Talsos radītas bērnu mēbeles pasaules tirgum

Talsos radītas bērnu mēbeles pasaules tirgum

Lai arī Talsi uz pasaules kartes šķiet niecīgs un neredzams punkts, šajā deviņu pakalnu pilsētā tiek realizētas lielas idejas, kuras ik pa laikam arvien vairāk pilnveidojas un dodas pāri jūrām un okeāniem. Talsenieki Inga un Kalvis Sokolovi ir oriģināla dizaina bērnu mēbeļu zīmola «Luula» izveidotāji, kuru rūpīgi izstrādātā multisensorā galda ideja tiek izgatavota no laminēta dabīgā bērza saplākšņa. Bērnu mēbeles savus īpašniekus atradušas pat Austrālijā, Kanādā, Indijā, Meksikā, Taivānā, Katarā, Apvienotajos Arābu Emirātos un citos pasaules centros un nostūros.

Zīmola «Luula» nosaukums dzimis brīdī, kad tās izveidotāji meklējuši kādu senu un latvisku personvārdu, ko sasaistīt ar bērniem tik raksturīgo mīļumu. Uzlūkojot senus latviešu vārdus, kādi agrāk izraudzīti mazuļiem, tādu nebijuši daudz, taču viens no senākajiem, kas atrasts kādās hronikās, bija vārds «Lūla». Tas Ingai radījis asociācijas ar bērnības tēmai tik aktuālo apzīmējumu «lolots», tāpat ar auklēšanu un maigumu. Tā kā angļu valodā garumzīmju nav, tad garais patskanis «ū» tika aizstāts ar diviem «u», lai fonētiski uzturētu līdzību ar oriģinālu.

Ingas un Kalvja uzņēmuma radīto bērnu mēbeļu idejas meklē iespējas apmierināt bērna dabiskās attīstības vajadzības ikdienas interjerā. Pamatprodukti ir oriģināli, multisensori bērnu galdi un transformējamas iekštelpu rotaļu laukuma konstrukcijas.

Biznesu veidoja bez kredītsaistībām

Ģimenes uzņēmums dibināts 2018. gada rudenī, bet tā aizmetņi meklējami jau agrāk, kad idejas slīpētas un pulētas, lai atrastu tieši savu nišu, kurā darboties tā, lai būtu pēc iespējas lielāka drošība un pārliecība par produkcijas noietu tirgū, ekonomiski gudriem risinājumiem un izaugsmes iespējām. Protams, bez negatīvas pieredzes neiztikt, taču soļi uz priekšu sperti mērķtiecīgi cits aiz cita. Pāris kategoriski negribējis nekādas kredītsaistības laikā, kad visi izraudzītie pamati vienā dienā var pamatīgi sašķobīties un garantiju nav praktiski nekādu.

Kopā ar Latvijas goda konsulu Beļģijā Christophe Van Mechelen un uzņēmuma «Luula» jaunāko konsultanti — vecāko meitu Dani Jansoni interjera un dizaina izstādē #cocoon #brysselsexpo laikā Briselē 2021. gada novembrī. /Publicitātes foto/

Ingai, kura beigusi maģistra grāda studijas psiholoģijā, bērnu domāšana un pasaules uztvere nav sveša tēma, vēl jo vairāk tāpēc, ka pati ir mamma dažāda vecuma bērniem, tāpēc, kā pauž Kalvis, sievas kā komandas pievienotā vērtība ir tieši radošais potenciāls, pieredze un vērojumi bērnu sakarā, taču pašam tuvāka ir tirdzniecības puse. Klausoties abu darbošanās pieredzes stāstā, nevar nepamanīt Ingas viedumu un kompetenci produkcijas dizaina izveides pamatojumā, ko stiprina vīra Kalvja atbalsts, kas rada vienprātības virzošo spēku.

«Es strādāju kopā ar kolēģi Ivetu Pumpiņu, kura ir Montesori apmācību metodes skolotāja. Viņa vēlējās savai meitiņai galdu, ko var izmantot kā smilšu kasti, kurā spēlēties arī ziemā. Tātad galdā būtu nepieciešama smilšu tvertne, kurai var uzlikt vāku, ko pēc tam izmantot kā galda virsmu. Tāpat, uzsākot skolas gaitas, galdam būtu jānodrošina mācīšanās procesam pozitīvu un pilnvērtīgu vidi. Kad viņa meklēja tādu galdu, atrast to nebija iespējams. Rezultātā viņa veica speciālpasūtījumu, bet sanāca milzīgas izmaksas,» pastāsta Inga.

Praktiska nepieciešamība mudina rīkoties

Radošajai novadniecei Ingai Sokolovai doma par šādu daudzfunkcionālu galdu nedevusi mieru, un pašu ģimenes jaunākajai meitai tolaik bija septiņi gadi, tāpēc ar Kalvi radījuši savu pirmo galdu ar aizveramu virsmu.

«Virsmai, to atverot, pievienojām melnu tāfelīti. Tā kā brīžos, kad bērns gribēja darboties ar ūdenskrāsām, tas bija jādara uz grīdas, jo ūdens trauciņi gāzās, radot jucekli, man bija svarīgi izdomāt, kā tos novietot, lai nav gāšanās. Tā radās ideja par kastītēm, kurās salikt arī rakstāmpiederumus, jo bērniem parasti tie ir visdažādākā veida. Tā tika izveidots kompakts organizators, kuru katrs bērns var iekārtot, kā vēlas. Bērna galdam populārs piederums ir papīra rullis, kuram arī paredzēta īpaša vieta. Protams, bija svarīgi, lai galdu ir ērti izmantot arī mācībām,» stāsta dizainere Inga.

Izstādē «Kind + Jugend» Ķelnē 2021. gada septembrī «Luula» stendam vienaldzīgi paiet garām nevarēja. Bērnu labsajūta runāja pati par sevi. /Publicitātes foto/

Galds ar trīs maināmiem augstumiem

Uzņēmuma īpašniekiem svarīgi bijis, lai galds kalpotu ne tikai mazu brīdi tā iemesla dēļ, ka bērni ātri izaug.

«Ar bērniem parasti ir tā — kad viņiem ir gads, pusotrs vai divi, tad vecāki meklē pirmo mazo galdiņu un krēslu. Kad tuvojas skola un ir citas vajadzības, tad atkal tiek meklēts cits galds, pēc tam savukārt — nopietnāks rakstāmgalds.

Mēs centāmies galdu izstrādāt tā, lai viss būtu vienā — lai tas der bērniem, sākot no pusotra vai diviem gadiem, līdz vecumam, kamēr var pārsēsties pie pieauguša cilvēka galda. Un principā mums tas izdevās. Arī es pie šī galda varu sēdēt un strādāt.

Varbūt varētu diskutēt par to, vai manam augumam to nevajadzētu mazliet augstāku. Galdam ir trīs augstumi, ko var regulēt pēc vajadzības,» pauž Inga, bet Kalvis piebilst, ka klāt izdomājuši arī organiskā stikla tāfelīti, uz kuras zīmēt ar flomāsteriem.

Svarīgi bijis izpētīt, cik stabili galdi ir mēbeļu veikalos, lai saprastu, kāda situācija ar piedāvāto preci ir tirgū. Liels pārsteigums bijis, kad vizuāli skaists galds, pat nedaudz to pakustinot, licis atminēties tautas pasakas frāzi «Kas to galdiņu kustināja?», jo tas grīļojās, kas licies pavisam nepieņemami. «Tad, kad kaut ko plāno pats, liekas neiedomājami, ka var kāds izgatavot kaut ko nestabilu. Izrādās, ka veikalos tādi vien ir. Kad runājām ar mūsu izstrādātā dizaina galda ražotāju par ražošanas procesu, tad viņš bija par pamatīgām lietām, līdz ar to tiek izmantots 15 milimetrus biezs saplāksnis, kas ir izturīgākais materiāls, kādu vien var atrast. Mēs neizmantojam materiālu, kas ātri var izlūzt. Arī skrūves, kas izmatotas, ir seši milimetri diametrā. Principā — uz galda var dejot, un nekas nenotiks. Tas nozīmē, ka tas nekalpos tikai vienam bērnam vien, bet to var glabāt un izmantot vairākām paaudzēm,» dalās zīmola «Luula» dizainere.

Labi kalpo bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem

Jautāts par tirgu, kurā ir pieprasīta šī īpašā dizaina galdi un cita uzņēmuma «Luula» produkcija, piemēram, caurspīdīgās tāfeles, plaukti, iekštelpu rotaļu laukumi, Sokolovu pāris pauž, ka Latvijas tirgū aiziet vien četri pieci procenti no visas produkcijas. Piedāvājumu iecienījuši visdažādāko valstu Montesori centri. Bijis gods ar sava izstrādātā oriģinālā dizaina mēbelēm piedalīties arī vairākās starptautiskās izstādēs — Seulā, Ķelnē un Briselē. Tāpat bijusi iespēja doties uz Arābu Emirātiem, kur tika apstiprināta uzņēmuma «Luula» dalība izstādē prezidenta vizītes laikā, bet tur tomēr neaizbraukuši, jo izvēlējušies doties uz Briseli. Abas izstādes notikušas vienā laikā.

Ingai Sokolovai doma par daudzfunkcionālu galdu nedevusi mieru tāpēc ar Kalvi radījuši savu pirmo galdu ar aizveramu virsmu.
«Virsmai, to atverot, pievienojām melnu tāfelīti. Tā kā brīžos, kad bērns gribēja darboties ar ūdenskrāsām, tas bija jādara uz grīdas, jo ūdens trauciņi gāzās, radot jucekli, man bija svarīgi izdomāt, kā tos novietot, lai nav gāšanās. Tā radās ideja par kastītēm, kurās salikt arī rakstāmpiederumus, jo bērniem parasti tie ir visdažādākā veida. Tā tika izveidots kompakts organizators, kuru katrs bērns var iekārtot, kā vēlas.» /Publicitātes foto/

«Mūsu valstī rocība ir tāda, kāda ir. Protams, pērk mūsu produkciju arī Latvijā, bet to nevar salīdzināt ar ārzemju pieprasījumu. Pelču skola izrādījusi interesi un kādus galdus jau iegādājusies. Tie ļoti labi kalpo bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem. Arī mūsu pašu «Brīnumiņam» esam iedevuši to izmēģināt. Jaunā māmiņa, kura bija šī galda idejas autore, pati, gaidot mazuli un strādājot šajā centrā, sacīja, ka galds bijis liels atbalsts. Lai gan mēnesis nav pietiekami ilgs laika periods, lai varētu izdarīt kādus nopietnus, zinātniski pierādāmus secinājumus, taču tika pamanīts, ka bērns ar dziļiem autisma traucējumiem, kurš nepievērš uzmanību nekam un tikai riņķo pa telpu, pēkšņi apstājies pie galda un pavadījis tur visu nodarbības laiku.

«Galdam ir paaugstinātās malas, un tas bērniem, kuriem ir paaugstināts stress, rada drošības sajūtu. Un kastītes, kuras radījām kā ūdens trauciņu novietni, šiem bēriem ļoti patīk — tieši regulārā forma, kurā likt iekšā un ņemt ārā kādas lietas. Tā viņiem ir iemīļota nodarbe, kas ir attīstoša.

Tā kā arī šādi bērniņi pie galda jūtas ļoti labi — viņi ber kastītēs kastaņus, rīsus, zirņus un visu ko citu. Šajā sakarā gribas pieminēt, ka mums tiek gatavots projekts ar lielu autistu biedrību Somijā. Tās vadītājs interesējas par šiem galdiem un šūpošanās arkām, kas arī ir aktuālas gan bērniem, gan pieaugušajiem ar autismu,» atklāj Inga.

Dizainu palīdz radīt atmiņas no bērnības

Oriģinālā bērnu mēbeļu dizaina veidotāji izstrādājuši arī savu kāpelēšanas trijstūri, kas mūsdienās ir ļoti populāri. «Es praktiski izpētīju, kā bērns uz tāda darbojas un ko tas dod viņa ritma izjūtai, kustību koordinācijai un apkārtējās pasaules apzināšanai, un pēc tam radījām savu produktu. Trijstūrim klāt izveidojām arku. Savu radījām ļoti lēzenu — ceturto daļu no riņķa līnijas, nevis pusi, jo tā šķita nedroša aktīvam mazulim. Izstrādājām lēzena veida, un pirmā, kas to iegādājās, bija fizioterapeite savam sešus mēnešus vecajam mazulim. Viņa izvēlējās mūsu piedāvājumu tieši arkas dēļ, ar domu, ka pēc tam to izmantos fizioterapijai ar zīdainīšiem, jo ir pareizais izliekums šūpošanās nolūkiem, tāpat apgriežot to otrādi un rāpojot pāri.

Un vēl atšķirīgais ar citiem piedāvājumiem ir tas, ka arka ir savienojama ar trijstūriem un atsevišķām redelītēm.

Paskaitījām un secinājām, ka kopējais variāciju skaits, ko var izgatavot, ir vairāk nekā 50. Arka ir pieejama ar diviem trijstūriem, bet kāds iegādājas arī ar vienu. Ir vēl slidkalniņš, kuram bērns var pārrāpties pāri un noslidināties no tā, bet, apgriežot to otrādi, bērns pa kāpslīšiem var rāpties atpakaļ,» pastāsta Inga un Kalvis. Visus šos objektus var apsegt un veidot leļļu mājas. Piedāvājumā ir arī matracīši, lai bērni var iekārtoties un spēlēties,» teic «Luula» dizainere, piebilstot, ka atceras arī sevi bērnībā, un tas palīdz radīt dizainu, kas pievelk bērnu sirdis.