Atzīmējot Pasaules sirds dienu, Latvijas iedzīvotāji aicināti parakstīt globālu iniciatīvu sirds veselības uzlabošanai. Iniciatīvas mērķis ir panākt, lai jautājums par sirds veselību nonāktu ne tikai pie Latvijas lēmējvaras, bet arī pasaules dienaskārtībā.
Iniciatīvu organizē Pasaules sirds federācija, ko Latvijā pārstāv biedrība «Par Sirdi.lv». Pasaules sirds federācijas mērķis ir savākt vismaz vienu miljonu parakstu un uzrunāt visu pasaules valstu valdības ar aicinājumu izstrādāt nacionālās politikas rīcības plānu, kas nodrošinātu cilvēkiem sirds un asinsvadu slimību diagnostikas un ārstēšanas pieejamību un veicinātu šo slimību profilaksi.
«Latvijā uz izmeklējumiem un pie ārsta jāgaida garās rindās. Daudzus sirds slimniekiem nepieciešamos medikamentus valsts apmaksā tikai daļēji. Tieši tādēļ ir svarīgi iesaistīties šajā iniciatīvā, lai mudinātu arī mūsu valsts politiķus pieņemt Latvijas Sirds un asinsvadu slimību veselības uzlabošanas rīcības plānu 2025.–2027. gadam. Vienlaikus, ņemot vēra to, ka 80 % sirds un asinsvadu slimību var novērst ar profilaksi, Latvijai jāizstrādā sava nacionāla politika profilakses veicināšanai. Ir jāsāk ar izglītošanu skolās, veselīgas pārtikas pieejamības veicināšanu un fizisko aktivitāšu infrastruktūras attīstīšanu», saka Inese Mauriņa, biedrības «Par Sirdi.lv» vadītāja.
Kā liecina Pasaules Veselības organizācijas dati – sirds un asinsvadu slimības ir viens no biežākajiem nāves cēloņiem Eiropā. Ik gadu mirst vairāk nekā četri miljoni cilvēku, kas ir aptuveni 45% no visiem nāves gadījumiem. Latvijā 2022. gadā no sirds un asinsvadu slimībām miruši 17 000 cilvēku, kas ir aptuveni puse no visiem nāves gadījumiem.
Pasaules sirds federācijas aicinājumu var parakstīt akcijas «Lai pukst vesela sirds» mājas lapā https://sirdsdiena.lv/ vai Pasaules sirds federācijas mājaslapā.
Uzziņai:
«Pasaulē sirds slimības skar vairāk nekā 523 miljonus cilvēku, kas ir gandrīz divreiz vairāk nekā pirms divām desmitgadēm. Ik gadu no sirds un asinsvadu slimībām mirst 20 miljoni iedzīvotāju un viens no trim šiem nāves gadījumiem ir priekšlaicīgs — mirst cilvēki, kas jaunāki par 70 gadiem. 75% no sirds un asinsvadu slimību izraisītajiem nāves gadījumiem ir zemu un vidēju ienākumu valstīs, kur ir ierobežotākas profilakses un ārstēšanas iespējas,» skaidro akcijas organizatori.