KNAB rosina sākt kriminālvajāšanu pret Talsu novada izpilddirektori Krēķi

KNAB rosina sākt kriminālvajāšanu pret Talsu novada izpilddirektori Krēķi

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) rosinājis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret Talsu novada izpilddirektori par iespējamu dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, ar ko radīts būtisks kaitējums pašvaldībai gandrīz 12 tūkstošu eiro apmērā. Pati Ieva Krēķe cer, ka viņai izdosies pierādīt pretējo, un uzskata, ka šis ir kārtējais gadījums, kad Talsu novads atriebjas aizejošām amatpersonām.

KNAB kriminālprocesu sāka šī gada 12. augustā. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtie pierādījumi liecina, ka valsts amatpersona, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli mantkārīgā nolūkā, nelikumīgi panāca citu personu materiālā stāvokļa uzlabošanu — parakstīja tādus dokumentus, uz kuru pamata diviem pašvaldības darbiniekiem tika aprēķināta un izmaksāta nelikumīga kompensācija par darba tiesisko attiecību izbeigšanu. Šī kompensācija pārsniedza pieļaujamo apmēru par 11 777,71 eiro.

KNAB, nosūtot krimināllietas materiālus Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai, noslēdzis attiecīgo pirmstiesas izmeklēšanu. Pašlaik prokuratūrai kā procesa virzītājam jālemj par krimināllietas turpmāko virzību.

/KNAB infografika/

Jūlija beigās plašsaziņas līdzekļos izskanēja informācija, ka plānots no amata gāzt Talsu novada domes priekšsēdētāju. Neviens no deputātiem iesniegumu tā arī neuzrakstīja, taču negaidīti atlūgumus uzrakstīja Talsu novada izpilddirektores abi vietnieki, bet pati Ieva Krēķe no tā brīža ir attaisnotā prombūtnē. No pašvaldības darbiniekiem visi trīs atvadījās ar kopīgu vēstuli, rakstot, ka

«Šī nav mūsu labprātīga izvēle — pamest komandu, ko šī gada laikā esam pakāpeniski izveidojuši un stiprinājuši! Savus iesāktos darbus esam spiesti atstāt politiskās vienošanās/spiediena dēļ.»

/KNAB infografika/

Šobrīd īsā telefonsarunā Ieva Krēķe atzīst, ka process ir pirmstiesas izmeklēšanas stadijā, tāpēc izsmeļošu komentāru nedrīkst sniegt. Taču, viņasprāt, tas ir saistīts ar 25. jūlija notikumiem:

«Ar to, ka Talsu novada domes vadība bez jebkāda pamatojuma uzstāja uz darba tiesisko attiecību pārtraukšanu, un tiem notikumiem, kas sekoja pēc 25. jūlija. Zaudējumus Talsu novada pašvaldībai neesmu nodarījusi, un kriminālprocess radīts, formāli vērtējot faktus. Varu apliecināt, ka es neesmu izdarījusi nevienu noziegumu, un esmu pārliecināta, ka to varēšu pierādīt. Tas nav noteikti nekāds jaunums, kad ar aizejošām amatpersonām Talsos ne reizi vien izrēķinās. Šis ir kārtējais gadījums,»

saka Ieva Krēķe.

Arī Talsu novada domes priekšsēdētāja atzīst, ka nedrīkst komentēt izmeklēšanu, taču viņa noraida, ka tā ir vadības izrēķināšanās ar izpilddirektori.

KNAB vērš uzmanību, ka jebkurā kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos — sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.