Līgo svētki Jēgerlejas estrādei dos jaunu asinsriti

Līgo svētki Jēgerlejas estrādei dos jaunu asinsriti

Vasaras saulgrieži, kad satiksies gada garākā diena un īsākā nakts, — jau nākamnedēļ! Iespējams, neaizmirstamu satikšanos un maģisku nakti varēs piedzīvot arī Līgo svētkos Mērsragā («iespējams» tāpēc, ka par šo sadaļu gan katram būs jāparūpējas pašam), bet Latvijas Televīzijas žurnālists un dažādu pasākumu vadītājs Marģers Majors kopā ar draugiem parūpēsies par visiem pārējiem priekšnosacījumiem kolosālai zaļumballei. Turklāt, ja viss izdosies, tas ne tikai Jāņos, bet arī citos pasākumos Jēgerlejas estrādei iegriezīs jaunu jaudu.

Marģers Majors: — Es ar vienu kāju esmu mērsradznieks, visu bērnību tur pavadījis. Un sešus gadus savā lauku sētā rīkoju sev un tuvākajiem draugiem Līgo svētkus. Taču Jēgerlejas estrādē balle nebija, tāpēc manā sētā vietējie nāca kā kukaiņi uz gaismu naktī. Man nācās mīļi palūgt doties prom. Taču bija arī tādi, kas prom ne pa kam netaisījās iet. Tas rezultējās ar to, ka gribu, lai labi visiem, tāpēc šogad lielo skatuvi, kas ir manā pagalmā, «aiznesīsim» uz Jēgerleju — un balle visiem!

Ik gadu Marģera Majora rīkotajiem Līgo svētkiem savā sētā bijusi kāda tēma, kurai draugi labprāt atsaucas — gan tērpos, gan aktivitātēs. Šis foto ir no viena iepriekšējā pasākuma. Savukārt šī gada Līgo svētku tēma ir «Augi». /Personīgā arhīva foto/

— Un kāda ir interese? Vai arī šobrīd kā kukaiņi uz gaismu nāk?

— To nevar zināt. Parasti latviešu koncertindustrijas prakse ir izdomāt pēdējā brīdī, par ko organizatori allaž plēš matus no galvas ārā. Taču mērsradznieku vidū kaut kas kūsā, interese ir, viņi paziņo saviem Rīgas draugiem, ka beidzot Mērsragā būs kāda balle, un redzēsim, kā tas rezultēsies.

— Vai esi sapratis, kāpēc viņi Jāņos «laužas» tavā sētā?

— Jā, jo, viņuprāt, varētu būt forši, jo manā pasākumā dalībnieki ir atsaucīgi gan tematiskā tērpu izvēlē, gan Līgo svētku izpausmēs. Un līdz šim nebija jau īsti alternatīvas. Tiesa, jāatzīst, ka pagājušajā gadā mana skatuve skanēja pāri visam Mērsragam, tāpēc arī pulcēja cilvēkus — bija mazliet par jaudīgu.

— Vai šogad būs vēl jaudīgāk?

— Jā, tas lielums paliek lielāks, jo estrāde pieprasa ko lielāku. Un man mīļš elements ir gaisma, tāpēc būs gaismas šovs, zaļumballe, vairāki dīdžeji… Domāju, ka būs lustīgi. Vienīgais jācer, ka manus un citu Rīgas draugus vietējie labprāt pieņems. Un nebūs nekādas asas sarunas.

Gaisma Marģeram Majoram ir iemīļots elements, tāpēc gaismas šovs šogad paredzēts arī Jēgerlejas estrādē. /Personīgā arhīva foto/

— Bet Facebook.com pasākuma aprakstu jūs paši noslēdzat ar «P.S. Pasākumam vajadzētu būt labākam nekā Rojā, tā vismaz domā organizatori.». Jūs jau paši metat izaicinājumu klopei.

— Kurzemnieks vārdu vietā atradīs allaž. Izcils piemērs — Mazirbē ar draugiem ejam pārgājienā, viens butenieks nāk pretī, un es jau pa gabalu viņam saku: «Nu, kā ta’ gāj’?». Tur pat sekunde nepagāja, un viņš saka: «Kā stum, tā gāj’!». Un mani draugi smejas: «Dabūji, Marģer?»

Manuprāt, kurzemniekam asumiņš ir vajadzīgs. Tas, protams, ir sadraudzīgi. Rojeniekiem būs tikai ielīgošana, mums Līgo vakara balle — lai viņi brauc pie mums, un varēs paskatīties, vai ir labāk nekā Rojā.

— Tomēr, ejot ārā no sava pagalma, riskējat finansiāli. Vai nav bail, kā tas beigsies?

— Jā, absolūti, bet, kas neriskē — tas nedzīvo. Katrā ziņā es būtu gandarīts šo pasākumu pabeigt pa nullēm. Pagaidām viss uz to iet. Nav nekāda mērķa nopelnīt, vienkārši gribas, lai Mērsragā ir zaļumballe kā vecajos labajos laikos. Risks ir, es to apzinos. Un es to pieņemu!

— Un kāpēc jābrauc uz Mērsragu?

— Jo beidzot būs balle, danči, muzikāli pārsteigumi — grupa, kas spēlēs dzīvo mūziku, varēs nopirkt dzērienus. Tad būs arī Mērsraga pusē iemīļotais DJ Igors, no Latvijā labāko/sliktāko DJ apvienības BengersFM uz īpašu performanci mums pievienosies DJ Baltaisvilks. Uz īpašu perfomatīvu muzikālu aktu uz skatuves kāps koitosa eleksīrs, grupa «Mazais Princips». Būs gaismas šovs, un es neatceros, kad Jēgerlejā kas tāds redzēts. Tāpat mums būs ugunsskulptūra, nevis ugunskurs baļļu kaudzē, kas pareizās mūzikas formā nakts aizsegā tiks iedegta.

Arī šis foto ir no iepriekšējiem gadiem, taču ne parasts Jāņu ugunskurs būs arī šogad. Nakts aizsegā Jēgerlejas estrādē aizdegs ugunsskulptūru. /Personīgā arhīva foto/

Protams, vieni no galvenajiem un dārgākajiem māksliniekiem būs apsargi. Tie ir tautā mīlēti, brangi kungi, kas būs gatavi ne tikai atpūsties, bet, ja vajadzēs, arī pastrādāt.

Jāpiebilst, ka Jāņiem un Līgām ir dāvana — ieeja bez maksas, un arī bērniem līdz 12 gadu vecumam biļetes nav jāpērk. Mēs plānojam vismaz 200 cilvēku. Mūsu mērķis gan ir 600, lai piepildītu visu estrādi, un mēs darām visu iespējamo, lai mērķi piepildītu. Ballītei kārtīgai vajadzētu būt — cilvēki varēs sadejoties, iepazīties un ne tikai. Būs iespēja arī uzbuvēt savu dzîvojamo telti skolas stadionā. Un par dzērieniem parūpēsies mūsu draugi no Mežpils.

— Vai kaut kas līdzi jāņem pašiem un kā īpaši jāgatavojas?

— Katrā gadu manā privātajā pasākumā ir kāda tēma klāt Līgo svētkiem, un šogad tā būs arī estrādē. Tēma ir «Augi». Arī pati estrāde būs ievīta Latvijas augos, meijās, ozollapu vainagos… bet, iespējams, būs arī citi augi, un šai tēmai par godu tapa arī ugunsskulptūra. Visticamāk, mani draugi arī būs saģērbušies augu tematikā. Un ikviens var saģērbties par bērzu, skābeni, meiju, papardi vai smilgu… Un ko līdzi ņemt? Es domāju, ka pērnā gada vainadziņu. To droši varēs dedzināt ar labiem nodomiem, lai uzkrātu spēkus nākamajam gadam.

— Ja izdosies, vai ir plāns nākamajos Jāņos to atkārtot?

Mans personīgais mērķis ir Jēgerlejas skatuvi iedzīvināt un iegriezt tajā jaunu asinsriti. Tā man ir tāda slepenā vienošanās ar Mērsraga tautas nama vadītāju Jāni Kaļiņičenko, ka, iespējams, ar laiku varētu piesaistīt šajā estrādē kādus ārzemju māksliniekus. Ķepa uz Jēgerleju ir uzlikta, dzīvosim — redzēsim.

#SIF_MAF2024