Vairāku dienu garumā Talsu novada muzejs svin 100. jubileju

Vairāku dienu garumā Talsu novada muzejs svin 100. jubileju

Talsu novada muzejam šogad 100.jubileja. Un savus svētkus kopā ar interesentiem tas svinēja vairāku dienu garumā.

Simtgades notikumi Talsu novada muzejā vēl turpināsies visu gadu, bet pagājušajā nedēļā svinības sasniedza kulmināciju. Pirmais svētku vakars tematiski vairāk bija kā bijušo un esošo darbinieku satikšanās, stāstos izzinot, kā veidojies bagātīgais muzeja krājums. “Tā ir pašu muzeja darbinieku iniciatīva, lai varbūt parādītu, kas tas muzejs ir, no citiem skatu punktiem. Tā bija ļoti jauka iniciatīva, kuru es atbalstīju, un, patiesībā, ir ļoti jauki kādreiz dzīvē neko nedomāt, neorganizēt – vienkārši atnākt un paskatīties, kas sanācis,” stāsta Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons.

Kādreizējā dabas nodaļas vadītāja Inese Roze atceras, ka muzejā pavadītie gadi bijuši fantastiski. “Anna Rasa, toreizējā muzeja direktore toreiz uzrunāja mani, un viņa saka: “Inese, nekā jau nav. Nav ne kabineta, nav neviena materiāla, bet man ir ideja, ka to vajag!”. Un piecu gadu laikā mēs to pasākumu izveidojām par diezgan grandiozu lietu,” dalās kādreizējā dabas nodaļas vadītāja Inese Roze.

Svētkus kopā ar apmeklētājiem muzejs svinēja trīs vakarus, katrā piedāvājot dažādas aktivitātes, izzinošus faktus un reizē arī jautrību. Inese Roze uzskata, ka katram muzejam jābūt mūsdienīgam skatījumam un jāatrod sev īpašais. Viņasprāt, Talsiem labs sākums ir romantiskais tautisms, ko varētu vēl papildināt. “Kā es pati saku: “Tie visi vecie krāmi jau visur ir vienādi.”. Es kā bijušais muzejnieks nedrīkstu tā runāt par lietām, bet, ja tu atrodi kaut ko vienā virzienā ejošu, un tā tu spēj to cilvēku piesaistīt, pastāstīt viņam skaistas un izzinošas lietas, tieši par kādu noteiktu periodu. Un otra lieta, man liekas, ir šī kuršu tēma, kas ir aizsākta, un ar to ir jāstrādā tālāk,” teic Inese Roze.

“Vakar ar Raimondu Tigulu mēs runājām, ka Tev jādeg par to, ko Tu dari, un ar to jādzīvo – tad arī tas rezultāts ir. Un reizēm, jo grūtāk un lielāka pretestība, jo rezultāts ir daudz, daudz labāks,” stāsta Uldis Jaunzems-Pētersons. Ne visi gan mierā ar šodienas muzeju, un svētku reizē to nebaidījās atklāt arī publiski. Ir arī pretēji viedokļi, kas uzskata, ka Talsu novada muzejs šobrīd uzņem apgriezienus un piesaista publiku, kas iepriekš uz muzeju nav nākusi. “Iet līdzi laikmetam, tā ir īpaša sajūta un vadītāja dotības. Un es ceru, ka Uldim Jaunzemam-Pētersonam tādas ir.  Viņš, iespējams, ir citreiz neordinārs jeb viņš vēlas iet šo jauno ceļu, un tas ir svarīgi,” teic mākslinieks Kaspars Zariņš.

“Es pievienošos ar citātu, un tas būs Šarls Bodlērs, kurš saka: “Vienmēr vajag būt noreibušam – tā ir visa gudrība. Vienalga, vai no vīna vai dzejas, vai mīlestības, bet ir jāreibst, lai nejustu laika nastu.” Un to es arī novēlu muzejam – reibt no mīlestības pret savu darbu, pret laiku kurā dzīvojam un cieņu pret pagājušo un jauno,” vēl Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja Ginta Petra. Saviem viesiem muzejs aicināja ziediem paredzēto naudu ziedot tāfelklavieru restaurācijai, un tās muzejā atgriezties varētu jubilejas gada noslēgumā.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.