Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā visvairāk balsu ieguvusi «Jaunā Vienotība». Tā un Nacionālā apvienība «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un Brīvībai/LNNK» ieguvusi katra pa diviem mandātiem. Kopumā Eiropas Parlamenta jaunajā sastāvā iekļuvuši septiņu politisko spēku pārstāvji, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) paziņotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti. Daļa līdzšinējo deputātu saglabājuši amatus, bet viņiem pievienojušies arī jauni kolēģi.
Eiropas Parlamentā ievēlētie deviņi deputāti no Latvijas: Valdis Dombrovskis un Sandra Kalniete («Jaunā Vienotība»), Roberts Zīle un Rihards Kols (Nacionālā apvienība), Nils Ušakovs («Saskaņa»), Ivars Ijabs («Latvijas attīstībai»), Reinis Pozņaks («Apvienotais saraksts»), Mārtiņš Staķis («Progresīvie»), Vilis Krištopans («Latvija pirmajā vietā»).
Tiesa, Eiropas Parlamenta deputātes mandātu varētu iegūt Inese Vaidere, kura bijusi trešā populārākā politiķe «Jaunās Vienotības» sarakstā. Šāds scenārijs pastāv, ja Dombrovskis rudenī tiks virzīts un apstiprināts Eiropas Komisijas viceprezidenta amatā.
Vēlēšanu uzvarētāja «Jaunā Vienotība» ieguvusi 25,07% balsstiesīgo atbalstu. Tālāk seko Nacionālā apvienība ar 22,08% vēlētāju atbalstu, «Latvijas attīstībai» — 9,36%, «Apvienotais saraksts» — 8,18%, «Progresīvie» — 7,42%, «Saskaņa» — 7,14%, «Latvija pirmajā vietā» — 6,16%.
Visvairāk mīnusu vēlētāji bija atvēlējuši bijušajam Latvijas premjerministram Krišjānim Kariņam, kuru no saviem vēlēšanu biļeteniem izsvītroja 33 907 «Jaunās Vienotības» vēlētāju (tiesa gan, viņš saņēmis arī gandrīz tikpat daudz plusu, tomēr no 2. vietas sarakstā noslīdējis uz 6. vietu). Otrais svītrotākais politiķis ir Kariņa partijas biedrs Jānis Reirs, kurš saņēma 17 825 mīnusus, bet trešajā vietā — Nacionālās apvienības politiķis Kaspars Gerhards, kuram mīnusiņu savos vēlēšanu biļetenos ielika 15 832 cilvēki.
Savukārt visvairāk plusus saņēmis Valdis Dombrovskis, kuram atzīmi biļetenā izdarījuši 91 873 vēlētāji. Viņam seko Roberts Zīle, kuru ar plusiņu atbalstīja 68 224, bet trešā vietā ierindojas Sandra Kalniete, kurai plusiņu ievilka 55 176 nobalsojušo.
No deviņiem ievēlētajiem deputātiem astoņi ir vīrieši un viena — sieviete. Vidējais ievēlēto deputātu vecums ir 54 gadi. Jaunākajam kandidātam ir 39, bet vecākajam — 71 gads. Astoņiem ievēlētajiem deputātiem ir augstākā izglītība, bet vienam — vidējā izglītība.
CVK vadītāja Kristīne Saulīte, naktī uz pirmdienu paziņojot provizoriskos vēlēšanu rezultātus, pavēstīja, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanās piedalījušies 33,82% vēlētāju. Provizoriskie vēlēšanu rezultāti gan vēl var nedaudz mainīties, jo vēl nav saskaitīti pasta balsošanas rezultāti. Oficiālie vēlēšanu rezultāti tiks apstiprināti CVK sēdē nedēļas laikā.
Jaunajā Eiropas Parlamentā kopumā ievēlēti 720 deputāti, kas darbu sāks 16. jūlijā, bet pirmā parlamenta sēde varētu notikt periodā no 16. līdz 19. jūlijam. Līdz tam ievēlētajiem deputātiem būs jālemj par pievienošanos kādai no Eiropas politiskajām grupām.
#SIF_MAF2024