20 pilsētās aizvadīta Latvijas orientēšanās nakts

20 pilsētās aizvadīta Latvijas orientēšanās nakts

Jau vairākus gadus Eiropas Sporta nedēļā virkne Latvijas pilsētu vienojas Orientēšanās naktī jeb aizraujošās trīs stundu sacensības rogainingā ar kājām. Pilsētu skaits kļūst arvien lielāks – šogad tās ir jau 20 –, un kopā Orientēšanās nakts pulcējusi gandrīz 4700 dalībnieku. Šis pasākums ir ļoti iecienīts Talsos, kas ar dalībnieku skaitu krietni pārspēj citas līdzīgas pilsētas.

Kad tumsa nolaidusies pār deviņiem pakalniem, 89 komandas sāk gatavoties Orientēšanās nakts startam. Punktu vērtība un attālumi dažādi, tāpēc katrs izstrādā savu stratēģiju. Pieredzējušie dalībnieki uzreiz ķeras pie tālākajiem kontrolpunktiem, kas dod lielāku punktu skaitu, un tikai pēc tam atgriezīsies centrā, kuru daļa dalībnieku iepazīst jau sacensību sākumā. Tāpēc punktus katra komanda salasa pēc savām spējām. “Ar mazām kājiņām, protams, nevar tikt lielajām kājām līdzi. Jaunākais dalībnieks ir vienu gadu vecs, un ir pirmskolas bērni, tie jau nevar tik daudz noskriet, viņi finišē ātrāk un ar mazāk punktiem,” stāsta pasākuma atbildīgais Aigars Vārna.

Taču tieši ģimeņu grupa Talsos pulcējusi vislielāko dalībnieku skaitu. Katrā kontrolpunktā jāatrod QR kods, kas vietām ir izaicinājums. Pasākums Talsos notiek jau vairākus gadus, tāpēc izdomāt jaunas un interesantas vietas organizatoriem kļūst jau sarežģīti. “Gribas jau arī kādas foršas vietiņas, lai tie, kas nav īsti talsinieki, atbrauc apskatās, piemēram, mūsu cepuru objektu vai vēl kaut ko. Gada griezumā braucu pa pilsētu un ik pa laikam iedomājos – o, šī ir laba vieta, jāpiefiksē! Man liekas, ka te arī tiem, kas zina Talsus kā kabatu, šodien bija pārsteigums, piemēram, Berlingo – nodegusī mašīna. Es vienkārši mēģinu tā, lai ir kaut kas, par ko palauzīt galvu. Jo daudzi varbūt nezina, ko nozīmē tāds vārds, un jau startā viņiem likās – kas tas tāds būs? Kad ierauga, ka mašīnas marka, tad skaidrs,” teic Aigars Vārna.   

Kontrolpunktu medījumos devās arī jaunsargi. “Mums šodien gāja labi un arī stresaini, jo bija jāstaigā ļoti daudz, jādzied… Diezgan bišķiņ nogurām,” iespaidos dalās jaunsargi Krišjānis Šepte un Rinalds Ozoliņš. Jaunsargi atzīst, ka, piedaloties visiem kopā, bijusi pavisam cita motivācija un viens otru atbalstījuši. Dažas komandas finišēja ātrāk, bet lielākā daļa Talsu Valsts ģimnāzijā atgriezās, kad pulkstenis strauji tuvojās vienpadsmitiem.

“Grūti, šausmīgi grūti! Fenomenāli gāja. Kopējais bija 22 kilometri, tā ir tāda normāla distance. Pa apvidu, bišķiņ kalniņi, bišķiņ asfaltiņš… Sita ārā no sliedēm. Pēc kaut kādas otrās stundas tur jau galva nestrādā. Tur jau ir “viss slikti”, gribas ēst un gulēt… Ieslēdzās morālie,” emocijās dalās orientēšanās nakts dalībnieki Ingvars Lerhs un Kaspars Irbe. Tomēr ir arī dalībnieki, kuri sacensības uztver vieglāk. “Mēs skrienam jau pāris gadus un esam izstrādājuši stratēģiju, ka lēnā garā ir labi. Šodien nepaspējām iziet visus punktus! To nevar neviens! Ja to var, tad tas ir supermens,” teic Ilze un Kristaps Svinsteri.

Tomēr izrādās, ka Talsu novadā ir arī supermeni, jo divām komandām izdevās noskriet vairāk nekā 30 kilometrus un visos kontrolpunktos savākt maksimālo punktu skaitu. Taču tālu no viņiem neatpalika arī citi dalībnieki. Pavisam Talsos startēja gandrīz 300 interesentu.