Talsu novads vēlētāju aktivitātes ziņā — otrajā vietā Kurzemē

Talsu novads vēlētāju aktivitātes ziņā — otrajā vietā Kurzemē

No Centrālās vēlēšanas komisijas datiem var secināt, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanās Talsu novadā nobalsoja 12 307 iedzīvotāji, kas ir 41,85% vēlētāju. Talsu novads atrodas otrajā vietā kā aktīvākie vēlētāji Kurzemē, pirmajā vietā ierindojot Kuldīgas novadu. Vēlēšanas aizritējušas visai mierīgi, taču tika sagaidīti arī dažādi pārsteigumi.

Apmeklējot Talsu novada 829. iecirkni Sabilē, kur kopumā nobalsoja 643 iedzīvotāju, noskaidrojam, ka aktivitāte bijusi pozitīva.

«Arī cilvēki nāk pozitīvā noskaņojumā — garlaicīgi nav, bet galā tiekam. Cilvēki nāk — gan vietējie, gan caurbraucēji, tāpat piestāj arī cilvēki pēc sacensībām, kuriem ir pa ceļam šis iecirknis. Svarīgākais, ka nav nepatīkamas situācijas, kur ar kādu jāstrīdas,» stāsta 829. vēlēšanu iecirkņa komisijas vadītājs Ansis Bērziņš.

Visvairāk vēlēt ieradās vidējās paaudzes cilvēki un seniori, taču mazāk — jaunieši. /Foto: Terēze Matisone/

Talsu novadā kopumā ir 29 406 balsstiesīgie, taču no tiem nobalsojuši vien 12 307. Sabiles vēlēšanu iecirkņa komisijas vadītājs stāsta, ka vēlētāji nāk dažādos vecuma posmos, taču ievērojami mazāk ierodas jaunieši.

«Man tas ir nesaprotami, kāpēc jaunieši nāk kūtrāk, jo es, kad biju jaunietis, ārkārtīgi gaidīju to dienu, kad varēšu iet vēlēt. Otrkārt, man šķiet, ka seniori varētu nesaprast, kas ir Eiropas Savienība un parlaments, bet, manuprāt, jaunajiem būtu jāsaprot ieguvumi un tas, ka mēs esam daļa no lielāku valstu pulka. Manuprāt, jauniešiem to vajadzētu novērtēt un saprast, ka mēs dzīvojam ne tikai Latvijā, bet arī Eiropas Savienībā,» bilst A. Bērziņš.

Tikko izkāpuši no laivas Abavas krastā, Sabilē ieradās vēlēt arī kompānija, kas svinēja vecpuišu ballīti, jo nav tādu šķēršļu, kas liegtu iedzīvotājiem pildīt pilsoņa pienākumus. /Foto: Terēze Matisone/

Pilsoņa pienākumu pildīšanai šķēršļu nav

Lai arī tikko pilngadību sasniegušie jaunieši iecirknī ierodas retāk kā vidējās un senioru paaudzes iedzīvotāji, mums tomēr izdodas sastapt vēlētājas, kurām šīs ir pirmās vēlēšanas. «Šīs ir mūsu pirmās vēlēšanas, bet mēs aptuveni zinājām, par ko vēlēsim, jo konsultējāmies ar vecākiem. Bet ir svarīgi nākt balsot, jo tas ir katra Latvijas iedzīvotāja pienākums — vēlēt, kā arī nodrošināt to, lai viss valstī būtu kārtīgi. No tā ir atkarīga mūsu nākotne,» dalās vēlētājas Laura un Antra.

Tāpat iecirknī ienāk pulciņš jauniešu, kuri vēlēšanu dienā svin vecpuišu ballīti. Starp dažādām ballītes aktivitātēm viņi atraduši laiku, lai ar laivu piestātu Abavas krastā un ierastos iecirknī nobalsot par sev vēlamo partiju.

Tikko izkāpuši no laivas Abavas krastā, Sabilē ieradās vēlēt arī kompānija, kas svinēja vecpuišu ballīti, jo nav tādu šķēršļu, kas liegtu iedzīvotājiem pildīt pilsoņa pienākumus. /Foto: Terēze Matisone/

«Šis ir reģions, kurā mēs redzam potenciālu izaugsmei Latvijā. Viena no pilsētām Abavas krastos, kurā būtu vērts investēt, tāpēc arī piestājām tieši Sabilē. Tas ir mūsu pienākums, kas obligāti ir jāizdara. Mēs katrs izdarām savu izvēli, un, manuprāt, lai kādi būtu šķēršļi, vecpuišu ballīte noteikti nav šķērslis, lai atnāktu un izdarītu savu izvēli. Vienmēr jāatrod laiks arī svarīgos brīžos,» teic vecpuišu ballītes pārstāvis no Rīgas. Ja viņiem izvēle bija skaidra, izvērtējot, ko partijas reāli ir izdarījušas, nevis gadu no gadiem solījušas, tad ir cilvēki, kuriem izvēle nebija skaidra pat brīdī, kad vēlēšanu kabīnē tika pavadītas vairākas minūtes.

«Var redzēt, ka ierodas cilvēki, kuri vēl nav īsti pārliecināti par savu izvēli. Viņi pavada kabīnē ilgāku laiku, rūpīgi skata visus sarakstus. Tādu nav daudz, bet tomēr ir. Un ir arī tādi, kuri ieiet uz dažām sekundēm — viņiem izvēle ir skaidra un nav nemaz jādomā, par ko balsot,» tā Ansis Bērziņš.

828. iecirknis Talsu novada administratīvajā centrā visvairāk vēlētāju sagaidīja rīta pusē, kad izveidojusies pat rinda. Taču iedzīvotāji turpināja nākt visas dienas garumā. Pavisam šeit nobalsoja 1426 vēlētāji. Kurzemē Eiropas Parlamenta vēlēšanās lielākā vēlētāju aktivitāte bijusi Kuldīgas, Talsu un Dienvidkurzemes novadā. /Foto: Terēze Matisone/

Vecākiem jārāda piemērs bērniem

Vidējās paaudzes cilvēkiem noteicošais bija zaļais dzīvesveids, un viņi Eiropas Parlamenta vēlēšanas uztver nopietnāk nekā Saeimas vai pašvaldību vēlēšanas.

«Man noteicošais bija zaļais dzīvesveids un atbalsts klimata pārmaiņām. Tā ir izvēle, kas notiks nākotnē, jo mēs esam pirmā instance. Tālāk darbosies cilvēks, kuru mēs izvēlamies. Man šķiet, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanas ir kaut kādā ziņā pat vēl būtiskākas nekā Saeimas vai pašvaldību vēlēšanas, jo tas kaut kādā mērā ietekmē mūs vēl vairāk. Mēs esam atkarīgi no Eiropas, un līdz ar to no tā ir atkarīgi cilvēki, kas mūs šeit pārstāv,» viedokli pauž vēlētāji no Rīgas Laura un Vitālijs Vinogradovi. Laurai un Vitālijam uz vēlēšanu iecirkni līdzi atnākusi jaunākā atvase, kura pacietīgi vēro, kā vecāki izdara savu izvēli. «Cik vien iespējams, es sekoju līdzi politikai. Mēģinu pievērst uzmanību daudz kam. Mums tautai jāsavācas un jāsāk pievērst uzmanību politikai. Mums ir svarīgi, lai arī mūsu dēls redz, ka jānāk balsot, jo tā ir viena no lietām, kas vienkārši ir jādara. Atceros, kad es biju mazs, vecāki arī mani ņēma līdzi uz balsošanu. Atceros stāvēšanu rindā, kamēr tiek līdz pašai balsošanai. Tas ir ļoti interesanti, un tur, manuprāt, arī rodas tā kopības sajūta. Nevis bērnu atstāt mājās, bet parādīt, ka tomēr ir jāveic savs pilsoņa pienākums,» pārdomas pauž Vitālijs Vinogradovs.

Eiropas Parlamenta vēlēšanās Talsu novadā vislielākā aktivitāte bijusi vēlēšanu iecirknī Talsu Kultūras centrā. Turp devušies 1972 balsstiesīgo, un, kad «Talsu Vēstis» 826. iecirknī viesojās dienas vidū, tam jau bija piegādāti papildu biļeteni. Pirmie vēlēt gribētāji gaidījuši pie durvīm jau pirms iecirkņa atvēršanas 8.00. /Foto: Terēze Matisone/

Iespēja balsot gan iecirknī, gan mājās

Iedzīvotājiem bija iespēja nobalsot gan klātienē, gan mājās, ko mūsu novadā izmantoja 224 vēlētāji, taču iespēju nobalsot priekšvēlēšanu dienās izmantoja 2 636 iedzīvotāji (no tiem 44 balsoja mājās).

«Eiropas Parlamenta vēlēšanās pie cilvēkiem uz mājām bija jābrauc stipri mazāk nekā Saeimas vēlēšanās,» atklāj Sabiles vēlēšanu iecirkņa komisijas vadītājs Ansis Bērziņš. «Šajās vēlēšanās izbraukumā bijām pie 24 cilvēkiem, bet no tiem lielākā daļa bija senioru aprūpes nama «Kalme» iedzīvotāji. Priekšvēlēšanu dienas aizritēja ļoti mierīgi, atnāca 98 cilvēki — pirmajā stundā bija lielāka aktivitāte, bet pārējās stundas bija stipri mierīgas.»

#SIF_MAF2024