Ledus halle darbosies, bet prognozētās uzturēšanas izmaksas — graujošas

Ledus halle darbosies, bet prognozētās uzturēšanas izmaksas — graujošas

Lai arī tiešā veidā daudzkārt pieaugošās elektrības rēķinu izmaksas Talsu hokeja halles darbību vēl nav skārušas, jo ledu uzsaldēt paredzēts tikai šīs nedēļas nogalē un par izmaksām spriest varēs tikai pēc laika, taču citu haļļu pieredze rāda, ka gaidāma izmaksu ziņā barga ziema.

Talsu hokeja kluba treneris Māris Ziediņš ledus saldēšanas procesu gaida ar lielām bažām, un, cik sazinājies ar citu haļļu īpašniekiem un uzturētājiem, tad sadārdzinājums ir par 400% līdz 500% procentiem, ja runā tieši par elektrības patēriņa sastādītajām izmaksām. Tas ir — sadārdzinājums četras piecas reizes pārsniedzis pagājušā gada izmaksas par patērēto elektroenerģiju ledus haļļu darbības uzturēšanā.

Lai arī ledus uzsaldēšanas datums Talsu hokeja hallē ir zināms, tomēr, cik ilgi to spēs uzturēt nav skaidrs. Māris Ziediņš pauž, ka

«pacelt halles apmeklējuma biļetes cenu, lai kompensētu zaudējumus, nozīmētu pazaudēt vecākus un viņu bērnus, un tas tā nedarbojas. Labās ziņas ir tās, ka mums ir kaut kādi ietaupījumi no iepriekšējās sezonas un esam veikuši šādus tādus uzlabojumus, lai maksimāli ietaupītu enerģiju. Un tas būs atkarīgs arī no pašas ziemas, cik silta vai auksta tā būs.»

Lai arī ledus vēl nav uzliets, hokeja entuziasti jau trenējas, un hallē paralēli notiek sagatavošanas darbi jaunajai sezonai. /Foto: Edgars Lācis/

Talsu hokeja halle ir Latvijas Hokeju haļļu asociācijas biedre, un šīs asociācijas valde aktīvi strādā pie politiķu informēšanas par to, kāda ir situācija, un to, ka līdz ar oktobri kādas ledus halles būs spiestas pārtraukt darbošanos, apjaušot to, ka nespēs tikt galā ar jauno ekonomisko slogu. «Bet no valdības puses nav bijuša nekāda signāla par to, ka varētu būt kāds atbalsta mehānisms, taču mēs ļoti ceram, ka kaut kas tomēr mainīsies, jo citādāk mūs sagaida ļoti grūti laiki.

Runājot par Talsu novada pašvaldību, jāteic, ka tur vēl neesam griezušies, jo nezinām jau, cik lielas izmaiņas sadārdzinājumā būs konkrēti mums. Vispirms ir jāuzsaldē ledus, lai varētu spriest par izmaksām,» pastāsta Talsu hokeja kluba treneris. Hallei ir līgums ar Talsu novada sporta skolu par hokeja nodaļas treniņiem, un tas ir spēkā līdz decembrim. «Tas, protams, nesegs visas izmaksas, bet, kā teicu, mums ir iekrājumi no pagājušā gada un īrējam ledu arī amatieru komandām un pieaugušajiem, tāpēc ceram, ka kaut kā galus kopā savilksim,» turpina M. Ziediņš.

Tuvāko gadu laikā būs nepieciešami jauni kompresori, kas nodrošina ledus saldēšanu, jo patlaban esošie kalpo jau gandrīz 27 gadus.
/Foto: Edgars Lācis/

Jautāts par to, vai bez gaidāmā sadārdzinājuma izmaksām halles funkcionēšanai ir vēl kādi apgrūtinājumi vai nepieciešami uzlabojumi, tad hokeja kluba treneris pauž, ka dažādi uzlabošanas darbi katru vasaru iespēju robežās jau tiek veikti, taču nopietnas investīcijas nav plānotas, ja aplūko finansiālās iespējas.

«Saredzam gan, ka tuvāko divu trīs gadu termiņā būs nepieciešami jauni kompresori, kas ir galvenie ledus saldēšanas procesā. Tuvojas jau apmēram 27 gadi, kopš pašreizējie ir instalēti, tāpēc tehniski tie būs nokalpojuši. Tā ir prioritāri lielākā tuvākā laika nepieciešamība, ko saredzam. Protams, ja runājam par enerģijas patēriņiem un taupības pasākumiem, jādomā par siltināšanas darbiem. Izskatām variantus par iespējamiem saules paneļu projektiem un uzstādīšanu, bet tas viss ir procesā, jo vispirms jāsaprot, kāds būtu valsts atbalsta mehānisms,»

pastāsta Māris Ziediņš.

Lai arī ledus vēl nav uzliets, hokeja entuziasti jau trenējas, un hallē paralēli notiek sagatavošanas darbi jaunajai sezonai. /Foto: Edgars Lācis/

Runājot par Talsu hokeja halles ledus noslodzi un apmeklējumu, hokeja kluba treneris pauž, ka par to sūdzēties nevar. Pagājušā sezona apmeklējuma ziņā bijusi pat ļoti pozitīva. Vajadzība pēc ledus ir. «No novada sporta skolas apmēram 70 dalībnieku hallē trenējas, apmeklējot hokeja nodarbības. Slidošanas apmācības sestdienās arī tika apmeklētas ļoti cītīgi. Mēs pat sapratām, ka šīs slidošanas apmācības būtu jārīko vairākas reizes dienā, jo apmeklētāju skaits bija no 30 līdz pat 50 cilvēkiem vienlaicīgi. Pašvaldība kopš janvāra piešķīra finansējumu skolām, tāpēc visi, kam bija iespēja, devās uz halli slidot. Bērnu bija tik daudz, ka pietrūka slidu nomā.

Publiskās slidotavas arī bija ļoti labi apmeklētas. Likām pat papildus laikus, lai visi slidot gribētāji varētu būt uz ledus. Varbūt cilvēki bija sailgojušies pēc dažādām aktivitātēm «Covid-19» pandēmijas ierobežojumu dēļ, tāpēc varēja redzēt tik lielu pieplūdumu hallē, bet sezona nudien bija ļoti laba,»

turpina M. Ziediņš.

Sākot no oktobra, Talsu ledus hallē atsāksies nodarbības slidot gribētājiem, bet ar oktobra vidu būs pieejama publiskā slidotava, kur slidošanas priekus, kā ierasts, varēs baudīt mūzikas pavadībā. «26. septembrī, ja ledus uzsaldēšana būs ritējusi veiksmīgi, atsāksies pirmās sporta skolas nodarbības, bet par precīzām aktualitātēm vajadzētu sekot līdzi informācijai Talsu hokeja kluba mājaslapā www.thk.lv. Tāpat atkarībā no apmeklētāju intensitātes ledus halles noslodzes grafiks var tikt papildināts un mainīts,» skaidro Māris Ziediņš.