Ar enerģiskiem priekšnesumiem un liriski izdejotiem stāstiem Talsu sporta namā sagaidīts ikgadējais Deju un aerobikas festivāls. Lai gan pasākumā neviens netiek vērtēts, vietējo deju studiju vadītājas atzīst, ka, uzstājoties mājās, satraukums un atbildības sajūta ir pat lielāka.
Šogad Deju un aerobikas festivālā bija iespēja vērot 24 priekšnesumus — dejotāji bija ieradušies no Babītes, Piltenes, Kuldīgas, Rojas, Pūņām, Dundagas un Talsiem. Festivāla organizatore Sarmīte Erkena, kura šogad sagatavoja mākslas vingrotājas, un Talsu 2. vidusskolas deju grupu «Sunlight», atklāj, ka ir vērojams liels vietējo grupu īpatsvars.
«Mums Talsu novadā ir ļoti daudz dejotāju un dejot gribētāju. Skaita ziņā dalībnieku ir mazāk, jo slimošanas dēļ dalību atteica Kandavas deju skola, līdz ar to šogad bija arī mazāk priekšnesumu. Kopējais dalībnieku skaits bija ap 220. Festivāla vadītājs šogad bija Ingus Stauģis, kurš kādreiz Talsos vadīja zumbu un ar saviem dejotājiem ir piedalījies daudzos festivālos. Pati uz skatuves vairs nekāpšu — pagājušajā gadā, kad kāpu uz skatuves pēdējo reizi, daudzi pārprata, domājot, ka tas ir pēdējais festivāls, ko rīkoju, bet viss turpinās,» uzsver Sarmīte.
Tuvojoties gaidītajam notikumam, dejotāju vidū virmo patīkams satraukums. Festivāla organizatore smejoties teic, ka vislielākā, visbargākā žūrija ir pašmāju skatītāji. «Pašu sētā atbildība ir daudz lielāka. Satraucas arī ciemiņi — tik daudz skatītāju praktiski vēl nevienā festivālā, ko esmu apmeklējusi, nav bijis. Dejotāji festivālam gatavojas jau no rudens — šis ir zenīta laiks, kad priekšnesumus var atrādīt. Pandēmijas laikā divi gadi izkrita, tā šis būtu jau 28. festivāls, bet stress vienalga nemazinās — tāpat ir stress un negulētas naktis, kamēr visu saliek, izdomā… Mums vienmēr ir ļoti kvalitatīvas gaismas, skaņa un liels laukums, kur dalībnieki var izvērsties. Par atbalstu jāsaka paldies SIA «Vondera», SIA «Stats», SIA «Autoparks», «Ķīvīškrogam», Talsu domei, «Talsu Vēstīm», «TV 9 pakalniem», «Alfai», veikalam «Santehnika 24» un «Klubam B-52».»
No pašiem pirmsākumiem dalību festivālā Evas Fricbergas vadībā ņēmusi deju studija «Elfas» — sākotnēji ar vienu, bet nu jau ar veselām sešām grupām.
«Esam kolektīvs, kas ir piedalījies šajā pasākumā visus 26 gadus. Kā tikko tūlīt pēc vidusskolas ar pirmo grupu aizbraucu, tā vēl līdz šim brīdim startējam. Protams, pa vidu daudz kas ir mainījies — studija ir lielāka un dejotāju skaits ir audzis. Katru gadu dejojam kopdeju, šogad uz laukuma bijām ap 70 cilvēkiem, un mums pievienojās arī daži bērni no Valdemārpils deju pulciņa.
Šogad laika, lai sagatavotos, bija nedaudz mazāk — pirms nedēļas bijām Latvijas čempionāta posmā līnijdejās, iepriekš bijām VEF kultūras pilī uz deju konkursu… Pirms festivāla intensīvi gatavojāmies — pašmāju pasākumā latiņa jātur augstu. Tas nav konkurss, bet atbildības sajūta nav mazāka kā jebkurā citā konkursā. Šādas sajūtas nekur citur nebūs — tā ir atbildība pret savējiem. Talsos vienmēr ir ļoti daudz skatītāju tieši no jauniešu vidus. Kad parasti braucam uz konkursiem, skatītāju no malas nekad nav,» skaidro E. Fricberga.
Runājot par deju stilu, viņa atklāj, ka studija strādā divos virzienos, attīstot prasmes divos diametrāli pretējos deju stilos — hiphopā un laikmetīgajās dejās. Šoreiz horeogrāfijas veidošanā iesaistījusies arī viena no dalībniecēm. «Esmu ļāvusi vienai enerģijas pilnai meitenei radīt savas dejas un palīdzēt man ar kompozīcijām. Viena no dejām būs Elīzas Grīvānes — viņa ir mans konsultants un vajadzības gadījumos piepalīdz. Meitenes pašas ir izvēlējušās tērpu, stilu un imidžu. Ļauju viņām izpausties — viņas ir uz viļņa, līdz ar to izstrādājas kolektīva sajūta,» prieku pauž E. Fricberga.
Mūsdienu deju studijas «StarMix» vadītāja Megija Upesjozupa, kura pasākumā startēja ar ievērojamu dejotāju pulku, atklāj, ka šis studijai bija otrais festivāls pēc kārtas. «Šogad kopā dejojām piecas dejas — gan laikmetīgās, gan hiphopa un šova dejas. Dejotāji ir vecumā no 1. līdz 12. klasei. Aerobikas festivālam dejas sagatavotas gan šā gada laikā, gan pēdējo divu līdz trīs mēnešu laikā, treniņos arvien uzlabojot kustību tehnisko izpildījumu. Pēdējos treniņos abas grupas apvienoja spēkus kopdejā.
Manuprāt, uzstājoties Talsos vai novadā, tā ir lielāka atbildība, jo mūs šeit vairāk zina un uz mums skatās visi dejotāju vecāki, radi un draugi. Tāpat dejotājiem ir satraukums par to, ka tribīnes vienmēr ir pārpildītas ar skatītājiem, šajā deju zālē skatītājiem ir privilēģija redzēt pilnīgi visas dejotāju rindas un nevienam nav iespēja paslēpties aiz kāda cita. Visi ir ļoti labi redzami. Neskatoties uz satraukumu, festivālu gaidījām ar lielu prieku un nepacietību, jo tā ir iespēja uz superliela un plaša laukuma izdejot dejas mūsu foršajiem skatītājiem. Cenšamies uzrunāt publiku gan ar aktīvu enerģiju, gan nopietnu liriski izdejotu stāstu,» atklāj M. Upesjozupa.
#SIF_MAF2023