Atklāj grāmatu «Ciemu ciems, Pļavciems»

Atklāj grāmatu «Ciemu ciems, Pļavciems»

Sestdien, 14. maijā, noritēja grāmatas «Ciemu ciems, Pļavciems» atvēršanas svētki. Grāmatas autori, tāpat kā nosaukums ir divi — Aldis Denčiks, kuru grāmatas atklāšanas svētkos varēja sastapt klātienē, un Elmārs Šmelte.

Aldis Denčiks ir novadpētnieks un publicists, kurš 2004. gadā pavisam nedroši sāka publicēties, taču tikai 2019. gadā izdeva savu pirmo grāmatu. Savukārt Elmārs Šmelte, kurš 89 gadu laikā uzkrāja bagātīgu dzīves pieredzi, mūža otrajā pusē darbojās žurnālistikā un rakstīja dzeju, kura tika ievietota dažādos preses izdevumos. Iespējams, tieši radošums un mīlestība pret rakstīšanu bija tas, kas saveda autorus kopā, izveidojot unikālu darbu, kas veltīts ciema iedzīvotājiem.

Grāmatas autors Aldis Denčiks pasniedza savas grāmatas personām, kas palīdzēja grāmatas tapšanā.
/Foto: Niceta Anna Stariņa/

Grāmatas sākotnējais nosaukums bija «Ciemu ciems», taču Elmāra Šmeltes nosaukums bija «Pļavciems». «Skan kā skaitāmpants — Ciemu ciems, Pļavciems, tāpēc arī atstājām abus nosaukumus,» atklāja Aldis Denčiks.

Ceļš līdz taustāmai grāmatai nebijis viegls.

«Sākumā domāju, kur mēs tādu naudu ņemsim, kur izdosim, varbūt mums grāmata pašiem jāizdrukā, lai paliek vismaz bibliotēkai,» pastāstīja Pļavmuižas saieta nama vadītāja Dina Bērziņa. Taču notika brīnums, un pēkšņi parādījās grāmatas atbalstītāji. «Mums ļoti svarīgi bija, lai atbalstītāji būtu no pašu ciemnieku vidus,» teica grāmatas autors A. Denčiks. Visi, kuri iesaistījās un palīdzēja grāmatas tapšanas procesā, atklāšanas pasākumā saņēma pateicības vārdus un paši savu grāmatas eksemplāru.

Ar muzikāliem priekšnesumiem pasākumu krāsaināku vērta vietējās dziedātājas.
/Foto: Niceta Anna Stariņa/

Grāmata piedzīvojusi daudz izmaiņu, līdz beidzot izdevies atrast labāko un saistošāko variantu gan autoriem, gan lasītājiem. «Mēs sapratām, ka mūsdienās cilvēki vairāk uztver vizuālu materiālu, pirmajā izdevumā attēlu nebija tik daudz, cik šajā. Dzimst bērni, mainās paaudzes, tāpēc arī liels akcents ir uz mūsdienām,» atzina Aldis Denčiks un atklāja, ka, darbojoties pie grāmatas izveides un «rokoties» arhīvos, atradis daudz pazīstamu seju, kuras nu ievietotas grāmatā.