Valdemārpils — nu ar izteikti radošu akcentu

Valdemārpils — nu ar izteikti radošu akcentu

Valdemārpilī mēneša sākumā durvis vēris ziedu veikals «Ziedu akcents» ar īpašu pievienoto vērtību un lielām idejām nākotnē, kura vadītāja Maira Indriksone ne tikai ir savas pilsētas patriote, bet arī cilvēks, kurš grib vienmēr visur iesaistīties. Turklāt laba sadarbošanās un kopīgi plāni ir ar jauno Valdemārpils Tūrisma informācijas centra (TIC) vadītāju Karīnu Leinbergu-Lembergu.

Valdemārpilī, Lielajā ielā 12, savu darbošanos 1. oktobrī uzsāka Nodarbinātības valsts aģentūras projektā izlolots un īstenots sapnis — ziedu veikals, kurā tā saimniece Maira Indriksone dod iespēju savu produkciju realizēt arī vietējiem ražotājiem, jo telpas platība to atļauj. Un nudien — nav ierastās puķu bodīšu šaurības. Pie Mairas ir tik mājīgi un omulīgi, ka nemaz nepārsteidz, ka tur plānots pavisam drīz arī rīkot radošās darbnīcas. Un ne tikai darbnīcas, jo ideju ir daudz, un saprotams, ka visu uzreiz izdarīt nav iespējams, viss jāveic soli pa solim. Karīna Leinberga-Lemberga pauž, ka Maira ir atsaucīga uz dažādiem projektiem.

«Kopā radījām ideju par tā saukto pop–up svētku galdu brīvdienās, kad vietējiem iedzīvotājiem un viesiem padzert liepziedu tēju. Gribam aicināt cilvēkus ārā no saviem mājokļiem, lai aktualizētu to, ka Valdemārpils ir liepziedu pilsēta. Vēlamies šajā pilsētā ieviest liepziedu tējas dzeršanas tradīciju. Tējas dzeršanu dabā un pazīstamās tūrisma vietās plānojam arī aukstajā sezonā, jo tas ir tik skaisti un aktuāli.

Tad nu sadarbībā ar floristi Mairu izdomājām pilsētā klāt šādu svētku galdu. Par to informējam «VisitValdemarpils» profilā sociālās vietnes «Facebook.com» lapā, tāpat arī vietnē «Instagram». Arī Maira klātienē informē pircējus, tāpat informācijas izplatīšanā noder afišu dēļi. Bet par tējas dzeršanu mēs izziņojam tikai sestdienas rītos. Galds vienkārši kaut kur parādās. Tā mēs popularizējam arī vietējos tūrisma objektus. Pēc tam ir brīnišķīgi sociālajos tīklos redzēt to cilvēku bildes, kas piedāvāto baudījuši un novērtē. Ir arī iespēju galdu rezervēt, ja ir kādi svētki.

Kopā ar Mairu pieteicāmies arī pankūku nedēļai, lai kaut uz brīdi atvērtu kafejnīcu Valdemārpilī un iedzīvotājiem un pilsētas viesiem varētu piedāvāt patiesi aizraujošas lietas. To realizēsim pie ziedu veikalā,» ideju caurstrāvota, atklāj Karīna.

Jaunā Valdemārpils Tūrisma informācijas centra vadītāja Karīna Leinberga-Lemberga izbauda mieru mazpilsētā un ir ideju pilna. Un pieredze darbā Ventspils TIC ir laba «ceļamaize» un rūdījums. /Foto: Ģirts Grenevics/

Lieliska iespēja arī vietējiem radošajiem

Valdemārpilniece Maira Indriksone pastāsta, ka ziedu veikala atvēršanas laikā sakontaktējusies ar dāvanu veikaliņa «Rokraksts» vadītāju Aiju Siliņu, kura iedrošinājusi darboties, tādēļ veikalā ir arī piedāvājums no Stendes veikala. Un meitenes no Talsiem izgatavojušas sapņu ķērājus ar Valdemārpils nosaukumu un saukli «Dream together!», kurš aicina sapņot kopā. Tieši tagad norit galvenā radošo pilsētnieku meklēšana un uzrunāšana, bet kādi piesakās paši. Tāpat arī Valdemārpils Tūrisma informācijas centrs ar saviem suvenīriem ir bijis atsaucīgs. Pircēju un veikala apmeklētāju netrūkst.

«Ar lielu jaudu īpaši darbojāmies pagājušo sestdien, kad aptvērām realitāti un nepieciešamību. Valdemārpilī bija pasākums «Lielais autofotoorientēšanās brauciens». Sapratām, ka ir jāpiedāvā kaut kas vairāk par ierasto. Lai gan vietas ziedu veikalā ir tik, cik ir, tie nav divi kvadrātmetri, kādos, kā teica «StoneHill» pārstāvji, iesākumā strādājuši ādas izstrādājumu ražotāji, kuru veikums nopērkams arī ir pie manis veikalā. Te skaitās plaši. (Smejas.) Uzrunāju pazīstamos un vietējos. Ir jau kundzes, kuras grib zeķītes un zīdaiņu zābaciņus piedāvāt, bet nepieciešams šis pašnodarbinātā statuss, kad to drīkst darīt oficiāli. Tāda ir tā realitāte,» pauž Maira.

Arī kopīga pankūku ēšanas ideja

Veikaliņa «Ziedu akcents» vadītāja beigusi florista kursus, taču valdemārpilnieces radošais potenciāls un darbošanās skaistu lietu radīšanā nebijusi sveša nodarbe arī bez visa tā.

«Viņa taisa nudien kolosālus ēdamos pušķus! Ar desām, augļiem, dārzeņiem, saldumiem,»

piebilst Karīna. «Tas, ka «Ziedu akcents» ir ziedu veikals, neizslēdz faktu, ka to var iesaistīt arī tūrisma aktivitātēs, ko pierādīja arī šis sestdienas foto orientēšanās pasākums, kas ietvēra Talsus, Valdemārpili un apkārtni. Bija apmēram 30 komandu. Novembrī Talsu Tūrisma informācijas centrs organizē pankūku nedēļu, un mēs, protams, piedalīsimies. Mums šajā sakarā ir plānoti divu veidu pasākumi. 20. novembrī vairāk uz pilsētniekiem vērsts pankūku brokastu rīts šeit, Mairas «Ziedu akcentā». Ja nu pieteiksies ļoti daudzi gribētāji, tad meklēsim plašākas telpas. Aicinām pilsētas iedzīvotājus uz kopīgām brokastīm ar savām pankūkām, lai varam paskatīties un izgaršot katras ģimenes veikumu. Tradīcijas pankūku cepšanā ļoti atšķiras. Un es ceru pat izveidot Valdemārpils pankūku burtnīcu, kurā katrs varētu ielikt savu recepti. Savukārt 26. un 27. novembrī šeit pie Mairas būs manas iniciatīvas «Es. gatavoju» vakariņas sveču gaismā, kad varēs veikt arī iepriekšēju rezervāciju. Iesaistīsies arī mana draudzene Ieva Eizenberga, kura ir īsta saldumu meistare. Ļoti ceru, ka izdosies pasākums ar dzīvo mūziku. Visdrīzāk jau piedāvājumā būs gards un neierasts ēdiens no manis pašas. Tas ir pirmās adventes laiks, tāpēc Ziemassvētku smarža un garša varbūt arī neizpaliks. Šo veikala telpu var brīnišķīgi pārvērst par kafejnīcas telpu. Viens liels galds jau ir, un vieta ir vēl kādam. Maira ziedu veikalā plāno savas meistarklases. 31. oktobrī būs meistarklase ziedu kompozīciju veidošanā ķirbī. Rudens ir tik piemērots un skaists ar krāsām un materiāliem!» iedvesmas pilna pauž Valdemārpils TIC jaunā vadītāja Karīna Leinberga-Lemberga.

Maira Indriksone ļoti bieži pasaka «Jā!» pat šķietami neprātīgām idejām, bet pēc tam tikai saprot, kam piekritusi. Taču tas liek darboties, nepadoties un mērķēt vēl augstāk, ļaujot piepildīties sapņiem. /Foto: Ģirts Grenevics/

Pieprasījums ir un būs, jo ir vajadzība

Jautāta, cik lielas iespējas Valdemārpilī ir ziedu iegādei, Maira teic, ka līdz šim ziemas periodā iespēja tos nopirkt bijusi vietējā pārtikas veikalā un apkārt ir ziedu audzētavas.

««Ziedu akcents» ir vieta, kur var iegādāties ne tikai ziedus, bet arī dažādas lietas ar ziedu akcentu. Tāpēc arī tāds nosaukums. Bet viss noteikti nebūs ziedos. Vīriešu siksnai ziedu akcents laikam nebūs. (Smejas.) Auskariņi gan ir vienos ziedos un sievišķīgi ziedoši. Es apzinu, ko vēl varētu piedāvāt pircējiem.

Sākumā visu nevar gribēt. Bet citreiz ir tā, ka jāsauc palīgā meita, jo strādāju viena. Tāds ēdamais pušķis paprasa divas stundas, un, ja būtu tikai ierastie ziedi, pieprasījums pie mums arī nebūtu tik liels. Tāpat kāds ieskrien un grib tikai iesaiņot, kāds cits pasūta dāvanu. Vienīgais, ko teicu, ka nedarīšu,— netaisīšu sēru vainagu. Lai brauktu uz mežu un meklētu materiālu — tas man vienai būtu par daudz. Bet sēru pušķus vai zarus, kas neprasa daudz laika, to gan neatsaku. Un arī ir skaisti un kupli, tikai cilvēki pieraduši pie kaut kā un nemaz nezina, ka citādāk arī var. Tas iznāk arī lētāk,» atklāj Maira.

Te rosās un iedvesmo

Abas radošās dāmas ir vienisprātis, ka Valdemārpils ir īpaša ar to, ka tā ir pilsēta, bet turpat blakus ir daba — mežs un ezers. Ļoti veiksmīgi ir apvienota pilsētvide ar dabu, kas viss labi sasaistās kopā.

«Plānu ir daudz, un gribam «Ziedu akcentā» piedāvāt Latvijā grauzdētas kafijas un liepziedu tējas padzeršanas iespējas. Turpinot attīstīties, arī jau pieminētās Ievas našķus. Un ir pat tā, ka man bija idejas, kuras izdomāju savā prātā, nevienam neko nesakot, bet Karīna par to sāka runāt. Tik pārsteidzoši! Ir patiešām daudz plānu,»

sajūsmu neslēpj Maira, pastāstot par ieceri, kā ziedu akcentu piesaistīt kafijai.

Kad rakstījusi biznesa plānu, sanācis to uzrakstīt uz 90 lapām. Konsultants tik pasmaidījis par to, kā ar savām idejām valdemārpilniece tiks galā, bet Maira pauž, ka ir viegli strādāt, ja ir tik lieliski un radoši cilvēki līdzās, un labs rūdījums gūts, 14 gadus strādājot Valdemārpils jauniešu centrā. «Šis laikam ir mans gads! Noteikti! Iepriekšējie desmit bija ieguldīšanas un mācīšanās periods, tagad ir ražas laiks,» uz optimisma nots sarunu noslēdz Maira Indriksone.