Balgales pagasta Dursupē norisinās Jātnieku svētki

Balgales pagasta Dursupē norisinās Jātnieku svētki

Zirgi, šķēršļu pārvarēšana ar odziņu, dažādas radošās darbnīcas, tirgotāji un izklaides visas dienas garumā – tā 27. augusta dienu no agra rīta līdz pat vakaram varēja pavadīt Dursupē, Jātnieku svētkos, kas pulcēja dalībniekus no visas Latvijas.

Jau otro gadu augusta beigas Balgales pagasta Dursupē tiek saistītas ar zirgiem – Miķelsonu ģimenes jāšanas sporta klubs “Dequus M”, kopā ar Balgales pagasta pārvaldi un Brīvā laika pavadīšanas centru organizē Jātnieku Svētkus. Šāda veida sacensības reģionos ir ļoti svarīgas tieši jauno sportistu izaugsmei, jo tās ir krietni pieejamākas, kā augsta mēroga sacensības. “Mēs, Latvijas Jātnieku Federācija, esam ļoti priecīgi, ka gan šajā reģionā, gan citos reģionos notiek, gandrīz vai katru sestdienu, svētdienu, sacensības. Tas ir par pamatu šai piramīdai. Piramīdas apakšā ir tomēr jaunie jātnieki un piramīdas augšā ir augstas klases sasniegumi jāšanā. Bet tautas klases jāšana tagad ir arī likta vienādā nozīmē ar augstas klases jāšanu, tā kā tas ir ļoti būtiski un svarīgi,” teic Latvijas Jātnieku federācijas prezidents Agris Blaus.

Ideja Miķelsonu ģimenei bijusi jau sen – Diānai kā izbijušai futbolistei jau sen gribējies uz futbola laukuma izveidot sacensības, un izrādījies, ka ģimenē šīs sajūtas bijušas kopīgas. Parasti klubs rīko treniņsacensības un seminārus, tāpēc šis ir gada lielākais notikums. Tomēr, lai sacensības padarītu interesantākas, bija arī īpaša stafete – Ride and Drive, kur dalībnieki piedalījās komandās, tērpos un ar sevis izvēlētu mūziku. “Viens no maršrutiem ir, kur trase ir sadalīta uz pusēm – maršruta pirmo daļu veic jātnieks ar zirgu, tad viņš pats lec no zirga nost un kaut kādu daļu veic ar savām kājām, lai saprastu ko nozīmē tas, ko zirdziņš dara. Un tad viņš nodod stafeti savam pāriniekam, kuram nav jāmāk ar zirgiem jāt, viņš vienkārši paņem ar riteni izbrauc savu daļu. Un tad tas viss summējās kopējā laikā,” stāsta JSK “Dequus M” trenere Diāna Miķelsone.

Otrs sacensībām neierastais maršruts bija augstlēkšana jeb sešu šķēršļu kopums, katram paliekot arvien augstākam. “Tas vairāk ir starptautiskās sacensībās, tādās, kur liela līmeņa sportisti piedalās, bet mēs gribam dot iespēju tiem, kas vēl nav izauguši līdz tām, lai viņiem arī tiek dota iespēja, lai viņi var pagaršot un izjust to, kā tas ir,” stāsta JSK “Dequus M” saimniece Inga Miķelsone.

Dalībnieku skaits arī šogad sasniedzis rekordlielu skaitu, pirmajos maršrutos sasniedzot gandrīz 40 dalībniekus. Sportisti atzīst, ka sacensības bijušas ļoti labi organizētas, mierīgas un atzīmē, ka ļoti priecājās par interesantajiem papildus maršrutiem. “Mēs bijām otrās beigās, un es esmu ļoti priecīga par mūsu komandu, man liekas, ka mūsu saikne ir ļoti, ļoti stipra,” teic jāšanas sporta sportiste Katrīna Geste. “Mēs dabūjām gan pirmo, gan otro vietu. Es teiktu, ka ikdienā mēs piedalāmies sacensībās ļoti bieži, un mēs cenšamies to darīt diezgan nopietni, bet atbraucot uz šejieni, uz interesantākiem maršrutiem, ir pavisam cita atmosfēra un gribas taču kādreiz arī izklaidēties, nevis darīt visu nopietni,” stāsta jāšanas sporta sportiste Sintija Semenkova.

Pasākuma programma ir pārsteidzoši daudzpusīga – ko darīt atrast varēja ikviens, gan piedalīties aktivitātēs bērniem, gan apmeklēt radošās darbnīcas, paklausīties mūziku un paskatīties priekšnesumus, pavizināties ar zirgu un poniju, gardi paēst un arī iegādāties ko saviem mīluļiem. “Mums bez pagasta būtu grūti to uzorganizēt, jo viena lieta, ko mēs te ar zirgiem darbojamies, bet visas šīs izklaides un viss tas pārējais, bērniem svētki, radošās darbnīcas – tas viss ir pagasts,” teic Inga Miķelsone. “Labā ziņā – tie pagasta cilvēki ir ļoti traki.  Viņiem ir tik lielas idejas, ko uzreiz darīt, un tad mēs liekam tās galvas kopā – kas ir mūsu zirgiem vajadzīgs, kas ir pagasta iedzīvotājiem vai apmeklētājiem vajadzīgs, un tad tā sanāk viens feins pasākums,” izklāsta Diāna Miķelsone.

Pasākums šogad izdevies godam, palaimējās arī ar laika apstākļiem, par ko esot gan bijušas raizes. Organizatori cer, ka šī tradīcija turpināsies un Jātnieku Svētki Dursupē, uz futbola laukuma, notiks arī turpmāk.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.