņa tūlītējo reakciju uz situāciju, pat pirms prāts to pilnībā apzinās. “Par to vērts aizdomāties jo īpaši šobrīd, kad piedzīvojam karu Ukrainā, citas krīzes, un es pat teiktu – sava veida depresiju un daudz citu emociju. Gribam atgādināt, ka ne vienmēr jādomā ar galvu, kas ir pārlādēta ar informāciju un katru dienu mēģina to apstrādāt. Seko savai iekšējai sajūtai! Tā ir pati svarīgākā,” teic mākslinieks Bjarki Sigurdsons.

Silikons, piķis, putas, ģipsis, digitālie darbi… Izstādē redzamais tapis no ļoti dažādiem materiāliem, daļa no tiem ir eksperiments arī pašiem māksliniekiem. Brendas Jansones dzimtā puse ir Talsi. Viņa atceras, ka bērnībā nekad šeit nav redzējusi šādas laikmetīgās mākslas izstādes, tāpēc, viņasprāt, uz Talsiem atvedusi svaiga gaisa malku. “Kaut ko svaigu var ieelpot, to piķi var ieelpot, sajust atskaņas no bērnības vai kaut kā. Pavisam noteikti ir jāatnāk, jāapskatās, jo mani pašu pārsteidza iznākumi no materiāliem un, kā viss ir samiksējies kopā ir svaigs un “refreshing”,” stāsta māksliniece Brenda Jansone.

Tikai izstādes atklāšanas apmeklētājiem bija unikāla iespēja noskatīties pirms   100 gadiem tapušu video, kādu mūsdienās pat būtu nelegāli filmēt. “Tur ir tāds vecs kino, rentgena kadri, kā cilvēks ēd, ar Bjarki mūziku. Noskaņa tāda iedarbīga, man liekas,” dalās Māra Cēbere.

Izstāde Talsos būs apskatāma līdz 6.novembrim.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.