Dundagā atvērts otrais pārtikas pakomāts Latvijā

Dundagā atvērts otrais pārtikas pakomāts Latvijā

Latvijā ir attīstīts pakomātu tīkls, taču mazajiem pārtikas ražotājiem un zemniekiem nereti savu produkciju reģionos uz citām pilsētām nogādāt sarežģīti. Tāpēc sāk īstenoties pārtikas pakomāta ideja, kurā palīdzēt precei nokļūt pie pircēja var ikviens, kuram ir vēlme un transports. Nupat otro pārtikas pakomātu atvērusi Dundaga Talsu novadā, taču idejas autoriem priekšā vēl daudz stāstīšanas darbu, jo konceptu un ieguvumu pagaidām izprot maz cilvēku.

Vēl mirkli pirms atklāšanas dundadznieki steidz pēdējos darbus pārtikas pakomāta sakārtošanā. Dundagā atvērts otrais pārtikas pakomāts Latvijā, taču tas ir pirmais, kas izveidots pēc frančīzes modeļa. “Viņi paši būvē, paši uztur, un mēs nodrošinām tikai tehnoloģiju, risinājumu un iekļaušanu vienā kopējā tīklā. Tā kā šī ir lieliska diena, uzvara Dundagai! Ja esam vēl tādās hokeja sajūtās – viss par uzvarām,” saka Rolands Dzenis, SIA “IziPizi” līdzdibinātājs.

Gados cienījamākā paaudze klausās, novērtē jauno cilvēku iniciatīvu, taču paši izmēģināšanai atmet ar roku. Taču tie ražotāji, kuri izprot, apzinās, ka tā ir iespēja piesaistīt jaunus klientus. “Es kādreiz domāju, kā varētu uz Rīgu dabūt raušus, tad tagad man tieši blakus ir pakomāts, un nebūs problēmas aizsūtīt,” saka Dace Savicka, sklandraušu cepēja.

Pakomāts atbilstošā temperatūrā ļauj uzglabāt pārtikas produktus, taču to var izmantot arī citām precēm. Turklāt – ne tikai lai nosūtītu uz citiem pakomātiem, bet arī lai īstermiņā uzglabātu preci, ko pircējs var izņemt pats. Biedrības “Es i’ svaigs” valdes loceklis Juris Šleiners pauž: “Laukos ir citi darbi, kam vairāk vajadzētu pievērst laiku. Un tieši loģistika ir tas, ko mūsu pieredze rāda, ka vajag risināt citādāk.”

Iekārtotajā namiņā iespējams iekļūt ar mobilajā lietotnē iegūtu kodu. Iekšā skapīši nav slēgti, bet drošību nodrošina “putnu būrītis”. Šleiners: “Austrijā, Francijā un citur ir jau prakse. Tur ir pat vienkāršāka sistēma. Tur nav nekādu kodu un atslēgu. Tur vienkārši ceļa malā stāv ledusskapis, naudas burciņa. Viss notiek daudz vienkāršāk.”

Ir 21 skapis. Skapītī ir 15 centimetri reiz 34 centimetri, dziļumā aptuveni 60 centimetri. Otrs skapītis ir augstumā divas vai pat trīs reizes augstāks, lielāks. Ja ir nepieciešamība, ir arī ieeja caur durvīm ledusskapī, arī tur var ievietot preci.

Preci uzglabāt pakomātā var par aptuveni pusotru eiro, bet nosūtīt – par sešiem, septiņiem eiro. Nākotnē, pievienojoties jauniem dalībniekiem, cena var kļūt vēl zemāka. SIA “IziPizi” pārstāvis Rolands Dzenis uzsver, ka iegūst ne tikai pārdevēji un pircēji, bet arī pārvadātāji. “Pārvadātājs var būt jebkurš, kas brauc savā maršrutā. Tātad privātpersona, kas ikdienā pārvietojas un dara savas lietas, šobrīd no šejienes varēs paņemt sūtījumu un aizvest tur, kur pārvietojas. Mums ir termorežīma sūtījumi, beztermorežīma sūtījumi, un tā ir papildus iespēja. Mēs gribētu teikt, ka tas ir tāds “win, win, win”! Katrs var atrast šajā notikumā sev, ko viņš iegūst.

Šobrīd “IziPizi” nosprauduši mērķi nākamos pārtikas pakomātus izveidot Talsos un Tukumā, un meklē tām labākās atrašanās vietas.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.