Vēja parka «Valpene» projektu turpina attīstīt

Vēja parka «Valpene» projektu turpina attīstīt

Jau gada sākumā izskanēja ziņa, ka Talsu novadā būs vēja parks «Valpene». Par projektu viedokļi dažādi, taču, apvaicājot iedzīvotājus un vācot parakstus par to, vai vēja parks ir nepieciešams, vairums projektu atbalstīja.

Sazinoties ar vēja parka «Valpene» attīstītāja SIA «Valpene Wind» komandas pārstāvi Olavu Ķieci, noskaidrojam, ka projekta attīstība rit savu gaitu. «Varam lepoties ar būtiskiem sasniegumiem, kas bruģē ceļu veiksmīgai projekta īstenošanai,» tā O. Ķiecis. «Augustā Vides pārraudzības valsts birojā iesniedzām gala ziņojumu Ietekmes uz vidi novērtējumam, un jau 2024. gada 29. augustā Talsu novada pašvaldības sēdē tika akceptēts lokālplānojums vēja parka ierīkošanai.»

Ir lietas, kas izdarītas arī praktiski, tā, piemēram, jau šobrīd ir uzstādīti divi vēja mērīšanas masti. «Tie turpmākos divus gadus nodrošinās vēja mērījumus un datu apkopošanu, lai nākotnē veiktu atbilstošāko vēja turbīnu un to aprīkojumu izvēli. Vēja mērījumu mastu būvniecības procesā tika izmantots helikopters — šāda metode nav plaši izplatīta Latvijā, tomēr tā būtiski paātrināja būvniecības procesu. Darbs tika veikts kopā ar kolēģiem no Zviedrijas, kuriem ir plaša pieredze mastu būvniecībā Skandināvijā,» skaidro O. Ķiecis.

«Sākotnējā ceļu izbūve varētu sākties 2027. gadā,» teic «Valpene Wind» pārstāvis.

Jāsagaida pašvaldības akcepts

Atbilstoši regulējumam, nākamais solis projekta attīstībā ir saņemt Talsu novada pašvaldības akceptu iecerētajām darbībām vēja parka «Valpene» būvniecībā. Tālāk sekos līguma slēgšana ar pārvades sistēmas operatoru un projektēšanas darbi. «Vēja parka būvniecība sastāv no vairākiem posmiem — infrastruktūras sakārtošana, tostarp ceļu uzlabošana un izbūve, kabeļu līniju ierīkošana, apakšstacijas izbūve un vēja turbīnu uzstādīšana. Sākotnējā ceļu izbūve varētu sākties 2027. gadā,» teic «Valpene Wind» pārstāvis.

«Minimālais finansiālais labums gadā iedzīvotājam būs vienas mēnešalgas apmērā, bet maksimālais apmērs — trīs mēnešalgas. Latvijā 2024. gadā minimālās algas apmērs ir 700 eiro. Finansiālais labums netiks aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli,» izklāsta Olavs Ķiecis.

Taču ceļa infrastruktūras uzlabošana nav vienīgie ieguvumi iedzīvotājiem. Viņi gūs arī finansiālu labumu. «2024. gada 27. augustā tika izdoti Ministru kabineta noteikumi Nr.577 «Vēja elektrostaciju maksājumu kārtība vietējās kopienas attīstībai», kas nosaka vēja parku īpašniekiem veikt ikgadēju maksājumu 2500 EUR/MW pašvaldībai. Summa tiks sadalīta divās vienādās daļās — 50% iedzīvotājiem (esošajiem ēku īpašniekiem) un 50% pašvaldībai. Lai saņemtu finansiālo ieguldījumu, dzīvojamai ēkai jābūt nodotai ekspluatācijā pirms vēja elektrostacijas būvatļaujas izsniegšanas, kā arī ēka nevar būt pilnīgi vai daļēji sagruvusi, bīstama vai ainavu bojājoša būve. Gadījumā, ja īpašums pieder diviem īpašniekiem (piemēram, laulātie), finansiālais labums tiek sadalīts vienādās daļās starp kopīpašniekiem,» tā O. Ķiecis. «Minimālais finansiālais labums gadā iedzīvotājam būs vienas mēnešalgas apmērā, bet maksimālais apmērs — trīs mēnešalgas. Latvijā 2024. gadā minimālās algas apmērs ir 700 eiro. Finansiālais labums netiks aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Vēja parka «Valpene» ikgadējais pienesums sasniegs līdz 300 tūkstošiem eiro,» izklāsta Olavs Ķiecis un piebilst, ka būvēšanas procesa laikā darbiniekiem tiks nodrošinātas darba vietas, kā arī, attīstoties vēja parkiem Latvijā kopumā, iedzīvotājiem ilgtermiņā būs jūtama elektrības cenu samazināšanās.

Ietekme uz veselību un apkārtējo vidi

Novadniekus uztrauc, vai vēja parks neietekmēs tuvējās apkaimes iedzīvotāju veselību. O. Ķiecis piebilst, ka vēja parks «Valpene» tiek izstrādāts, ievērojot visas normatīvās prasības, arī prasību, ka vēja turbīna atrodas vismaz 800 metru no dzīvojamām ēkām: «Ietekmes uz vidi novērtējuma izstrādes laikā tika veikta vēja parka darbības simulācija, lai novērtētu skaņas, mirgošanas un citas ietekmes. Izvērtēšanas rezultātā secināts, ka vēja turbīnu darbība neatstās negatīvu ietekmi ne uz apkārtējām mājām, ne iedzīvotāju veselību. Papildus ietekmes uz vidi ziņojuma izstrādes laikā tika vērtētas dažādas izkārtojuma alternatīvas, vērtējot turbīnu ietekmi uz ainavu. Gala versijā izvēlēts risinājums, kas atstāj vismazāko ietekmi uz apkārtējo vidi un kultūrvēsturiskām vērtībām, kas mums kā attīstītājiem ir ļoti svarīgi. Jāpiemin, ka vēja turbīnas uzstādīs uz privāto īpašnieku zemesgabaliem, ar kuriem noslēgti līgumi.»

Arī pašvaldībai vēja parks nesīs būtiskus ekonomiskos ieguvumus. «Iegūtos līdzekļus varēs izmantot, lai īstenotu klimata un energoefektivitātes projektus, sakoptu pašvaldības infrastruktūru, kā arī veiktu ceļu un ielu remontdarbus,» skaidro O. Ķiecis. Gan pašvaldība, gan iedzīvotāji ieguvumus saņems gadu pēc vēja parka nodošanas ekspluatācijā. Taču ieguvumi, kas saistīti ar infrastruktūras uzlabošanu, būs jūtami daudz ātrāk.

/Pievienotajam foto ir ilustratīva nozīme/

#sif_maf2024