Kā laikus atpazīt karpālā kanāla sindromu?

Karpālā kanāla sindroms ir ļoti izplatīta saslimšana, tomēr ne visi zina kas tas ir un kā izpaužas. Karpālā kanāla sindromu izraisa spiediens uz vidus nervu. Karpālais kanāls ir šaura eja, ko plaukstas pusē ieskauj kauli un saites. Kad vidējais nervs ir saspiests, simptomi var būt tirpšana, nejūtīgums un vājums plaukstā vai pat visā rokā.

Simptomi

Parasti simptomi sāk parādīties salīdzinoši lēnu. Galvenie simptomi ir tirpšana vai nejutīgums. Jūs varat pamanīt tirpšanu un nejutīgumu pirkstos vai plaukstā. Parasti lielākais diskomforts tiek izjusts īkšķī un rādītājpirkstā, vidējā vai zeltnesī, bet ne mazajā pirkstā.

Sāpes var sajust paceļot roku uz augšu, tās virzās no plaukstas locītavas uz augšu rokā. Šie simptomi bieži rodas, turot stūri, tālruni vai avīzi, rakstot vai guļot. Jūtot vājumu plaukstā var rasties nespēks noturēt dažādus priekšmetus.

Sindroma izraisītāji

Karpālā kanāla sindromu izraisa spiediens uz vidējo nervu. Vidējais nervs iet no apakšdelma caur eju plaukstas locītavā un aiziet uz roku. Tas nodrošina nervu signālus, lai pārvietotu muskuļus ap īkšķa pamatni, tātad veic arī kustības funkciju. Viss, kas saspiež vai kairina vidus nervu karpālā kanāla telpā, var izraisīt karpālā kanāla sindromu. Plaukstas lūzums var sašaurināt karpālo kanālu un kairināt nervu, tāpat kā reimatoīdā artrīta izraisīts pietūkums un iekaisums.

Riska faktori iegūt slimību

Iedzimtas karpālā kanāla anatomiskas īpatnības ir riska faktors. Ar karpālā kanāla sindromu ir saistīti vairāki  citi faktori.  Lai gan ne visi no tiem neizraisa karpālā kanāla sindromu, tie var palielināt vidējā nerva kairinājuma vai bojājumu risku. Tie ietver, piemēram, plaukstas locītavas lūzumu, mežģījumu vai artrītu, kas deformē mazos plaukstas kaulus un var radīt spiedienu uz karpālo nervu. Arī dzimums ir noteicošais faktors, jo karpālā kanāla sindroms parasti ir biežāk sastopams sievietēm, jo karpālā kanāla lielums ir salīdzinoši mazāks nekā vīriešiem.

Dažādas hroniskas slimības, piemēram, diabēts, palielina nervu bojājumu risku, tostarp karpālā nerva bojājumus. Aptaukošanās ir viens no karpālā kanāla sindroma riska faktoriem.

Šķidruma aizture var palielināt spiedienu karpālā kanālā, kairinot vidējo nervu. Darbs, kur nepieciešama ilgstoša un atkārtota plaukstas locītavas kustība.

‘’Ādažu privātslimnīcas’’ ķirurgi ir veikuši daudz veiksmīgu operāciju tieši rokas ķirurģijā. Savlaicīgi vēršoties pēc palīdzības var veiksmīgi novērst nopietnākus bojājumus, kas ar laiku varētu pavisam ierobežot plaukstas un pirkstu kustības iespējas.