Dzimšanas dienas nosvin divi Talsu novada deju kolektīvi

Dzimšanas dienas nosvin divi Talsu novada deju kolektīvi

Šī bija jubilejām bagāta nedēļas nogale, un dzimšanas dienas nosvinēja arī divi Talsu novada deju kolektīvi – Laidzes VPDK “Virpulis” un Pastendes JDK “Austris”. Kopā ar draugiem aizvadīti brīnišķīgi koncerti un pat izdejoti īpaši veltījumi.

Jubilejām pilno sestdienu iesāka Laidzes vidējās paaudzes deju kolektīvs “Virpulis”, kam šogad aprit 40. Ar plānu – tikai uz brītiņu izlīdzēt – pirms pieciem gadiem par “Virpuļa” vadītāju kļuva Lolita Lipska – Meijere, un nu jau decembra sākumā sāksies sestais gads. “Ir jau tādi brīži, kad pagurst pavisam, bet kaut kas atkal notiek, un jāturpina vien ir. Bet dejotāji tik tiešām ir brīnišķīgi, un viņi padarīja fantastisku darbu, gatavojoties koncertam. Man ir liels gandarījums, ka viņiem viss izdevās,” ar lepnumu stāsta VPDK “Virpulis” vadītāja Lolita Lipska-Meijere.

Svētkus “Virpulis” svinēja kopā ar draugiem, kas ļāva uz mirkli atpūsties un sagatavoties nākamajiem priekšnesumiem. Paši “Virpuļa” dalībnieki atzīst, ka viņi lielas personības un ar raksturiņu, taču vadītāja protot visus savākt kopā. Varbūt tāpēc arī ātras un lustīgas dejas viņiem mīļākās. “Ļoti interesanti, ka man dejotāji ir tik ārkārtīgi dažādi, bet, kad viņi sāk dejot deju, viņi kļūst kā viens un elpo vienā ritmā,” dalās Lolita Lipska-Meijere. Un tieši tāpat domā arī paši dejotāji. “Viena liela ģimene. Un, lai mēs kā ģimene būtu kopā uz skatuves un būtu kopā kolektīvā, mums ir jāsaka liels, liels paldies mūsu ģimenēm, kas mūs atbalsta, kas zina, ka otrdienās esam mēģinājumos, mūs netraucē un tiešām priecājas, ka visi esam kopā,” stāsta VPDK “Virpulis” dejotāja Ilva Freimute.

Sveicot “Virpuli” svētkos Talsu deju apriņķa virsvadītājs Reinis Rešetins dejotājiem atgādināja, ka viņu vadītāja ir dārgums, kas jālolo un jāsaudzē. Tāpēc šim kolektīvam arī paveicies – svētkos viņi varēja izdejot arī dejas, kam horeogrāfiju veidojusi Lolita Lipska-Meijere. Arī īpašam veltījumam Laidzei un tās iedzīvotājiem. “Un, kad skatītāji pieprasīja atkārtojumu, man pašai bira asaras,” dalās Ilva Freimute.

Tikmēr otrā novada galā svētkus svinēja jauniešu deju kolektīvs “Austris”. Viņiem 75. “Mēs tik tiešām vēlam, lai viņiem netrūktu jauniešu. Lai nāk un dejo, un ir pēctecība!” novēl VPDK “Virpulis” vadītāja.

Ar jauniešiem raksturīgo jaudu, enerģiju un humoru “Austris” izveda cauri laikam un dzīvei jauniešu deju kolektīvā. “Austra” vadītāja ar viņiem ir kopā jau 30 gadu. “Tā ir tāda milzīga aizraušanās ar jauniešiem un to, ko viņi dara. Prieks, ka tu vari viņiem iemācīt, un prieks, ka ir, kam mācīt,” teic Iveta Kālberga, JDK “Austris” vadītāja Iveta Kālberga.

Kamēr “Virpulis” jubileju svinēja kopā ar draugiem, tikmēr ar jaunības enerģiju “Austris” divu stundu garu koncertu izturēja vieni paši. Palīgā nāca vien īsi video, un, kā viņi paši mīļi apceļ, vecais “Spriganis”. Vaicāti, kurā brīdī dejotāji saprot, kad no jauniešu kolektīva jāpāriet uz vidējās paaudzes kolektīvu “Sprigani”, JDK “Austris” dejotājs Jānis Rožlapa smejot atbild: “Es esmu vecākais “Austris” un netaisos vēl pagaidām mainīt kolektīvu.”

Kopš 1948.gada kolektīvs darbojies bez pārtraukuma. Jaunieši sanāca kopā no tuvienes un tālienes, arī, lai atrastu vīru vai sievu, un pieaugušie reizēm dusmojās, ka jaunajiem jādejo siena laikā. Mīlestība pret deju visus vieno joprojām. “Mēs neesam no šejienes, esam no Kuldīgas. Mēs braukājam. Un, iedomājaties, ja Kuldīgā pat runā par “Austri”, tad tas jau ir daudz. Mēs atbraucām un sapratām, cik ļoti draudzīgs kolektīvs, tiešām ļoti draudzīgs! Un forša vadītāja! Daudz jaunu, foršu, ātru deju,” stāsta JDK “Austris” dejotāja Annija Stateviča.

Koncertā “Austris” izdejoja gan senākas dejas, lai uzburtu noskaņu iepriekšējiem dejotājiem, gan pieskārās šī gada Dziesmu un deju svētku repertuāram, un kulminācija bija šīs sezonas jaunie darbi. Bet “Austrim” ir vēlējums arī otram jubilāram. “Es vienmēr saku vadītājai Lolitai Lipskai-Meijerei, kur viņa rauj tos jaunos dejotājus? Lai viņiem tas spars un dejot griba vienmēr ir un vienmēr atrodas dejotāji, kuri grib dejot!” vēl Iveta Kālberga.

Savā dzimšanas dienas koncertā “Austris” ļoti asprātīgi arī parādīja, ka bez dejošanas viņiem kabatā vēl arī ļoti daudz citu talantu.