Iedzīvotāji būtu gatavi Talsu novada pašvaldība palīdzēt finansiāli

Iedzīvotāji būtu gatavi Talsu novada pašvaldība palīdzēt finansiāli

Jau brīdī, kad kļuva skaidrs, ka Talsu novada pašvaldības makā svilpo vējš, sacīja daļa talsinieku, kas bija gatavi piemesties, lai situāciju atvieglotu. Jostas ciešāk Talsu novads savelk jau vairākus mēnešus – vai iedzīvotāji joprojām būtu gatavi atvērt savus makus un vai šādu labdarības dāvanu pašvaldība vispār drīkstētu pieņemt?

Talsiem ir tādas ļoti foršas uzlīmes, kas nu jau kļuvušas par deficītu, jo tirāža beigusies, bet jaunām īsti naudas nav. Tiesa gan uzlīmēm “Dižs kā Tals’ spēkvīrs” vai “Omulīgs kā Tals’ rituls’” tagad iederētos arī “Nabags kā Tals’”. Uzlīme “Vakars uz Tals’ ezer’” gan atbilstoša, jo šobrīd vakars uz ezera Talsu novadam tiešām ir – lai gan valsts piešķīrusi aizņēmumu trīs miljonu apmērā, finansiālā situācija joprojām bēdīga. Un jau ziemā, kad kļuva skaidrs, ka šogad amatu zaudēs 350 pašvaldības darbinieki, protestā iedzīvotāji bija gatavi nākt palīgā. “Ziedosim no eiro līdz desmit un augstāk, lai tiešām aiztaisītu šo caurumu, ko grib aiztaisīt ar cilvēku likteņiem,” tā 21. februāra protesta dalībniece Inese.

Lai nebūtu pārpratumu jāsaka, ka šobrīd šādas akcijas Talsu novadā nav, tāpēc mūsu jautājums tikai teorētisks. “Krīze, kas ir Talsu novadā skar arī manu atalgojumu. Tā kā es noteikti padomātu – atkarībā kādam mērķim,” dalās Talsu novada iedzīvotāja Laila. “Kaut ko jau varbūt ziedotu, ko varu atļauties – nekāda lielā bagātniece neesmu. Man ir tikai pensija. Kādus 10 eiro vismaz varētu noziedot,” stāsta Talsu novada iedzīvotāja Mārīte. “Es droši vien, ka neziedotu. Tāpēc, ka viņiem pašiem ir jāzina, kā to izdarīt,” viedokli pauž Talsu novada iedzīvotājs Raitis. “Man grūti atbildēt, jo es pats esmu no Brocēniem. Bet biju dzirdējis, ka Talsos grūti iet un vēl arī kaut kur platajā galā. Bet, ja vajag, tad jau droši vien jāiet palīgā. Ja es ziedotu, tad tie noteikti nebūtu simti. Ir runa par 10, 20 eiro, ne jau lielām summām,” tā Brocēnu iedzīvotājs Edmunds.

Iedzīvotāji gribētu, lai viņu ziedojums nonāktu Talsu pilsētas labiekārtošanai, vizuālajam tēlam vai kultūrai. “Algām noteikti nē! Alga katram pašam jānopelna,” uzskata Mārīte.

Talsu novadā ir 37 191 iedzīvotājs. Tātad teorētiski, ja katrs ziedotu 1 eiro, mums jau būtu 37 000. Ja katrs ziedotu 5 eiro, ziedojumu apmērs sasniegtu jau gandrīz 186 000 eiro. Ja mēs būtu dāsnāki ar 10 eiro, tad jau 370 000.

Jostu savilkšana ciešāk ietekmē arī iedzīvotājus – daļa skolēnu vairs nesaņems brīvpusdienas, stipendijas jaunajiem speciālistiem, atbalstu, piemēram, vēsturisko ēku atjaunošanai un kultūras projektiem. Principā budžets apcirpts visās jomās. Talsu novada pašvaldībai ir virkne neapmaksātu rēķinu, un vairāki uzņēmēji ir pateikuši, ka nedos savas preces, kamēr tie netiks samaksāti. Tas nozīmē, ka kādā brīdī publisko iestāžu, piemēram, muzeju, kultūras centru, tūrisma centru darbinieki uz darbu varēs doties ar saviem tualetes papīra ruļļiem.

Izrādās, ka Talsu novada pašvaldība gan fizisku, gan juridisku personu ziedojumus tiešām pieņemt drīkstētu, bet jābūt skaidrai lietderībai un mērķim. “Un pēc tam šo iesniegumu/ziedojumu izskata komisija, kas pārbauda, vai tas atbilst likumdošanai un visiem normatīvajiem aktiem. Ziedotājs, kas, piemēram, vēlas segt atalgojuma izdevumus Jānim Bērziņam gada laikā… šādus ziedojumus mēs nevaram pieņemt. Mēs varam pieņemt ziedojumus praktiskām, saimnieciskām lietām, kas tieši skar gan publisko kopējo vidi, gan jau arī attiecīgi lielāku iedzīvotāju vairumu. Jāsaka, ka šī ir ļoti duāla situācija, jo mēs nebūt nepriecājamies, ka esam nonākuši situācijā, kad šāds variants, kā palīdzība Talsu novada pašvaldībai vispār tiek izskatīts un pieļauts. Bet tas, uz ko mēs iedzīvotājus varam aicināt, ir savlaicīgi veikt maksājumus par pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem, savlaicīgi apmaksāt NĪN, kaut kādas nomas maksas vai citas saistības, kas cilvēkiem ir pret pašvaldību. Kā arī aktīvi apmeklēt Talsu novada pašvaldības organizētos pasākumus, lai tādējādi pašvaldību un tās darbiniekus atbalstītu. Un ja kāds kultūras vai sporta dzīves organizators lūdz kādam iedzīvotājiem palīdzību dziedot pilsētas vai pagasta svētkos, tad mēs aicinām atbalstīt,” skaidro Talsu novada pašvaldības pārstāve Inita Fedko.