Kredīts būvniecībai – atbalsts gan īpašumu attīstītājiem, gan mājsaimniecībām

Kvalitatīvs dzīvojamai fonds jau kādu laiku ir aktuāla problēma visā Latvijā, jo ēkas noveco, tās bojā laika zobs, pietrūkst mājokļu labā stāvoklī, ko īrēt un iegādāties. Tāpēc ir tikai loģiski, ka uzņēmīgie un mērķtiecīgie šajā sektorā saredz iespējas. Tiek būvēti jauni nekustamie īpašumi. To dara ne tikai īpašumu attīstītāji, kuri šādā veidā arī saņem savu daļu peļņas, bet arī privātpersonas, kas izvēlas savai ģimenei mājokli uzcelt no pamatiem uz savas zemes.

Lai īstenotu šādus ambiciozus būvniecības projektus, jārēķinās ar pamatīgiem finansiāliem ieguldījumiem, ko ne vienmēr ir iespējams aprēķināt līdz sīkākajai vienībai. Būvniecība ir tas process, kas var mainīties, var rasties papildu izdevumi, sadārdzināties materiāli, darbaspēka izmaksas, tāpēc pat tādās situācijās, kad jau ir nauda būvniecībai, var nākties meklēt papildu līdzekļus, lai būvdarbus pabeigtu, nodotu ēku ekspluatācijā un realizētu īpašumu. Tas ir loģisks solis, lai nezaudētu jau ieguldītos līdzekļus.

Kredīts būvniecībai – tas nav neiespējami

Kredīts būvniecībai var šķist sarežģīts un pat izaicinošs solis, ko ir bail spert, kā arī uzņemties šādas nopietnas finansiālās saistības. Tomēr kredīts būvniecībai ir tāds pats kredīta veids kā citi, atšķiras tikai tā mērķis. Ja klients ir kārtīgi apdomājis savas vajadzības, zina, kur un kā nauda tiks ieguldīta, kā arī ir pārliecināts par savu spēju aizdevumu atmaksāt, tad nav iemeslu kavēties ar kredīta pieteikuma iesniegšanu.

Būvniecība ir diezgan mainīga nozare, tāpēc ne visi aizdevēji specializējas kredītu izsniegšanā šādiem mērķiem. Bet netrūkst arī uzticamu finanšu partneru, kuri spēj piedāvāt kredītu būvniecībai ar pievilcīgiem nosacījumiem. Atliek tikai izpētīt piedāvājumu, iedziļināties niansēs un saprast – vai tas ir tas, kas jums nepieciešams.

Riski un ieguvumi, aizņemoties būvniecībai

Ikviens kredīts ir risks. Cik liels, tas atkarīgs no dažādiem faktoriem un paša kredītņēmēja atbildīgas rīcības. Jo uzmanīgāk ir izvēlēts aizdevējs, izvērtēti kredīta nosacījumi un samēroti ar savām iespējām atmaksāt aizdevumu, jo mazāki būs riski.

Sliktākais scenārijs, protams, ir tad, ja kredītņēmējs nevar pildīt līguma noteiktās saistības, nevēršas pie aizdevēja ar vēlmi meklēt risinājumu, jo tad aizdevējs vēršas pret klientu ar visiem likumā paredzētajiem instrumentiem, ko viņš drīkst izmantot. Parasti tā ir parādu piedziņa, ieķīlātā īpašuma atsavināšana un citi veidi, kā aizdevējs atgūst savus ieguldītos finanšu līdzekļus.

Kredīts būvniecībai tomēr ir laba iespēja realizēt savus mērķus gan biznesā, gan privātajā dzīvē. Bez šāda finanšu pakalpojuma tas gandrīz nav iespējams, jo naudas līdzekļi, kas šādiem projektiem nepieciešami, ir gana lieli, lai tos īsā laikā nevarētu sakrāt. Kredīts ļauj pie naudas tikt ātri, izmantot to efektīvi un konkrētam mērķim.

Projektos, kur jau ieguldīta nauda, kur būvniecība ir aktīvā procesā, dīkstāve un apgrozāmo līdzekļu trūkums ir ļoti nevēlams, jo tas kavē projekta pabeigšanu, rada zaudējumus un kavē biznesu, tāpēc kredīts būvniecībai ir iespēja raiti turpināt iesākto un novest to līdz galam.

Kāpēc būvēt savu īpašumu

Var rasties jautājums, kāpēc būvēt māju pašam, ja var nopirkt kādu, ko uzcēlis jau cits, aiztaupot sev laiku un liekas raizes ar būvniecības procesu. Tomēr ikviens, kurš meklējis savu īsto māju, zina, ka to atrast nemaz nav tik viegli. Tā nav jauna somiņa, ko var apmainīt, bet gan māja, kurā plāno dzīvot gadiem.

Tāpat nereti cilvēki arī vēlas dzīvot kādā konkrētā vietā, piemēram, savu senču zemē, vietā, kur uzauguši. Varbūt viņi mantojuši tur zemi, tāpēc vēlas māju tieši tur. Tad būvniecība ir labākais veida, kā īstenot savas vēlmes pēc mājas konkrētā vietā. Un būvējot māju, to var radīt tieši tādu, kādu vēlas. Nav jāsamierinās ar kaut ko, ko radījuši citi.

Ar ko jārēķinās, noformējot kredītu

Kredīts būvniecībai savā būtībā ir tāds pats kā jebkurš cits kredīts. Tam, protams, vajadzēs nekustamā īpašuma ķīlu, īpašumam jābūt uz kredītņēmēja vārda. Tā var būt arī zeme, uz kuras tiks būvēta ēka.

Aizdevuma līgums var tikt sastādīts ar dažādiem atmaksas nosacījumiem, viss atkarīgs, kādi ir būvniecības mērķi. Piemēram, gadījumos, kad būvniecību veic īpašumu attīstītāji, mērķis ir īpašumu pārdot, lai gūtu peļņu. Tad kredīts parasti tiek atmaksāts uzreiz pēc īpašuma realizēšanas. Privātpersonas, kam ir kredīts savas mājas būvniecībai, norēķinās pēc maksājumu grafika.

Protams, ka jebkura kredīta gadījumā aizdevējs kārtīgi izvērtē sadarbības iespējas, pārbauda klienta kredītvēsturi, maksātspēju. Kā arī veic ķīlai paredzētā nekustamā īpašuma novērtēšanu, jo no tā ir atkarīgs, cik lielu kredīta summu iespējams piedāvāt.